Temperatura je v vseh mesecih z izjemo aprila presegla dolgoletno povprečje, pri tem pa sta še posebej izstopala maj in junij, ki sta se na ravni Slovenije uvrstila med tri najtoplejše od začetka meritev, na ravni Evrope pa se je prvi mesec meteorološkega poletja zavihtel celo na sam vrh.
Vroče vreme zaznamuje tudi prve dneve julija. Po temperaturno nekoliko znosnejši soboti je v nedeljo živo srebro marsikje spet seglo nad 30 stopinj, še nekoliko bolj vroč zrak pa se je nad nami zadrževal danes, ko smo dočakali nov vrhunec vročinskega vala. Do 16. ure so bile najvišje temperature naslednje: Bilje 38,4, Podnanos in Volče/Tolmin 38,0, Dolenje pri Ajdovščini 37,7, Škocjan 36,7, Godnje 36,2, Ljubljana Bežigrad 35,5, letališče Cerklje ob Krki 35,0, Postojna 34,4, Slavnik 31,2.
Dopoldne je bilo povsod sončno, popoldne pa smo začutili vpliv hladne fronte, ki se nam bliža s severozahoda. Nekatere dele države so že zajeli nalivi in plohe.
Malo po 17.uri je Arso izdal opozorilo, da je ob nevihti v bližini Jezerskega radarska odbojnost presegla vrednost, ki nakazuje na možnost pojava toče, močnih sunkov vetra in nalivov. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Nevihta se giblje v smeri proti severovzhodu.
Pestro vremensko dogajanje s krajevnimi nevihtami nas čaka tudi ponoči, ko bo možen nastanek večjih nevihtnih sistemov, ki se bodo od zahoda pomikali proti vzhodu. Ob tem bodo glavno nevarnost predstavljali močnejši nalivi in sunki vetra, pojavila se bo lahko tudi toča, ki pa ne bo dosegala večjih dimenzij.
Nevihte bodo v drugi polovici noči prešle na večji del države, a bo količina padavin podobno kot ob prehodih front v preteklih tednih tudi tokrat zelo raznolika. Ponekod bo dežja le za vzorec, spet drugje pa toliko, da bo lahko povzročalo nevšečnosti in škodo. Najmočnejši krajevni nalivi bodo ponoči nastajali v severnem delu države, kakšna močnejša nevihta pa se bo lahko proti jutru razvila tudi drugod.
V nadaljevanju tedna se bo od severozahoda proti jugu celine v valovih spuščal hladnejši zrak. Ozračje bo zato še naprej nestabilno, tako da bomo tudi v prihodnjih dneh deležni krajevnih ploh in neviht. Te bodo pogostejše jutri popoldne in nato znova v četrtek čez dan. Na Primorskem bodo temperature še vedno presegale 30 stopinj, drugod pa bodo termometri kazali okoli 28 stopinj Celzija.
Ob koncu tedna se bo možnost za plohe in nevihte zmanjšala. Pričakujemo lahko več sonca in popoldanske temperature malo nad 25 stopinj Celzija. Podobne temperature bodo nad nami vztrajale tudi v prvi polovici prihodnjega tedna, nato pa bi se lahko vročina spet stopnjevala.
Rekordni začetek poletja
Prvi letošnji vročinski val si bomo zapomnili po njegovi vztrajnosti. Marsikje smo letos našteli že toliko vročih dni, kot jih običajno beležimo v celem poletju skupaj. V Ljubljani se je danes že 22. dan v letošnjem letu ogrelo nad 30 stopinj, na Goriškem pa se je to zgodilo 33-ič, kar je največ v zgodovini meteoroloških meritev. V do zdaj najbolj vročem poletju iz leta 2003 je bilo do 4. julija 27 vročih dni.
Vzrokov za tolikšno število vročih dni v naši prestolnici ne gre pripisovati le podnebnim spremembam, ampak tudi širjenju mesta, ki z betonskimi stavbami ter asfaltnimi in tlakovanimi površinami predstavlja toplotni otok. Mestna infrastruktura se namreč čez dan precej bolj segreje kot travniki in polja na podeželju, obenem pa je v urbanem okolju tudi več t. i. odpadne toplote, ki jo v ozračje oddajajo klimatske naprave, promet in industrija, kar prav tako pripomore k višji temperaturi.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.