Slovenija

Vročinski val v Sloveniji se stopnjuje

Ljubljana, 05. 08. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
A.M.I./J.U./S.S.
Komentarji
0

Vročinski val, ki je zajel Slovenijo, postaja vse hujši, saj so temperature znova podirale rekorde. V Dolenjah pri Ajdovščini so namerili kar 39 stopinj, v Novi Gorici 37, 35 ali več stopinj pa je bilo tudi v Ljubljani, Mariboru, Krškem in Celju. V Novi Gorici temperature že več kot 55 dni presegajo 30 stopinj Celzija.

Najvišje temperature so v Novi Gorici, ki že več kot 55 dni zaporedoma presegajo 30 stopinj Celzija. Najvišja izmerjena temperatura v preteklem mesecu je bila v senci 37,8 stopinj Celzija. Zaradi vročine so v enoti nujne medicinske pomoči novogoriškega zdravstvenega doma pripravljeni na posredovanje. K sreči jim zaenkrat še ni bilo potrebno intervenirati.

Zdravniki svetujejo, naj se v vročih dneh držimo v senci in izogibamo večjim naporom. Najpomembnejše pa je, da popijemo veliko tekočine.

Težave pa imajo predvsem starejši prebivalci in varovanci doma upokojencev. Le-ti kljub opozorilom pijejo premalo tekočine. V takih primerih jim na pomoč priskočijo zdravstveni delavci z infuzijo. Kot so povedali na urgenci, je tudi sicer to poletje bolj mirno, manj je intervencij, morda prav zaradi pasje vročine. Sicer pa se novogoričani na sprehod odpravijo raje v večernih ali zgodnjih jutranjih urah.

V najhujši vročini se vsak hladi po svoje
V najhujši vročini se vsak hladi po svoje FOTO: Reuters

Neznosno visoke temperature najtežje prenašajo tisti, ki so priklenjeni na bolniške postelje, med njimi tudi porodnice. V Kliničnem centru in Porodnišnici so s klimo opremljeni le intenzivni oddelki in operacijske dvorane, v bolniških sobah pa temperatura krepko presega 30 stopinj Celzija. V Kliničnem centru je na hodnikih zelo vroče. Tudi v sobah ni nič bolje, če se odprejo okna, so pacienti na prepihu. Še posebej težko je za najtežje bolnike, ki se ne morejo premikati. Ponoči je včasih nevzdržno, pravijo sestre. S klimo se hladijo na Urgenci, kjer so se reševalci kar vrstili.

Zaradi visokih temperatur se na Krasu še vedno pojavljajo manjši požari, ki jih domači gasilci uspešno obvladujejo.

Koliko vode porabijo avtopralnice?

Nekatere avtopralnice za pranje avtomobila uporabljajo 'reciklirano' vodo
Nekatere avtopralnice za pranje avtomobila uporabljajo 'reciklirano' vodo FOTO: POP TV

Stiska z vodo v prestolnici še ni zelo velika in odločb o varčevanju z vodo še niso sprejeli, in tudi avtopralnice v poletnih dneh delajo neprekinjeno. Za pranje jeklenega konjička pa je potrebno kar 200 litrov vode. Vendar ni vse tako črno kot se zdi na prvi pogled, sodobnejše avtopralnice imajo namreč posebne sisteme, ki vodo reciklirajo.

S pranjem avtomobila v pralnici tako dejansko ne porabimo dosti več vode kot na primer pri tuširanju, poleg tega pa v pralnicah poleti operejo manj avtomobilov kot v drugem letnem času.

Sistem za reciklažo imajo že v večini večjih avtomatskih pralnic, z vodo pa varčujejo tudi pri manjših, ročnih avtopralnicah, kjer je porabijo še kak liter manj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10