Slovenija

Vrtoglave številke za zdravnike

Ljubljana, 15. 09. 2010 17.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Katarina Drlja
Komentarji
39

Tudi tokrat plačni rekorder prihaja iz ljubljanskega UKC, to je zdravnik specialist kirurg Rajko Gračner, ki je julija zaslužil skoraj 12.500 evrov. Petmestne plače imajo tudi zdravniki v Celju, na Jesenicah, v Murski Soboti, na Ptuju ...

Tudi tokrat plačni rekorder prihaja iz ljubljanskega UKC, to je zdravnik specialist kirurg Rajko Gračner, ki je julija zaslužil skoraj 12.500 evrov. Petmestne plače imajo tudi zdravniki v Celju, na Jesenicah, v Murski Soboti, na Ptuju ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (39)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Javoje
18. 09. 2010 18.47
modri dirkač: glede na to, da je povprečna mesečna plača v državi okoli 1.500 evrov bruto - a bi bilo mogoče "stisniti zobe" in v 48 urah namesto za 2.200 evrov bruto oddežurati za toliko, kolikor v povprečju v Sloveniji delamo cel mesec?
Javoje
18. 09. 2010 18.44
modri dirkač: - seveda je odvisen od plačnega razreda, njegovih dodatnih funkcij itd. - če ne bi bil, ne bi prišli do teh 10.000 evrov bruto plač. Dobro je "nekdo" poskrbel za ta sofisticirani sistem dodatkov in vsega kar spada zraven v našem zdravstvu (41 PLAČANIH dni dopusta v UKC Ljubljana v povprečju za zdravnike; saj so plačani mar ne?) In spet je samo eden, ki toliko zasluži ostali pa "veliko manj" - dajte pomislite malo o tem, kdo se dela neumnega.
m0dridirkac
16. 09. 2010 17.01
@Bobby Ne se delat neumnega. Ta znesek je odvisen od plačilnega razreda zdravnika, njegovih dodatnih funkcij in dodatkov. In ta znesek je pri ostalih zdravnikih, ki dežurajo, veliko manjši. >>Mimogrede, kdo je pa ta "oblast", ki tako točno določa cene Virant s svojo reformo.
Javoje
16. 09. 2010 15.05
modri dirkač "In to čakanje v službi tudi stane." 2.200 evrov bruto za 48 ur čakanja - ? Nimam problemov načelno s tem, konkretno pa se bojim, da davkoplačevalci te države tega stroška ne zmoremo. Naj gremo drugam - davkoplačevalci ali zdravniki? So druge opcije - bankrot zdravstvene blagajne, še daljše čakalne vrste ... ali pa morda znižanje cene "čakanja" na "samo" 1.700 evrov bruto. Mimogrede, kdo je pa ta "oblast", ki tako točno določa cene (menda ni to trg in konkurenca, bog obvaruj...!)
m0dridirkac
16. 09. 2010 09.57
@BobbyMcGee >>- a ni zanimivo, da je vedno kakšna odpravnina ali poračun, >>pa - glej ga zlomka - v celem javnem sektorju vedno skoraj po >>pravilu iz meseca v mesec pri zdravnikih? Glej ga zlomka, saj se na leto upokoji vsaj 100 zdravnikov, in ni hudič, da je vsaj nekaj njih v najvišjem razredu, na kakšnem vodilnem položaju, z visoko plačo in odpravnino. >>- "če dela ni, ga pač ni." Zanimivo - sem pa vedno mislil, da je običajno, >>da se plačuje dejansko opravljeno delo. Ampak pojem "dežurstvo" ti še vedno ni jasen? To je čas, ponavadi ponoči in/ali čez vikend, ko v bolnici ni kompletnega osebja, ko ni naročenih novih pacientov, ko se ne izvaja v naprej načrtovani posegov, mora pa biti prisoten določen profil ljudi, da lahko obravnava kakšen nujni primer: se zgodi prometna nesreča, pripeljejo poškodovanca in zraven njegova čreva, pa je potrebno vse skupaj zmontirat. Se kakšnemu pacientu na oddelku odpre rana, pa je potrebno očistit in na novo zašit, ... In na voljo imaš 2 možnosti: 1. kirurg je dežuren in prirpavljen na oddelku, 2. kirurg je doma in čaka na klic, ampak prihod lahko traja 1 uro. In to čakanje v službi tudi stane. Je pa plačilo enako, če kaj dela ali pa ne, v povprečju pa je takšen način plačevanja za bolnico še vedno cenejši, kot pa plačevanje efektivnih ur po višji tarifi (ker ne dežura vedno ta zdravnik, ampak tudi "novinci" z veiko nižjo urno postavko) Glede plačevanja po efektivnih urah: Vojake (tudi neke vrste javna služba) plačujemo vsak mesec. Koliko efektivnih ur so imeli v zadnjih 10 letih? Koliko sovragov, sovražnikov deovnega ljudstva, so v tem času ubili, ali vsaj ranili? Ali pa poklicne gasilke brigade: a res gasijo vsak dan? Se pa res zgodi, da kak gasilec kak ogenj podtakne, da je potem neaj "akcije". >>in nimate konkurenčne klavzule, ki je v vsakem podjetju običajna. Verjetno misliš konkurenčno prepoved. Klavzula pomeni nekaj drugega. In če je v pogodbi o zaposlitvi opredeljena tudi konkurenčna prepoved, mora biti opredeljena tudi odškodnina, ki je ponavadi okoli 30% plače. To pomeni, da bi v tem primeru dobil izplačano še 30% plače zaradi prepovedi. To bi bil šele praznik za "novinarje".
Buena Vita
16. 09. 2010 07.30
KDO JE PISAL IN SPREJEMAL ZAKONE DOHTARJI ZAGOTOVO NISO POLITIKI,IN ČE SO POLITIKI NESPOSOBNI IN SKORUMPIRANI,PODPLAČLJIVI IN POKVARJENI POTEM MI POVEJTE ZAKAJ OSTALI FOLK TEGA NEBI IZKORISTIL SEBI V PRID ANARHIJA KI JE V SLOVENIJI JE V PRID KRIMINALU IN IZSILJEVANJU,KORUPCIJA JE OSNOVNA MORALNA VREDNOTA ,IN TE VREDNOTE SO NA SCENI USTOLIČILI DOBRO NAM ZNANI POLITIKI IZ TROJČKA,,ALLIAS TRO POKVARJENIH
saintjozef
16. 09. 2010 00.57
Pa še nekaj. Kaj pa je v zdravniškem poklicu tako posebnega? Človek je zakompliciran samo v psihološkem smislu. Telesno je dokaj enostaven, organi so pri vseh enaki, kosti tudi, okvare v 99% tipične. Ta 1% tako ne znajo ozdravit. Za vsak organ je "specialist". Aparature, ki jih mimogrede niso izumili in izdelaji zdravniki, so bolj komplicirane. In današnji zdravniki se večinoma poslužujejo priročnikov, ko iščejo zdravilo za bolezen, ki so jo "ugotovili", velikokrat tudi napačno. Ogromno ljudi po nepotrebnem umre, ker niso bili deležni pravilne oskrbe, ali so se okužili v bolnici. Izrezat tumor, del pljuč, naravnat kost in jo "sešraufat" je obrtniško delo. Zašijejo, očistijo in povijejo tako drugi. Zdravnik si umije roke, dobesedno. Veliko je bolj zahtevnih del, ki NE DOVOLIJO NAPAK. Zdravniki so včasih bili strokovnjaki, danes so bolj rutinski vršilci popravkov na okvari telesa.
Javoje
16. 09. 2010 00.48
modri dirkač: - dr. Fakin je gospodarstvenik - seveda in to mora biti, če bi bil še nolj, bi bilo še bolje. Malo se zamislite nad tem, da zdravnik, ki pride do dela, ko mora gospodariti "mora krmariti med različnimi čermi". Povejmo te čeri preprosto: tako neučinkovitega zdravstva si z razpoložljivim denarjem ne moremo privoščiti. In začne iskati prihranke, kjer pa s ene sme dotakniti naslednjih zadev: - višine plač in drugih prejemkov zdravnikov; - števila dopustov zdravnikov; - prepovedi dela pri drugem delodajalcu; - načrtnega in organizoranega uvoza zdravnikov iz tujine; - prenosa javnih pooblastil z Zdravniške zbornice na Ministrstvo za zdravje; - povečanja vpisa na medicinsko fakulteto. Zdaj pa pride sedanji minister in se "zapodi" v troje s tega seznama. Tako povsem razumem, zakaj je bila vsega, kar se je dogajalo v zadnjih tednih "Vlada kriva". Pa menda res ne pričakujete, da bomo verjeli, da je pri vsej stvari šlo za 12 mio evrov?
Javoje
16. 09. 2010 00.26
modri dirkač: - ne zvijajmo resnice do onemoglosti - enkrat zdravnik, vedno zdravnik. - ni kapacitet, ni predavateljev ... seveda, ničesar ni, jasno kot beli dan. Ja, in mi naj verjamemo, da se je to zgodilo "po naključju" in da na to niso imeli vpliva "stroka", ministri-zdravniki, FIDES, vodstvo medicinske fakultete, Zdravniška zbornica - pri tem, da je FIDES sam ugnal vlado v kozji rog prejšnji teden? - zdravniki v UKC imajo v povprečju plačanih 41 delovnih dni dopusta. Jasno kateri? (No, bodo pa verjetno tudi podatli za ostale prišli prej ali slej na plano, da ne bo direktor Vrhunec vsega kriv, ki si je upal to javno povedati). - a ni zanimivo, da je vedno kakšna odpravnina ali poračun, pa - glej ga zlomka - v celem javnem sektorju vedno skoraj po pravilu iz meseca v mesec pri zdravnikih? - "če dela ni, ga pač ni." Zanimivo - sem pa vedno mislil, da je običajno, da se plačuje dejansko opravljeno delo. Nekako nam davkoplačevalcem težko pade "plačati je treba pa vseeno" - nekako se s tem ne strinjamo, ampak - proti zdravnikom pač nimamo možnosti...če so (kdo?) postavili 2.200 evrov bruto, pač tako je - trga ni, smo pač v sistemu "postavljanja cen" (kot v Sovjetski zvezi). - ne, v UKC Ljubljana ni 35 dni, pač pa 41 dni plačanega dopusta letno v povprečju (nekateri do 67), in ne, v UKC LJ ni ni 5 dni izobraževanja pač pa do 15 dni izobraževanja na leto. In ponovno - visokotehnološko podjetje mora dohodek zaslužiti na (svetovnem) trgu, zdravniki pa imate doma monopol, v javnem sektorju dobite plačo vsak mesec zagotovo in nimate konkurenčne klavzule, ki je vvsakem podjetju običajna.
Javoje
16. 09. 2010 00.10
kocinamedzobmi: "Samo zdravnika so objavili in to tistega, ki je šel v penzijo. Naslednji je bil tisti, ki je dobil plačilo za nekaj mesecev skupaj, ko je reševal čakalne vrste.": - zakaj pa v javnih šolah ni "čakalnih vrst" (sta pedagoški akademiji v zadnjih 20 letih omejevali vpis?), - zakaj policaj dokaj hitro pride, če je nesreča ali zločin, - zakaj potniki na javnih železnicah niso v čakalnih vrstah, ampak po voznem redu praviloma pridejo tja, kamor so namenjeni; In seveda - le zakaj tudi v zasebnih zdravstvenih ambulantah ni čakalnih vrst - pa čeprav tako primanjkuje zdravnikov v državi?
m0dridirkac
16. 09. 2010 00.05
@BobbyMcGee >>samo zdravniški stroki je uspelo ustvariti pomanjkanje na trgu delovne sile; Če ni kapacitet, če ni predavateljev, če ni prostorov, če ni volje na ministrstvu (ker razširitev fakultete je projekt, ki prinese sadove šele čez dva ali tri mandate), potem tudi izdelkov ni. >> verjetno edino zdravniki imajo bistveno več (plačanega) dopusta >>kot ostali zaposleni v javnem sektrju; A res? Kateri zdravniki pa? Vsi že ne. Vedno pa omenjajo kakšne radiologe, po možnosti nad 50 let, zraven pa prištejejo še vsa izobraževanja. >> praviloma nekateri (ne vsi) zdravniki zaslužijo bistveno več kot kdorkoli >>v javnem sektorju, vključno s predsednikom države, vlade in ministri; Set nekaj izjem, znesek pa je običajno povezan s kakšno odpravnino ali plačilom kakih projektov ali poračun za celo leto. >> dvomim, da za 48 urno vikend dežurstvo kdorkoli v javnem sektorju >>zasluži 2.200 bruto, kolikor so mediji objavili nedavno za enega od kirurgov >>v UKC Ljubljana (ki takrat - kot so zapisali - ni opravil nobenega večjega operativnega posega); Bob ob steno: dežurstvo=čakanje na delo. Če dela ni, ga pač ni. Plačati je potrebno vseeno. In če dežura vrhunski strokovnjak, je pač cena taka. Lepo pa, da priznaš, da je to točno določen kirurg in ne kar na splošno. >>- mediji so objavili, da v UKC Ljubljana vsak dan zaradi različnih >>odsotnosti manjka petina zdravnikov. Je še kje tako izven zdravstva? V vsakem visoko tehnološkem podjetju. 35 dni dopusta 10 dni bolniške 5 dni izobraževanj in če imaš 5 takšnih zaposlenih, v povprečju vsak dan eden manjka.
m0dridirkac
15. 09. 2010 23.56
@BobbyMcGee >>Kaj je po poklicu direktor ZZZS-ja? Po izobrazbi je dr.med, po poklicu pa direktor zavarovalnice. Tako kot je Marušič po izobrazbi dr.med, po poklicu pa minister. Tako, kot so bili po izobrazbi zdravniki skoraj vsi ministri pred njim. Ampak ko nekdo postane minister, hoče-nočeš postane politik, in tako se mora tudi obnašati in ravnati. Izobrazba mu tu bolj malo pomaga, krmariti mora med čisto drugačnimi čermi. Enako je na ZZZsju. Fakin ni več zdravnik, ampak gospodarstvenik.
saintjozef
15. 09. 2010 23.55
@modridirkac tvoj odgovor hipokratki - pojdi v toplice na blatne kopeli, da se privadiš na zemljo, je tipičen za današnjega zdravnika. Odgovori meni, pa potrjujejo kar sem napisal. ZZZS bi lahko dal trikrat več denarja, pa bi bila storilnost zdravnikov na isti ravni. Bil sem pri zdravnikih v Nemčiji, Švici, Luksemburgu in seveda pri nas, primerjava ni mogoča, tako velika je razlika. Imam "smolo", da živim razgibano življenje in sem doživel kar nekaj poškodb, le ena in dokaj nedolžna, mi je pustila posledice. Seveda so me zdravili naši zdravniki. Še podatek: zdravljenje v Luksemburgu je za isto stvar cenejše kot pri nas, spoštovanje do pacienta pa človeško in ne predmetno.
Javoje
15. 09. 2010 23.27
modri dirkač: "pokliči na ZZZS in jim zateži" Kaj je po poklicu direktor ZZZS-ja?
Javoje
15. 09. 2010 23.25
kocinamedzobmi: ko omenjate "gobezdanje čez zdravnike", malo komentarja: - samo zdravniški stroki je uspelo ustvariti pomanjkanje na trgu delovne sile; - verjetno edino zdravniki imajo bistveno več (plačanega) dopusta kot ostali zaposleni v javnem sektrju; - praviloma nekateri (ne vsi) zdravniki zaslužijo bistveno več kot kdorkoli v javnem sektorju, vključno s predsednikom države, vlade in ministri; - dvomim, da za 48 urno vikend dežurstvo kdorkoli v javnem sektorju zasluži 2.200 bruto, kolikor so mediji objavili nedavno za enega od kirurgov v UKC Ljubljana (ki takrat - kot so zapisali - ni opravil nobenega večjega operativnega posega); - mediji so objavili, da v UKC Ljubljana vsak dan zaradi različnih odsotnosti manjka petina zdravnikov. Je še kje tako izven zdravstva? Ne vem, ali boste razumeli, ampak - Slovenci nis(m)o tako bogati, da bi lahko to plačevali. No, nekaterim (tistim, ki imajo denar) naše zdravstvo seveda ponuja tudi storitve v zasebnih ambulantah (kaj je že konkurenčna klavzula?)
m0dridirkac
15. 09. 2010 23.02
>>HIPOKRATKA >>Če ti zdravnik povzroči s svojim delom nepopravljivo škodo za celo življenje, >>ti pripada mizerna odškodnina, ki pa jo komaj iztožiš v nekaj letih. Kaj pa potem sploh rineš k zdravniku? Pojdi v toplice na blatne kopeli, da se privadiš na zemljo.
m0dridirkac
15. 09. 2010 23.00
@saintjozef >>čakalne dobe od nekaj mesecev, do nekaj let, Pokliči na ZZZS in jim zateži >>vsako drugo storitev moraš kljub zavarovanju sam plačat, Pokliči na ZZZS in jim zateži >>stavka zaradi enormnih zaslužkov za ceno življenj, Saj so se odpovedali naduram, pa spet ni bilo prav? >>plače višje kot v res bogatih državah, A res? >>odnos zdravnikov do pacijentov na psu, Kdo pa je začel s takšnim odnosom? >>podkupnine so že skoraj obveza, da zdrav prideš v invalidsko Hmmm, kako pa lahko drugače prideš zdrav v invalidsko?
saintjozef
15. 09. 2010 22.41
@grdovreme Res je s Slovenci nekaj narobe : čakalne dobe od nekaj mesecev, do nekaj let, vsako drugo storitev moraš kljub zavarovanju sam plačat, stavka zaradi enormnih zaslužkov za ceno življenj, plače višje kot v res bogatih državah, odnos zdravnikov do pacijentov na psu, življenje pacijenta ni vredno komentarja, kaj šele kakšne odgovornosti, podkupnine so že skoraj obveza, da zdrav prideš v invalidsko, -----,grdovreme, ne bluzi
HIPOKRATKA
15. 09. 2010 22.29
Če ti zdravnik povzroči s svojim delom nepopravljivo škodo za celo življenje, ti pripada mizerna odškodnina, ki pa jo komaj iztožiš v nekaj letih. Samo toliko v razmislek.
m0dridirkac
15. 09. 2010 22.25
@vsi skupaj Hipokrat je mrtev že več kot 2000 let. Kommunizem je tudi že slovo vzel. Socializem je pokojni že 20 let. Zdaj smo v kapitalizmu. SPRIJAZNITE SE!!! Nekdo ima višjo plačo kot vi!!! Če boste samo jokali in pisali "pametne" komentarje, ne boste nič bogatejši.