
Za vpis otroka v vrtec v Italijo, Avstrijo ali na Madžarsko so se že doslej odločali predvsem tisti starši, ki so zaposleni v eni izmed omenjenih držav. Dnevni migranti torej. Ti že zdaj vrtec plačujejo tako, kot to določajo interni zakoni. "Sistem v naši državi je pač takšen, da so subvencije deležni vsi tisti starši, ki so pri nas zavezanci za dohodnino. V tujih državah pa so ti sistemi, na kakšen način se plačuje za vrtec, dokaj različni," pravi Vida Starič Holobar, državna podsekretarka za predšolsko vzgojo.

Najbolj primerljiva s Slovenijo je Avstrija. Tam so vrtci v pristojnosti dežel, ki tudi subvencionirajo plačila. Cena vrtca pa je odvisna od dohodka staršev. V Italiji obstajajo zasebni vrtci, ki lahko stanejo tudi nekaj 1000 evrov na leto, ter javni vrtci, ki so lahko državni ali občinski. Oboji pa so brezplačni in starši nosijo le stroške prehrane otrok, kar znaša od 40 do dobrih 100 evrov na mesec. Na Madžarskem starši plačujejo enotno ceno vrtca, 215 tolarjev na dan za otroka. Starši, ki imajo tri otroke, imajo 50 odstotni popust.
Medtem ko je vrtec stvar izbire staršev, pa je osnovna šola, po slovenski zakonodaji, obvezna. "Po ustavi imajo starši pravico izbrat osnovno šolo, ampak v praksi vemo, da se najbolj uresničuje vpis otroka v osnovno šolo v tistem šolskem okolišu, kjer ima tudi stalno prebivališče," je dejala Judita Kežman Počkaj, državna sekretarka za osnovno šolo.
Na področju srednjega šolstva pa ima Slovenija že doslej z nekaterimi državami sklenjene bilateralne sporazume za sodelovanje na področju vzgoje in izobraževanja. To pomeni, da dijakom ni potrebno plačati šolnine. Pred vpisom morajo urediti le nekaj formalnosti. "Prinesti morajo uradno prevedeno spričevalo o zaključku šolanja, potem morajo iti na italijanski konzulat v Koper, da uredijo stvari v zvezi z bivanjem v Italiji, saj morajo imeti začasno bivališče nekje v Italiji," nam je povedala Mihaela Pirih z državnega izobraževalnega zavoda v Gorici.
Patricija Muršič je že srednjo šolo obiskovala v Avstriji, zdaj pa je ena od petih tujcev, ki študira mednarodno diplomacijo v italijanski Gorici. Kot pravi, je obvezna šolnina, ki letos znaša okoli 800 evrov. Knjige pa so, kot pravi, cenejše kot v Sloveniji. Razen šolnin in sprejemnih izpitov pa na večini fakultet v sosednjih državah ni posebnih pogojev za vpis.