Četrti vročinski val tega poletja dosega vrhunec. Temperature so tekom dneva po državi večinoma presegle 35 stopinj Celzija. Največ so namerili v Črnomlju, kjer se je temperatura na merilnem mestu Črnomelj - Dobliče povzpela na 40 stopinj Celzija, so pojasnili na Agenciji RS za okolje (Arso). Nekoliko manj - 39,4 stopinj Celzija - so namerili v Lendavi. Temperaturni rekordi po napovedih Arsa sicer še niso izključeni.
Na Primorskem bo vrhunec sledil v soboto, nekaj osvežitve pa lahko pričakujemo v nedeljo, ko bo vročina počasi začela popuščati.
Zaradi vročinskega vala je tretja oziroma rdeča stopnja vremenske ogroženosti po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) v petek veljala po skoraj celotni državi. Druga oziroma oranžna stopnja ogroženosti je bila v veljavi le za severozahodno Slovenijo.
V četrtek ponekod že padli rekordi
Arso je rdečo stopnjo vremenske ogroženosti po večjem delu države razglasil že v četrtek, ko so sredi dneva po državi termometri kazali okoli 39 stopinj Celzija. Ponekod so padli tudi novi vročinski rekordi, in sicer so v Podnanosu izmerili 40,6 stopinje Celzija, kar je nov primorski rekord. Postajna rekorda sta padla tudi v Godnjah na Krasu (38,5) in v Babnem Polju (35,2 stopinje Celzija).
Na območju celotne države povišane koncentracije ozona
Tako NIJZ kot Arso pa opozarjata na povišane koncentracije ozona. Na merilnem mestu Ljubljana je koncentracija ozona v petek ob 14. uri presegla opozorilno vrednost 180 μg/m3. Povprečna 8-urna koncentracija ozona je bila ob tem času 94 μg/m3, so zapisali na straneh Arsa.
Koncentracije ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, dražijo sluznico in dihala. Na Arso tako ljudjem s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka priporočajo, da v tem času ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je koncentracija ozona nižja. Tudi zdravim ljudem sicer priporočajo, da se izogibajo naporov v času trajanja previsoke koncentracije.
Zaradi visokih temperatur in toplotne obremenitve na Arsu te dni svetujejo tudi zadrževanje v senci. Prav tako odsvetujejo velike fizične napore na prostem. Priporočljivo je uživanje lahke hrane in pitje zadostne količine tekočine. Zelo visoke temperature bodo močno vplivale na zdravstveno stanje občutljivejšega dela populacije.
Zaradi pregretja, dehidracije in izpostavljenosti soncu več bolnišničnih obravnav
Visoke temperature so v zadnjih dneh precej vplivale na zdravstveno stanje občutljivejšega dela populacije. S Splošne bolnišnice Novo mesto so sporočili, da so v zadnjih dneh oskrbeli nekoliko višje število starejših bolnih ljudi, ki so imeli težave zaradi pregretja, dehidracije in daljše izpostavljenosti soncu. Gre predvsem za kronične bolnike z obolenji srca, pri katerih je prišlo do poslabšanja stanja. Več pacientov so obravnavali še zaradi okužb dihal in pljučnice ter manjše število bolnikov z driskami zaradi zastrupitve s hrano.
Policisti opozarjajo, da visoke temperature vplivajo tudi na počutje voznikov, ki jih pozivajo, naj bodo v poletni vročini nadvse previdni, saj se pogosteje pojavi utrujenost, s tem pa močno poslabša zbranost. Voznikom svetujejo, naj si med daljšo vožnjo večkrat vzamejo čas za odmor, se sprehodijo in pretegnejo ter zaužijejo dovolj tekočine.
Poziv k previdnosti velja tudi planincem in pohodnikom. Na kranjski policijski upravi namreč opozarjajo, da je vročina nevarna tudi v gorah, kjer so možni hitri vremenski preobrati. Svetujejo, naj bo izbira poti premišljena ter prilagojena dejanskim zmožnostim posameznika in njegovemu zdravstvenemu stanju. Planincem in pohodnikom svetujejo, naj na pot vzamejo dovolj brezalkoholnih tekočin, za sestop, ko so že utrujeni, pa naj izberejo lažje poti.
Temperatura morja je 29 stopinj Celzija, a do rekorda je še nekaj
V času vročinskega vala se segrevajo tudi morje in reke. Najvišja temperatura morja v Kopru je bila v četrtek ob 15. uri 29,1 stopinje, reke Kolpe v Metliki pa 28,3 stopinje Celzija. A rekordne temperature letos predvidoma ne bodo presežene, pravijo na Agenciji RS za okolje.
Kaj to pomeni za ribe? Strokovnjaki z Morske biološke postaje v Piranu pravijo, da nič dobrega.
Razglašena velika nevarnost požarov, policija in inšpekcija izvajata poostren nadzor
V naravi ponekod velja tudi velika požarna ogroženost naravnega okolja. Slednjo so s petkom že razglasili v Mestni občini Nova Gorica. Prepovedano je kuriti na prostem. Prav tako veljajo še nekatere omejitve aktivnosti, ki lahko povzročijo požar. S soboto bodo uvedli še požarno stražo, ki jo izvajajo prostovoljna gasilska društva Čepovan, Nova Gorica in Dornberk.
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) je s soboto razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja ob Novi Gorici še na območjih občin Koper, Ankaran, Izola, Piran, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Sežana, Divača, Hrpelje - Kozina, Komen, Vipava, Ajdovščina, Kanal, Brda, Miren - Kostanjevica, Renče - Vogrsko in Šempeter - Vrtojba.
Z dnem razglasitve velike požarne ogroženosti je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete.
Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja v navedenih občinah izvajala poostren nadzor.
Suša udarila poljščine
Letošnja suša se v povezavi z vročinskimi valovi močno odraža v kmetijstvu. Prizadela je predvsem poljščine, vključno z zelenjadnicami na njivah in travinje. Kmetijsko ministrstvo skupaj z Upravo RS za zaščito in reševanje že pridobiva ustrezne podlage za začetek izdelave ocene po letošnji suši, so sporočili z ministrstva.
Kot so navedli, je vegetacijski vodni primanjkljaj v primerljivem obdobju na novomeškem že presegel tistega iz leta 2003, ki velja za eno najbolj sušnih let. Tudi na obalnem območju se razmere približujejo stanju v ekstremno sušnih letih 2003 in 2015. Sušne razmere so se začele zaostrovati tudi na Štajerskem in v Prekmurju.
V prvih dneh avgusta so razmere že na ravni ekstremne suše. Na Štajerskem so sicer ponekod lokalne padavine stanje pred tednom dni nekoliko popravile, a so se kmetijska tla zaradi vročine v nekaj dneh ponovno izsušila. Vodni primanjkljaj v Prekmurju zaenkrat ni presegel ekstremno sušnih let 2003 in 2013.
Zaradi povsem izčrpane zaloge tal z vodo so na udaru zlati poljščine na plitvih in peščenih tleh. V Primorju pa so ogrožene tudi trajne kulture zlasti oljke, v vinorodnih območjih tudi vinska trta, so povzeli na ministrstvu.
Kot so spomnili, kmetijski svetovalci pri Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije redno pripravljajo poročila s terena. Razmere spremlja tudi Agencija RS za okolje, ki je že objavila, da so se sušne razmere v zadnjem tednu, ob letošnjem četrtem vročinskem valu, na jugovzhodnem delu Slovenije še okrepile, ekstremna suša pa se širi tudi na druga območja v Sloveniji.
Na ministrstvu zato pričakujejo, da bo izguba pridelka vplivala na ponudbo domačih pridelkov. Na ceno in preskrbo v Sloveniji pa bo močno vplivalo tudi stanje in obseg izpada pridelave v drugih državah, ki jih letos pesti suša, so opozorili.
Kmetijsko ministrstvo svetuje kmetijskim gospodarstvom, naj spremljajo informacije na spletni strani agencije za okolje ter priporočila svetovalcev pri kmetijsko gozdarski zbornici. Splošna priporočila glede prilagajanja na sušne vremenske razmere so zbrana na spletni strani portala Agromet.
V noči na soboto šibka hladna fronta
Na Arsu napovedujejo, da bo v soboto še velika toplotna obremenitev, v nedeljo sredi dneva in popoldne pa le na Primorskem in delu južne Slovenije. V soboto popoldne in proti večeru se bodo v severni in severovzhodni Sloveniji pričele pojavljati krajevne vročinske nevihte, nadaljevale pa se bodo tudi v noč na nedeljo.
Vročina bo v nedeljo počasi popuščala, delno jasno s spremeljivo oblačnostjo bo. Pojavljale se bodo krajevne plohe in nevihte, predvsem v zahodni in južni Sloveniji. Pihal bo vzhodni veter, na Primorskem zvečer burja. Vročina bo popustila, vroče bo le še na Primorskem. Do ponedeljka zjutraj bo dež ponehal, čez dan bo povečini sončno, na Primorskem bo pihala šibka burja. Vročine pa ne bo.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.