Po četrtem vročinskem valu tega poletja je vročina, ki je minuli teden dodobra segrela Slovenijo, začela popuščati. Po podatkih agencije za okolje (Arso) je bila danes velika toplotna obremenitev le na delu južne Slovenije in na Primorskem, kjer je uprava za zaščito in reševanje v soboto razglasila veliko požarno ogroženost.
Po vročem in sončnem tednu, ko se temperature ponekod po Sloveniji presegle tudi 40 stopinj Celzija, je bilo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Najnižje jutranje temperature so bile od 16 do 21 stopinj Celzija, najvišje dnevne pa od 26 do 32, na jugu države pa do 35.
Arso izdal oranžno opozorilo, na Obali piha močna burja
Pozno popoldne so se na severozahodu začele pojavljati močnejše nevihte z nalivi, ki so proti večeru zajele vso državo. Najmočnejše so na zahodu države in na obali, kjer piha okrepljen severni veter, ki v sunkih dosega hitrosti okrog 100 km/h. Arso je zaradi možnih neviht za zahodno polovico države izdal oranžno opozorilo.
Prometno-informacijski center voznike obvešča, da zaradi močnejših nalivov promet po državi poteka počasneje, predvsem na primorski avtocesti med Razdrtim in Uncem proti Ljubljani, v strnjeni počasni koloni. Vozite previdno in ne ustavljajte po nadvozi in v predorih.
Zaradi burje je na hitri cesti Razdrto - Nova Gorica med Ajdovščino in Nanosom ter na regionalni cesti med Vipavo in Podnanosom promet prepovedan za kamp prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do osem ton.
V Ilirski Bistrici in Spodnji Idriji klestila toča, veter odkriva strehe in podira drevesa, strele netijo požare
Kot poroča Uprava za zaščito in reševanje, je neurje s točo okoli 15. ure zajelo naselja Podstenje, Šembije, Zarečje in Topolc v občini Ilirska Bistrica. Toča v velikosti jajca je več kot 40 hišam in 11 gospodarskim poslopjem v štirih vaseh poškodovala strešnike, nekatere tudi delno odkrila. Na terenu je vsaj 60 gasilcev, so poročali v oddaji 24UR. "Škoda je nastala na objektih in na vrtninah," nam je sporočila bralka Nina, ki nam je poslala fotografije.
Nato se je neurje pomaknilo proti Idriji, od koder so nam bralci prav tako poslali posnetke toče. Uprava RS za zaščito in reševanje poroča o številnih odkritih strehah in o vozniku osebnega avtomobila, ki je obtičal v vodi. V Logatcu pa se je na avto podrlo drevo.
Ob 18.20 je na Vrhniki zaradi neurja brez elektrike ostalo več kot 3.500 odjemalcev. Ob istem času je v naselju Rovte v občini Logatec brez elektrike ostalo 2.517 odjemalcev. Z Vrhnike poročajo tudi o številnih zalitih prostorih in strehah, ki jih je odkril močan veter.
Ob 19.20 je v Ponovi vasi v občini Grosuplje brez elektrike ostalo 1.320 odjemalcev, nekaj minut kasneje pa še 1.007 odjemalcev na območju Iga. Tudi v Grosuplju imajo gasilci polne roke dela z zalitimi kletmi in odkritimi strehami.
V Razkrižju je ob 19.23 strela udarila v hišo in zanetila požar.
Ob 20.40 je v Veliki Nedelji v občini Ormož strela poškodovala drevo, ki je nato oviralo promet. Gasilci PGD Velika Nedelja so ga odžagali, odstranili in počistili cestišče.
O poplavah meteornih voda poročajo tudi iz Ajdovščine in Kranja.
Dež bo ponoči ponehal, torek in sreda spet vroča
Dež bo do ponedeljka zjutraj že ponehal, najpozneje na vzhodu. Čez dan bo povečini sončno, na Primorskem bo pihala večinoma šibka burja, vročine ne bo. Večinoma sončno bo tudi v torek.
"Po vročemu torku in sredi je v četrtek na vidiku že nova hladna fronta, spet se bo nekoliko ohladilo," nam je povedal dežurni meteorolog na Arsu Benedikt Strajnar.
Temperaturnega rekorda (še) nismo presegli
Najvišjo temperaturo četrtega vročinskega vala so na Arsu sicer namerili v četrtek v Podnanosu, ko je termometer pokazal 40,6 stopinje Celzija. Slovenski temperaturni rekord - 40,8 stopinje Celzija, izmerjen avgusta 2013 na letališču Cerklje ob Krki - tako ni bil dosežen.
Sicer pa so bile ob popuščanju četrtega letošnjega vročinskega vala tudi temperature minulo noč ponekod zelo visoke. Predvsem v Vipavski dolini so se komajda spustile pod 30 stopinj Celzija, marsikje na Primorskem je bilo okoli 29 stopinj Celzija.
Tudi drugod po državi so bile jutranje temperature zelo visoke, je povedal Strajnar. "Ali gre za rekorde ali ne, moramo še preveriti, vsekakor pa smo blizu rekordom, zelo verjetno je kakšna izmed postaj rekordna," je dodal dežurni meteorolog.
Najtopleje je bilo glede na izmerjene temperature v Podnanosu, kjer temperatura ni padla pod 29 stopinj Celzija. Tudi v Biljah pri Novi Gorici so zjutraj namerili 29 stopinj, a se je tam v soboto pozno zvečer za nekaj časa nekoliko ohladilo, in sicer na okoli 26,5 stopinje Celzija, nato pa se je sredi noči ponovno segrelo. "Te visoke temperature v Vipavski dolini so povezane z burjo, ki je pihala večino noči," je pojasnil meteorolog.
KOMENTARJI (161)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.