Vrh koalicije, ki je popoldne potekal na Brdu pri Kranju, je predsednik vlade Borut Pahor ocenil kot najuspešnejši, najbolj kakovosten in najbolj pripravljen doslej. Dejal je, da je bilo minulo leto težko, imeli so vzpone in padce, ta hip pa je koalicija v "sijajni politični kondiciji". S sestankom so zadovoljni tudi predsedniki drugih koalicijskih strank.
Premier je pojasnil, da so se sprehodili skozi vse pomembne stvari, pri čemer so prioritete vlade in politične večine vezane na reševanje gospodarske in socialne krize. "Izstopna strategija je tema številka ena," je poudaril Pahor. Med drugimi temami, ki so jih obravnavali predsedniki, ministri in poslanci štirih koalicijskih strank, pa je navedel še zahtevo po dvigu minimalne plače, vprašanje udeležbe zaposlenih pri dobičku, dohodninsko, pokrajinsko, zdravstveno, pokojninsko in volilno zakonodajo, modernizacije javnega sektorja, nezdružljivost poslanske in županske funkcije, zakon o RTV Slovenija in družinski zakonik. "Poleg ukrepov za izhod iz krize smo šli skozi vrsto stvari, kjer smo tam, kjer enotnega mnenja ni, dogovorili čas, načrt, kako bomo prišli do večine, da bi lahko sprejeli potrebne ukrepe," je pojasnil predsednik vlade.
Kje je bil Lahovnik, ki 'nima časa za politične igrice'?
Pahor se je dotaknil tudi odsotnosti ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika, ki naj bi po neuradnih virih dejal, da je imel bolj pomembne delovne naloge od udeležbe na vrhu in da "nima časa za politične igrice". Premier je zatrdil, da od Lahovnika pričakuje, da bo naslednjič prisoten, saj nihče od udeležencev srečanja ni bil prisoten zato, ker je imel "preveč časa".
Pahor je pojasnil, da mora koalicija uskladiti stališča glede pomembnih odločitev, in izrazil željo, da bi Lahovnik razumel potrebo po dialogu in iskanju kompromisov, tudi če meni, da so izraženi pogledi zanj ali za njegove odločitve manj pomembni.
Pahor od gospodarskega ministra pričakuje, da bo o svoji odločitvi premislil in mu v ponedeljek povedal, kako bo v prihodnje kot pomemben člen vlade aktivno sodeloval na vseh sestankih, kjer se bo usklajevalo spremembe, še posebej, če je na njih prisoten premier.
Že praktično vse od začetka dela vlade se sicer pojavljajo nasprotovanja med Lahovnikom in nekaterimi ministri v vladi ter člani poslanske skupine in stranke SD. Nazadnje se tako mnenja razlikujejo glede vprašanja udeležbe delavcev pri dobičku, jasne razlike pa so tudi glede morebitnih sprememb davčne zakonodaje v smeri večje obdavčitve višjih dohodkov.
'Vsi smo se cepili proti koalicijski gripi'
Po besedah predsednika Zaresa Gregorja Golobiča so se danes vsi "cepili proti koalicijski gripi", sestanek pa je ocenil kot uspešen. Po njegovem bo leto 2010 odločilno: "Leto 2009 je bilo težko, leto 2010 pa bo odločilno leto, v katerem se bo izkazalo, kakšen domet imajo koalicija in koalicijske stranke v tem mandatu." Pokazalo se bo, kakšen je namen, volja in pripravljenost, da se rešitve, o katerih se je v preteklosti govorilo, začnejo tudi izvrševati.
'Dobro pripravljeni na izzive'
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je dodal, da so "dobro pripravljeni na izzive, ki jih čakajo v naslednjem letu". Ti so po njegovem mnenju zelo zahtevni, ker imajo znotraj koalicije različne poglede, a je zato, "ker so odporni proti koalicijski gripi, prepričan, da bodo te razlike presegli". Erjavec računa, da bodo našli kompromisne rešitve. "Ne znam si predstavljati, kaj bi se zgodilo ob tej finančni in gospodarski krizi, če bi nastopila tudi politična kriza, ker ne bi mogli najti kompromisne rešitve glede reform, ki jih je nujno potrebno izvesti," je poudaril.
Tudi predsednica LDS Katarina Kresal je ocenila, da zadnje leto ni bilo lahko, vendar so po njenih besedah veliko dosegli, veliko pa jih še čaka. Pri tem je izpostavila predvsem izzive na področju gospodarstva.
'Vsak ima pravico imeti svoje stališče'
Med vprašanji, o katerih so danes govorili, sta tudi nezdružljivosti županske in poslanske funkcije in volilne zakonodaje. O tem je po sestanku Pahor pojasnil, da je kot predsednik SD "moral povedati, kar je res", da enotnega mnenja ni. Kot je dodal, "ima vsak pravico imeti svoje stališče, ta pa so zaenkrat preveč različna, da bi lahko zagotovili potrebno večino za sprejem zakonov. Je pa njegova obveznost, da poskuša narediti vse, da zberejo potrebno število glasov za sprejem teh odločitev".
Golobič – zavrnitev nezdružljivosti poslanske in županske funkcije v DZ je bil povod, da je Zares zahteval koalicijski sestanek – pa je dodal, da so razprava in zagotovila predsednika vlade o polnem angažmaju, tudi osebnem, da naredijo korak naprej in v tem mandatu ta načelna vprašanja razrešijo, tisto, ki jih navdaja z optimizmom.
'Žnidaršič in Rezman podpirata to vlado'
O sodelovanju poslanca Franca Žnidaršiča in Vilija Rezmana v koaliciji je Pahor povedal, da sta se poslanca danes udeležila sestanka koalicije in sta aktivno sodelovala v razpravi. To pa je zanj dovolj, da ve, "da imamo dva poslanca, ki podpirata to vlado in imata kot vsi drugi poslanci in poslanke pravico do svojega mnenja o vseh vprašanjih".
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.