Društvo vrtičkarjev Ljubljana je danes skupaj z ekološkimi gibanji in ljubljanskimi civilnimi iniciativami pozvalo Ministrstvo za okolje in prostor ter Mestno občino Ljubljana (MOL), naj zaustavita rušenje objektov na vrtičkih ob Savi v Črnučah. Predlagajo, naj se pogovorijo in morda problem rešijo celo z okoljsko mediacijo.
Po besedah podpredsednice Društva vrtičkarjev Ljubljana Marine Dolinar se rušenje objektov na vrtičkih danes nadaljuje, rušijo pa tako na državnih kot občinskih zemljiščih. Kot je pojasnila na današnji skupni novinarski konferenci ljubljanskih civilnih iniciativ ter Zveze ekoloških gibanj Slovenije (ZEG) in Zveze društev za varstvo okolja (ZDVO), rušijo tudi po pravilih postavljene objekte, velike 2,5-krat 2,5 metra brez temeljev, na podlagi izdanih odločb pa naj bi jih skupno porušili 100.
V tem tednu rušijo objekte na vrtičkih na podlagi dveh ločenih inšpekcijskih postopkov Inšpektorata RS za okolje in prostor, oba pa sta zelo sporna, je dejal pravni zastopnik društva Marko Klofutar. Eden se nanaša na nedoločeno število nekonkretiziranih inšpekcijskih zavezancev, ki imajo svoje objekte na zemljišču v lasti države. Vrtičkarji tako ugotavljajo, da bi MOL lahko vodila individualne postopke, saj vedo, kdo so zavezanci. MOL pa naj bi naslovila odločbo na nekonkretizirane zavezance, zato ker je tako lažje in hitreje. Akte so namreč tako lahko vročali kar prek oglasne deske in interneta. Poleg tega je opozoril še na nekatere nezakonitosti, kot je to, da vrtičkarji sami določajo, kateri objekti so legalni in kateri ne. MOL pa naj bi tudi obšla nekatere procesne pravice pri rušenju objektov znanih investitorjev na svojem zemljišču.
Po Klofutarjevih besedah so vložili nekatera pravna sredstva, vendar pritožba ne zadrži izvršbe inšpekcijske odločbe.
'Poseg je nekorekten in grob'
Poseg v Črnučah je obsodil tudi predsednik ZEG Karel Lipič, ki meni, da je bil poseg nekorekten in grob. V ZEG po njegovih besedah ne oporekajo, da so med vrtički tudi črne gradnje, ob tem pa se sprašujejo, ali nima ta poseg političnega ozadja. Problem je po Lipičevem mnenju mogoče rešiti z okoljsko mediacijo. Ob tem pa je opozoril, da morata MOL in župan Zoran Janković resno pristopiti k okoljskim problemom.
Predsednik ZDVO Tomaž Ogrin je ocenil, da gre Ljubljana na področju vrtičkarstva nazaj, namesto da bi se razvijala. Vrtički po njegovih besedah predstavljajo območja miru in narave, zato jih ne bi smeli rušiti, ampak bi morali graditi na obstoječem. Župana je označil za zemljiškega mešetarja in mu očital, da deluje v interesu kapitala.
Dolinarjeva je med drugim izpostavila socialni in zdravstveni vidik vrtičkarstva. Po njenih besedah pa je Janković povedal, da Ljubljana ne bo imela vrtičkov. Obiski posameznih vrtičkarjev pri županu niso prinesli rezultata, je pojasnila in dodala, da so kljub temu pripravljeni na pogovore. Društvo vrtičkarjev je odprta pisma naslovilo na inštitucije, ministre in tudi predsednika republike Danila Türka, vendar se po besedah Dolinarjeve nihče ni odzval.
Janković: Nobenega dogovora ne bo
Odzval se je tudi župan Zoran Janković, ki je dejal, da MOL ne bo ustavila rušenja, pa tudi nobenega dogovora glede črnih gradenj ne namerava sprejeti. Ponovil je poziv vrtičkarjem ob Savi, da sami odstranijo črne gradnje, saj jim bo republiška oziroma mestna inšpekcija v nasprotnem primeru zaračunala stroške odstranitve. Vrtičkarje je pozval, naj odpadkov ne sežigajo, ampak naj jih odložijo ob cesto, od koder bo po županovih besedah odvoz zagotovila MOL.
Na očitke Društva vrtičkarjev Slovenije, da rušenje in odlaganje odpadkov potekata nestrokovno, je Janković odgovoril, da je inšpekcija izbrala usposobljene ljudi za rušenje nelegalno zgrajenih objektov, ki odpadke odlagajo v skladu z zakonodajo. Prav nič sporna pa se mu ne zdi niti uporaba mostička, ki je sicer namenjen uvozu in izvozu iz gozda, saj je to po njegovi oceni primernejša pot od tiste skozi naselje. Morebitne poškodbe pa bodo po končanem rušenju sanirali, je zagotovil.
Črnuški vrtičkarji bodo na lokaciji ob Savi lahko ostali do začetka gradnje načrtovanega športno-rekreacijskega parka. Najprej pa mora mestni svet sprejeti prostorski plan MOL, ki določa nove stalne in začasne nadomestne lokacije za vrtičke in tudi prihodnjo ureditev območja ob Savi.
Janković je prepričan, da bodo spomladi nekatere nove lokacije za vrtičke že zaživele. MOL bo pozvala meščane za najem vrtičkov, ki bodo primerno veliki, zagotovljene pa bodo tudi sanitarije in odvoz smeti.
Naslednja bosta Rakova jelša in Podutik
Na Rakovi jelši bodo ograje umaknili 15 metrov od Ljubljanice in tako zagotovili nemoten prehod ob reki. Po Jankovićevih besedah so že začeli delati čistilno napravo, 1. januarja pa bodo začeli graditi infrastrukturo. Kot je pojasnil, naj bi bila komunalna infrastruktura zgrajena do konca prihodnjega leta, nanjo pa se bodo lahko priključili tisti, ki bodo pridobili gradbeno dovoljenje.
Z novim prostorskim planom bodo uredili tudi 54 hiš zunaj avtocestnega obroča, kjer jih pol že ima gradbeno dovoljenje. Zunaj predvidenih meja gradnja ne bo dovoljena, ker je to že območje Nature 2000. Ta del bo komunalno opremljen leta 2010. Janković je zagotovil, da bodo črne gradnje rušili, kar velja tudi za hiše treh lastnikov, ki še niso začeli postopka za pridobitev gradbenega dovoljenja znotraj avtocestnega obroča.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.