Visoka koncentracija ozona je bila na omenjenih področjih skoraj vse popoldne v večernih urah pa je padla. Kot so sporočili z agencije RS za okolje lahko tudi v petek pričakujemo preseganje opozorilne vrednosti v popoldanskem času.
Koncentracije ozona, ki presegajo opozorilno vrednost, dražijo sluznico in dihala. Zato je bolje, da ljudje s kroničnimi boleznimi dihal in krvnega obtoka v tem času ostanejo v zaprtih prostorih, kjer je koncentracija ozona nižja.
Vročinski val, ki je zajel balkanske države in nekatere dele osrednje Evrope, že od nedelje ne pojenja. V Romuniji je ta teden umrlo pet ljudi, na Hrvaškem v Liki pa sta umrli dve osebi zaradi kapi, kar zdravniki povezujejo z visokimi temperaturami. Na območju Reke pa so morali pomagati več mladim dekletom, ki so za kratek čas izgubile zavest zaradi nizkega pritiska.
Tudi danes se je živo srebro dvignilo močno nad 30 stopinj Celzija, že ob osmi uri zjutraj pa so v nekaterih mestih temperature dosegle 30 stopinj Celzija. V najbolj vroče jutro so se zbudili v Beogradu, kjer so ob osmih namerili 31 stopinj Celzija. V Atenah so namerili 30 stopinj, prav toliko pa tudi v Pulju. Za stopinjo manj je bilo v Splitu in na Reki, nekaj pod 30 stopinj Celzija pa so namerili tudi v Podgorici, Bratislavi, Budimpešti in Bukarešti.
Pri nas so bile jutranje temperature razen letališč v Portorožu in Mariboru, kjer so namerili 29 oziroma 28 stopinj Celzija, nekoliko bolj znosne. V Ljubljani in Novem mestu je bilo 23 stopinj Celzija, v Novi Gorici pa 25. Do poldneva se je že segrelo nad 30 stopinj Celzija. Ob 14. uri so v Novi Gorici namerili 37 stopinj Celzija, v Murski Soboti 35, v Portorožu 34, v Mariboru in Ljubljani pa 33.
Trenutne temperature v Sloveniji si lahko ogledate tukaj
Trenutne temperature po Evropi si lahko ogledate tukajMestne oblasti na pomoč
V Mariboru pa se meščani lahko hladijo s t. i. pitnicami, posebnimi vodnjaki s pitno vodo, ki jih je na približno desetih najbolj obiskanih delih mesta postavil Mariborski vodovod.
Tudi v Bukarešti so na pomoč prebivalcem priskočili mestni veljaki, ki so po celem mestu postavili več šotorov, pod katerimi podarjajo vodo, v stalni pripravljenosti pa je tudi ekipa za prvo pomoč.Vlaki netijo požare
Visoke temperature povzročajo nemalo težav tudi v prometu in pri dobavi električne energije. V Bukarešti so imeli številni vlaki zamude, saj so oblasti omejile hitrost železniškega prometa zaradi bojazni, da bi vlaki z iskrenjem zanetili požare.
V Sloveniji so vlaki v sredo že zanetili več požarov. Tako je zagorela trava in podrast na progi Rakek-Postojna, na relaciji Logatec-Planina je zagorelo na dveh mestih, gorelo pa je tudi na relaciji proge Divača-Rodnik. Kot so za 24ur.com pojasnili na Slovenskih železnicah, so sicer že v ponedeljek začeli izvajati ukrepe, ki veljajo ob razglasitvi velike požarne ogroženosti. Od ponedeljka tako velja omejitev hitrosti potniških in tovornih vlakov na progah Divača-Hrpelje Kozina, Prešnica-cepišče-Rižana in Štanjel-Prvačina na 50 kilometrov na uro.
Požari divjajo tudi drugod na Balkanu. Najhuje je na bilo jugu Hrvaške ob meji s Črno goro. Požar je izbruhnil v torek pri mestu Bani pri Debelem Brijegu, do zdaj pa je uničil že več kot 40 hektarov hrastovega gozda in podrastja. Požar so sicer uspeli omejiti, vendar je še vedno velika nevarnost širjenja zaradi vetra.
Gori tudi v Makedoniji
S požari se borijo tudi gasilci v Makedoniji, kjer so razglasili celo izredno stanje zaradi napovedanih temperatur do 44 stopinj Celzija. Izredne razmere bodo veljale štirinajst dni, to obdobje pa bodo po potrebi podaljšali. Na planini Drevenik na jugozahodu države požar divja že tri dni. Zajel je okoli 300 hektarov gozda in drugih površin, poročajo makedonski mediji. Požare gasijo tudi v okolici mesta Bitola na jugu, Kumanovo na severu. Velik požar v bližini Skopja, ki je ogrožal tudi naselja, so v sredo uspeli pogasiti, ponovno pa se je razgorel na planini Golak. Zgorelo je že okrog 100 hektarjev borovega gozda.
Požari so tudi v Bolgariji, delih Kosova, kjer je največji slap v kraju Klina usahnil prvič po letu 1965, in v Grčiji, kjer se je zaradi ognja zahodno od Aten prej končalo letovanje za številne grške otroke, ki so bili v bližnjem kampu.
Vremenoslovci za Balkan napovedujejo vratolomno visoke temperature celo do prihodnjega petka, pri nas pa bo najhujša vročina popustila že v nedeljo, ko lahko na severu Slovenije nastanejo nevihte.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.