Delo vlade podpirata skoraj dve tretjini anketiranih (62,8 odstotka), kar je že drugi mesec zapored rekordna podpora kakšni vladi v zadnjih letih. Četrtina vprašanih ocenjuje, da vlada dela slabo, 11 odstotkov je neopredeljenih.
Med strankami na prvem mestu ostaja Janševa SDS - s 16,6 odstotka podpore, a jo je skoraj ujela Šarčeva LMŠ, ki zaostaja za manj kot odstotno točko. Tretji so Židanovi socialni demokrati z 9,2 odstotka podpore - a kot rečeno, anketa še ne zaznava vpliva "afere Prešiček". Četrti so zunaj-vladni Šarčevi zavezniki iz Levice, na peto mesto pa se je tokrat prebila neparlamentarna Slovenska ljudska stranka Marjana Podobnika, ki beleži 4-odstotno podporo.
Drugi del lestvice odpira SNS (3,8 odstotka). Sledijo krščanski demokrati (3,2 odstotka), Piratska stranka (2,5 odstotka), DeSUS (2,4 odstotka) in stranka Alenke Bratušek (1,9 odstotka), medtem ko je SMC, ki jo vodi Miro Cerar izpadla iz deseterice.
Najmočnejša politična skupina pa so neopredeljeni, kar sedemnajst in pol odstotka jih je. Dobrih osem odstotkov ne bi volilo nobene od naštetih strank, trije odstotki anketirancev pa na vprašanje niso želeli odgovoriti.
Med politiki je najbolj priljubljen predsednik republike Borut Pahor, ki pa mu tesno "za ovratnik diha" premier Marjan Šarec. Sledita evropska poslanka Tanja Fajon in šele nato evropska komisarka Violeta Bulc. Predsednik SD Dejan Židan je peti, pred šefom NSi Matejem Toninom in evropskima poslancema Igorjem Šoltesom ter Romano Tomc. Sledita Ljudmila Novak in evropski poslanec Lojze Peterle. Na repu lestvice sta prvak SDS Janez Janša in predsednik Desusa Karl Erjavec.
KOMENTARJI (207)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.