Na Nizozemskem so v bližini mesta Tilburg zabeležili 39,1 stopinj Celzija. Številka je presegla rekord 38,6 stopinje Celzija iz avgusta 1944. V Belgiji se je živo srebro ustavilo na 38,9 stopinjah Celzija. S tem je bil tudi v Belgiji presežem prejšnji rekord iz leta 1947, ko so izmerili 38,8 stopinj Celzija.
Nizozemski kraljevi meteorološki inštitut je razglasil oranžen alarm zaradi visokih temperatur, ki jih pričakujejo do petka. V belgijskem mestu Gent, ki prav te dni gosti enega najpomembnejših festivalov, so tako postavili dodatne senčnike, na trgu pa dodatne vodne škropilce. Na vročino se pripravljajo tudi lokali. Zanimivega pristopa hlajenja razbeljenega asfalta so se lotili na drugem koncu Nizozemske, v mestu Arnhem ceste posipavajo kar s soljo, ki naj bi asfalt hladila.
Med hudo vročino se je pokvaril tudi vlak Eurostar na poti v London, zaradi česar je pri belgijskem mestu Hall okoli dve uri ostalo ujetih 600 potnikov. Del vlaka je bil zaradi izpada elektrike v tunelu, del pa na žgočem soncu. Potnike so nato prepeljali nazaj v Bruselj. Eurostar je svetoval ljudem, naj se danes ne podajajo na pot. Motene so bile tudi železniške povezave med Brusljem in Parizom.
V Londonu sicer policija išče tri pogrešane ljudi, ki so plavali v Temzi. V Nemčiji pa so se od torka utopili trije ljudje.
Vremenoslovci napovedujejo, da se bo vročina še stopnjevala
A to je šele uvod v še bolj vroče dni. V Veliki Britaniji naj bi se termometri dvignili vse do 39 stopinj Celzija. V Belgiji so zaradi pričakovane štiridesetice razglasili najvišji rdeči vremenski alarm, na Nizozemskem pa so aktivirali tako imenovani nacionalni vročinski načrt.
Najbolj ekstremna vročina se bo širila iz srednje in severne Francije v Belgijo, na Nizozemsko in v zahodno Nemčijo, napoveduje AccuWeather, ki dodaja, da so možni novi temperaturni rekordi tudi v Nemčiji in Luksemburgu. Po napovedih francoskega vremenoslovca Francoisa Jobarda bi se lahko v severni Franciji ter delih Belgije, Luksemburga in Nizozemske živo srebro prvič povzpelo do ali prek 40 stopinj Celzija; četrtek pa bi lahko bil "zgodovinsko vroč dan".
V Novi Gorici in Ljubljani 35 stopinj Celzija
Tudi Slovenija se ni izognila tretjemu vročinskemu valu letos. Najbolj se je segrelo na zahodu, v Novi Gorici so namerili 35 stopinj Celzija.
35 stopinj so namerili tudi v Ljubljani, 34 stopinj je bilo v Beli krajini. In nič manj vroče ne bo jutri. Skoraj zanesljivo bo letošnje poletje med petimi najtoplejšimi v zadnjih 60 letih, zelo verjetno celo drugo najtoplejše, za rekordno velja leta 2003. Podobno velja za število vročih dni, ko se termometri dvignejo nad 30 stopinj Celzija. Letos smo jih našteli celo 30.
Po ocenah Arsa je stopnja verjetnosti za nastanek in širjenje požarov v naravi zelo velika na Goriškem, Bovškem, v Brkinih in Zgornjesavski regiji. Velika požarna ogroženost je še na Obali, na Kočevskem in Koroškem, v Spodnjem Posavju, Pomurju in na Postojnskem.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.