Tektonska sprememba na strankarskem parketu. Medtem ko javna podpora vladi stagnira, Janševa SDS prehiteva Šarčevo LMŠ. Aktualno oblast podpira manj kot polovica vprašanih (43,7 %), število njenih nasprotnikov pa je že skoraj dohitelo število volivcev, ki vladi zaupajo (40,9 %). Dobrih 15 odstotkov (15,4 %) je neopredeljenih.
SDS spet na prvem mestu
Med strankami prvo mesto prevzema opozicjska SDS. Če bi bile volitve danes, bi jo izbralo več kot 15 odstotkov vprašanih (15,4 %). S težavnim sprejemanjem proračuna je na drugo mesto zdrsnila Šarčeva LMŠ, podpora ji je padla za dve odstotni točki (13,8 %). Kljub razkritju, da družba njihovega šefa poslancev Matjaža Hana bogato posluje z državnim Petrolom, so na tretjem mestu Židanovi Socialni demokrati (9,5 %). Sledi Levica, ki se ji razhod s koalicijskim peterčkom očitno obrestuje (8,8 %), hkrati pa je reševanje Šarčeve vlade pri volivcih dobro vnovčila tudi Jelinčičeva SNS, ki je peta.
Spodnji del lestvice odpira Nova Slovenija (3,6 %), sledijo Pirati (2,4 %), Erjavčev Desus, ki znova izgublja nekaj podpore (1,5 %), Dobra država (1,3 %) in še Stranka Alenke Bratušek (1,3 %).
Več kot petina vprašanih (21,1 %) ne ve, katero stranko bi izbrala, desetina (9,9 %) ne bi izbrala nobene, ostali (3,5 %) niso želeli odgovoriti.
Pahor še vedno najbolj priljubljen med politiki
Med politiki še naprej vodi predsednik države Borut Pahor, drugi je premier Marjan Šarec, tretja pa evropska poslanka iz vrst SD Tanja Fajon. Sledijo slovenski kandidat za evropskega komisiarja Janez Lenarčič, drugi evroposlanec SD Milan Brglez in predsednik NSi Matej Tonin.
Pri repu razpredelnice pa: petnajsti je prvak SNS Zmago Jelinčič, za njim prvo ime Levice Luka Mesec in predsednica SAB Alenka Bratušek. Sledijo še zunanji minister Miro Cerar, prvak SDS Janez Janša, zadnji je tudi tokrat šef stranke DeSUS Karl Erjavec.
KOMENTARJI (803)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.