Po podatkih uprave za zaščito in reševanje so nevihte zajele območje občin Krško, Sevnica, Celje, Podčetrtek, Radeče, Šmarje pri Jelšah, Duplek, Hoče-Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Šmarješke Toplice, Pivka, Postojna in Slovenj Gradec.
Po zadnjih podatkih so udari strel zanetili požare dveh dreves in travnika, v naselju Anovec v občini Krško pa je strela zanetila požar gospodarskega poslopja. Nekaj objektov je poplavila tudi meteorna voda.
Gasilci treh poklicnih gasilskih enot in 17 prostovoljnih gasilskih društev pokrivajo odkrite objekte, odstranjujejo podrta drevesa, gasijo požare in črpajo meteorno vodo, še poročajo.
Tudi Agencija RS za okolje (Arso) je na omrežju Facebook zapisala, da se je glavnina neviht pomaknila na severovzhodni del države, radarske meritve pa kažejo na močne nalive in verjetnost pojava toče. V Velenju so med 15.30 in 16. uro izmerili 24 milimetrov, v Litiji pa 21 milimetrov padavin.
Krajevne plohe in nevihte so že danes najprej zajele Primorsko, Notranjsko in dele osrednje Slovenije, pozneje pa so se premaknile bolj na severovzhodni del države. V Breginju je padlo skoraj 22 litrov dežja na kvadratni meter, v Litiji okoli 21 litrov, v Velenju pa 24 litrov, je popoldne na omrežju X objavila Agencija RS za okolje (Arso). Sodeč po nekaterih objavah na družbenih omrežjih je ob močnem pišu in nalivih nevihte ponekod spremljala tudi toča.
Kot nam je zaupala bralka iz Ljubljane, je območje Bežigrada nenadoma zajelo močno neurje, padala je tudi sodra. "Bilo je zelo intenzivno, ampak tudi zelo kratko," je dodala in pojasnila, da je vse skupaj trajalo slabih pet minut. Bralec iz okolice Slovenskih Konjic nam je poslal fotografije toče.
V ponedeljek bo večinoma oblačno in deževno, sprva bodo prisotne tudi nevihte
Nevihtno dogajanje se bo po napovedih nadaljevalo v noč na ponedeljek, ko se bo najburnejše dogajanje preselilo nad morje. Izrazita sprememba vremena bo jutri zajela celotno območje Jadrana, kjer lahko nastanejo močna neurja. Pestro vremensko dogajanje se bo nadaljevalo tudi pri nas.
Ob močnejših nevihtah lahko hitro narastejo posamezni hudourniški vodotoki in manjše reke, lahko pride tudi do poplavljanja padavinske vode.
Po nevihtah so se v precejšnjem delu države temperature po avgustovskem vročinskem valu spustile pod 30 stopinj Celzija, vročina vztraja še ponekod na vzhodu, severovzhodu in jugovzhodu ter na Primorskem in Obali.
V noči na ponedeljek ter v ponedeljek čez dan bodo predvsem na jugovzhodu Slovenije dolgotrajni in močni nalivi, pa pravijo na Arsu, kjer ob tem izpostavljajo, da je na Primorskem razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja.
Močne nevihte z nalivi napovedane tudi za Hrvaško
Mirno pa ne bo niti pri naših južnih sosedih, celotna država je namreč obarvana oranžno. Možne so močne nevihte z nalivi, ponekod bi lahko padala tudi toča. Ob morju bi težave lahko povzročali močnejši sunki vetra.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.