Svet Pozitivne Slovenije je Boruta Ambrožiča, ki naj bi v svoji magistrski nalogi prepisal večino tuje diplome, pozval k odstopu s poslanske funkcije. Če tega ne bo storil, bodo izvršnemu odboru stranke predlagali, da poslanca izključijo iz stranke. Tako so se včeraj odločili na svetu stranke, saj Ambrožičevo početje naj ne bi bilo v skladu z vrednotami stranke.
Ambrožič pa je po seji sveta povedal, da odstopil ne bo, čeprav pričakuje izključitev iz stranke. Raje bo deloval kot nepovezani poslanec. Še vedno zavrača očitke o prepisovanju in opozarja, da so obtožbe prenagljene in prenapihnjene, saj o njih še ni odločala mariborska pravna fakulteta.
Ambrožiča bi zamenjala Alenka Lampe
Če bi se Ambrožič po ponovnem premisleku, k čemur ga je pozvala tudi stranka, le odločil, da zapusti parlament, bi ga na poslanskem stolčku nadomestila bančna svetovalka Alenka Lampe, ki ima v volilni enoti, kjer je bil izvoljen Ambrožič, naslednji najboljši rezultat. Kot piše Delo, je Lampetova na zadnjih lokalnih volitvah v Mariboru kandidirala prav na listi nekdanje Ambrožičeve Stranke medgeneracijske solidarnosti in razvoja.
V tem primeru PS ne bi izgubila poslanca, saj nadomestne volitve ne bi bile potrebne. Od volitev je namreč minilo že več kot pol leta, v tem primeru pa naša zakonodaja predvideva avtomatsko nadomestitev. A ker Ambrožič, kot kaže, noče oditi, bo poslanska skupina PS delo očitno nadaljevala z le 27 poslanci.
Alenka Lampe je sicer trenutno v tujini, odločitev svojega strankarskega kolega Ambrožiča ne komentira, prav tako tudi ne možnosti, da se ji morda nasmiha poslansko mesto.
Nihče noče iz parlamenta
Čeprav od zadnjih volitev ni minilo še niti eno leto, pa Ambrožič ni prvi, ki so ga v njegovi stranki v tem mandatu pozvali k odstopu. In kot kaže, tudi ne bo prvi, ki bi zahtevi ugodil.
Najprej je k odhodu svojega, zdaj že nekdanjega poslanca Ivana Simčiča pozval Desus. Simčič naj bi ponaredil srednješolsko spričevalo. Virantova Državljanska lista pa je želela, da se iz poslanskih vrst umakne Ivan Vogrin, ki mu v treh mesecih ni uspelo poplačati svojih upnikov.
Oba sta se raje odločila za odhod iz strank, ki so jima omogočile prihod v DZ in odšla med nepovezane poslance. Pa čeprav so tako stranke kot predsednik DZ Gregor Virant opozarjale, da s svojimi potezami škodujejo ugledu poslanske funkcije, ki v očeh večine slovenskih državljanov že tako ni velik. "Ljudje upravičeno pričakujejo, da jih v parlamentu ne bodo zastopali goljufi, prepisovalci, plagiatorji itd." je jasen Virant.
Če se bo nepovezanima poslancema zdaj pridružil še Ambrožič, bi lahko trojica ustanovila svojo poslansko skupino, a je Ambrožič že povedal, da to ni verjetno.
KOMENTARJI (218)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.