Medtem ko po rdeči luči Slovenije čakamo na morebiten sestanek med slovenskim in hrvaškim premierjem Borutom Pahorjem in Ivom Sanaderjem, je bojkot slovenskih proizvodov v polnem zamahu. Skupina z imenom Bojkot slovenskih proizvodov na Facebooku šteje skoraj 36.000 članov, na spletni strani Bojkot Slovenije pa med drugim obiskovalcem iz 'prijateljske sosede' ponujajo alternativne destinacije za počitnice. Slovence pozivajo, naj ne hodijo na Hrvaško, če ne želijo, temveč na primer v Črno goro, Tunizijo, Turčijo, Italijo, Grčijo in Španijo. Obenem pozivajo tudi k bojkotu "oderuških vinjet, ki so jih uvedli predvsem zaradi sosednjih držav".
Številni so poziv k bojkotu slovenskih izdelkov vzeli zelo resno. Jezni kupec naj bi med drugim v trgovino vrnil mizo s stoli, vredno 20.000 kun (2.700 evrov), ko je izvedel, da so jih naredili v Sloveniji. V zagrebškem Mercatorju je bilo v nedeljo dopoldne odprtih le 13 od 23 blagajn, niti na eni naj ne bi bilo gneče, poročajo hrvaški mediji. Še tistih nekaj kupcev, ki so šli v slovensko trgovino, pa je zagotovilo, da so kupili pretežno hrvaške proizvode. Redka izjema je bil glavni tajnik SDP, Igor Dragovan, ki bojkota ne podpira, ''ker se ne moremo obnašati kakor v Srbiji''. ''Politika Slovenije je zelo slaba, a menim, da nam ne more pretirano škoditi na poti v Evropsko unijo. Slovenci nam ne nasprotujejo, proti nam je politika. Tudi Slovenci živijo od prodaje, tako kot mi. Konec koncev, v slovenskih trgovinah na Hrvaškem delajo Hrvati. Problem je politika, ne trgovine,'' je poudaril.
Slovenci in Hrvati, ki živijo ob meji, imajo medtem dobre sosedske odnose. ''Zdaj sem v Evropi, zdaj več ne …'' je povedal Zlatko Šporer. ''Kako se počutim, ker sem samo korak oddaljen od Evrope? No, tu živim že od nekdaj, zato ne občutim ničesar. Težava je samo, če se odpravim v trgovino, ko moram s seboj vzeti še potni list. Drugače nimam problemov,'' je pojasnil. Več težav imajo v restavraciji, kjer je meja natančno določena. Hrvaško od Slovenije loči le miza za biljard. Lastniki v šali povedo, da se Hrvati radi nagnejo preko meje, da bi sosedom zabili luknjo, Slovenci pa na hrvaški strani z užitkom prižgejo cigareto. No, gosti za vsak slučaj na stranišče vzamejo tudi potni list.
'Pogovori ob prisotnosti evropskih predstavnikov'
Sanader je medtem spet ponovil, da se bo s Pahorjem srečal le ob navzočnosti predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa ali drugega predstavnika komisije oziroma Češke. Upa, da bo spor s Slovenijo moč rešiti s pogovori in potrdil, da bo Hrvaška sprejela arbitražo. "Žal je prišlo do blokade hrvaških pogajanj z EU, kar ni dobro niti za Slovenijo. Sicer pa upam, da bomo v pogovorih uredili omenjeni problem," je izjavil. Ponovil je, da noben dokument, ki ga Hrvaška sprejme, ne bo prejudiciral meje s Slovenijo, ter da ne more sprejeti, da v prihodnjem procesu pred mednarodno pravosodno institucijo ne more uveljaviti nekaterih dokumentov, ki bi ji lahko bili v prid.
"Naj Slovenija sprejme vse dokumente, za katere ocenjuje, da so ji v prid, Hrvaška pa bo sprejela vse dokumente, za katere ocenjuje, da so lahko v prid njej. To je evropsko načelo in mislim, da ga bo Slovenija sprejela," je poudaril. Spomnil je, da sta se z nekdanjim slovenskim premierjem Janezom Janšo lani na Bledu dogovorila, da bo vprašanje meje urejalo Meddržavno sodišče v Haagu, kar je po njegovih besedah podprl tudi tedanji vodja slovenske opozicije in sedanji premier Pahor. Dodal je, da Hrvaška že nekaj let pripravlja dokumentacijo, ki jo bodo poslali Meddržavnemu sodišču v Haag v arbitražnem postopku.
KOMENTARJI (1021)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.