Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je zaključila več let trajajoč postopek v zvezi z nadzorom premoženjskega stanja ljubljanskega župana Zorana Jankovića. Vrhovno sodišče je namreč zavrnilo revizijo, ki jo je zahteval Janković zoper odločitev upravnega sodišča, ki je s sodbo lanskega januarja ugotovilo, da je bil dokument KPK o ugotovitvah glede njegovega premoženjskega stanja pravilen in zakonit. S tem so bila bo navedbah KPK izkoriščena vsa redna in izredna pravna sredstva.
Janković odločitve sodišča še ni prebral in je zato še ne more komentirati, je dejal v izjavi za medije ob odprtju Prekmurskega trga v Ljubljani.
Kot so spomnili pri KPK, so zaključne ugotovitve v zadevi nadzora nad premoženjskim stanjem ljubljanskega župana Jankovića, ki so jih izdelali v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije, javno objavili 27. novembra 2015.
Kot so sporočili, Janković komisiji v zakonskem roku ni prijavil lastništva dela nepremičnin, ki jih je imel v lasti že leta 2006 in bi jih zato moral prijaviti komisiji že s prvim obrazcem za poročanje, ki ga je oddal leta 2006. Na koncu je te nepremičnine prijavil šele v predvolilnem obdobju leta 2011. V zakonskem roku prav tako ni prijavil lastništva vrednostnih papirjev, in sicer delnic Luke Koper, ki bi jih moral prijaviti najpozneje v 30 dneh po prejemu dohodninske odločbe za leto 2007 (te je prijavil šele v predvolilnem obdobju leta 2011). Poleg tega Janković ni prijavil lastništva in poslovanja z vrednostnimi papirji Krke v obdobju od leta 2007 do leta 2009, katerih vrednosti so presegale mejno vrednost za poročanje o spremembah premoženjskega stanja. KPK je med drugim navedla tudi, da jim ni prijavil razpolaganja z gotovino, položeno na transakcijski račun pri bankah v višini 29.500 evrov v letu 2007, kar je bil komisiji dolžan sporočiti najpozneje v 30 dneh po prejemu dohodninske odločbe za leto 2007.
Janković poleg vsega naštetega tudi ni prijavil pridobitev denarnih sredstev, ki so po ugotovitvah komisije izhajala iz nakazil različnih pravnih oseb kot poplačilo dolga. V letu 2007 ni poročal sprememb denarnih sredstev v višini približno 167.000 evrov za preteklo koledarsko leto, v letu 2008 ni poročal sprememb denarnih sredstev v višini približno 631.000 evrov, v letu 2009 ni poročal sprememb denarnih sredstev v višini približno 304.000 evrov, v letu 2010 ni poročal sprememb denarnih sredstev v višini približno 361 tisoč evrov, v letu 2011 pa ni poročal sprememb denarnih sredstev v višini približno 273.000 evrov za preteklo koledarsko leto.
'Transakcije, obremenjene z izrazitimi korupcijskimi tveganji'
V času opravljanja funkcije župana in poslanca je v nadzorovanem obdobju med 17. 11. 2006 in 24. 5. 2012 prejel na svoje bančne račune, ki jih ima odprte pri bankah v Sloveniji, skupno približno 2.990.000 evrov, od tega za približno 2.400.000 evrov nakazil, ki niso povezana z rednim osebnim dohodkom oziroma drugimi običajnimi prilivi, o katerih ni potrebno posebej poročati (npr. vračila dohodnine, avtorski honorarji ipd.). Od tega je v štirih mesecih leta 2011 zavezanec kot končni prejemnik na svoj transakcijski račun prejel skupno 208.000 evrov iz zaporednega oz. verižnega prenakazovanja med računi gospodarskih subjektov v vplivnem krogu družine Janković. "Omenjene transakcije so zaradi načina, okoliščin, dinamike in zneskov obremenjene z izrazitimi korupcijskimi tveganji, tveganji, povezanimi z nedopustnim lobiranjem, in s tveganji za nasprotje interesov," so med drugim zapisali pri KPK.
Sodba upravnega sodišča: komisija je ravnala pravilno in zakonito
5. januarja 2018 je upravno sodišče s sodbo ugotovilo, da je komisija v ponovljenem postopku postopala pravilno in zakonito. Sodišče je potrdilo, da so bile v postopku spoštovane vse zahtevane postopkovne določbe že omenjenega zakona, ki pomenijo izpeljavo načela varstva pravic strank in varstva javne koristi, kot jih določa 7. člen zakona o splošnem upravnem postopku, ter načela zaslišanje stranke iz devetega člena istega zakona v povezavi z 22. členom ustave RS (enako varstvo pravic).
Po presoji sodišča z izdelavo in objavo omenjenih zaključnih ugotovitev KPK ni bilo poseženo v ustavno pravico Jankovića do domneve nedolžnosti (27. člen ustave) kakor tudi ne v druge ustavne pravice, katerih kršitev je uveljavljal s tožbo.
Janković je zoper omenjeno sodbo upravnega sodišča vložil pritožbo in podal predlog za revizijo postopka, ki pa jo je vrhovno sodišče 3. julija zavrnilo.
KOMENTARJI (181)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.