Po spremenljivem obdobju, ko so bile plohe in nevihte naša vsakodnevna stalnica, smo končno dočakali nekaj suhih dni. V večjem delu države bo petek sončen, izjema je območje Julijskih Alp in Posočja, kjer bo bolj oblačno, a bo večinoma suho. Po jutranjem zatišju se bo spet nekoliko okrepil jugozahodni veter, ki bo izrazitejši na Štajerskem in v Prekmurju.
Temperature bodo poletne, a nad 30 stopinj Celzija vseeno še ne bodo segle. V vzhodni Sloveniji se bo ogrelo do 28 stopinj Celzija. Kakšna stopinja manj bo v osrednji Sloveniji. Na Primorskem bo 26, na Gorenjskem pa 23 stopinj Celzija.

Sobota bo sončna in vroča. V večjem delu države se bo prvič letos ogrelo malo nad 30 stopinj Celzija. Zaradi vpliva oslabljene vremenske motnje bo popoldne predvsem v severni Sloveniji nastalo nekaj ploh in neviht.
V nedeljo in ponedeljek bo ozračje bolj stabilno, zato ploh in neviht ne pričakujemo. Možnost zanje se bo spet nekoliko povečala v torek in sredo, ko bodo tudi temperature najvišje. Predvsem ob naši vzhodni meji in na Goriškem se bodo približale 35 stopinjam Celzija. Za zdaj ne kaže, da bo vročinski val dolgotrajnejši, saj lahko že v drugi polovici prihodnjega tedna pričakujemo ohladitev s padavinami, a je treba poudariti, da je ta napoved še precej nezanesljiva.
Toplo morje, hladne celinske vode
Ob takšnih temperaturah, ki jih pričakujemo v prihodnjih dneh, bo marsikdo poiskal osvežitev v morju, ki se je v zadnjih dneh prav tako močno ogrelo in v Kopru dosega že 24 stopinj Celzija. Precej hladnejše so celinske vode, še posebej tiste, ki se napajo s snežnico z vrhov. Po podatkih Agencije RS za okolje ima večina rek pri nas v teh dneh temperaturo med 7 in 19 stopinjami Celzija, temperatura Blejskega jezera dosega 20, Bohinjskega pa le 13 stopinj Celzija.

Ne pozabite tudi na zaščito pred soncem. UV indeks je ob jasnem vremenu sredi dneva po nižinah 8,5 in v gorah do 10. V navedenih vrednostih ni upoštevan odbiti del UV sevanja, ki lahko v skrajnih primerih celo podvoji prejeto dozo. Na peščeni plaži se ga odbije okoli 15 odstotkov, trava pa večino UV sevanja vpije, saj ga odbije le 3 odstotke. Pred nevarnimi sončnimi žarki nismo varni niti pod vodo, saj je 40 odstotkov UV sevanja prisotnega tudi pol metra pod vodno gladino.
V času, ko je sonce najmočnejše, poiščimo senco. Zaščitimo se s sončnimi očali, pokrivalom za glavo, primernimi oblačili ter zaščitno kremo.

Kakšna je uradna definicija vročinskega vala?
Pri nas je v zadnjih dveh letih v uporabi nova definicija vročinskega vala, ki temelji na povprečni dnevni temperaturi zraka. Ta mora vsaj tri dni zaporedoma presegati mejno vrednost, ki je določena glede na podnebno območje.
Za osrednjo, jugovzhodno in severovzhodno Slovenijo je meja 24 stopinj, za Gorenjsko, Notranjsko ter dvignjen svet Štajerske in Dolenjske 22 stopinj, za Primorsko pa 26 stopinj Celzija.
In kako izračunamo povprečno temperaturo zraka? Formula je sledeča: Tpovp= (T8h+ T15h+ 2*T22h)/4. To pomeni: temperatura ob osmih zjutraj plus temperatura ob treh popoldne plus dvakrat temperatura ob desetih zvečer. Vsoto nato delimo s štiri in dobimo rezultat.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.