Policijski sindikat Slovenije (PSS) je skladno s sodbo vrhovnega sodišča v petek preko pooblaščene odvetniške družbe Pečanac in Rakun premierju Miru Cerarju, ministrici za notranje zadeve Vesni Györkos Žnidar in generalnemu direktorju policije Marjanu Fanku poslal poziv za poplačilo vseh neizplačanih nadur policistov.

V letu 2013 je namreč preko 1.100 članov PSS zoper RS, MNZ, Policijo kot delodajalca vložilo tožbe za plačilo dodatka za delo preko polnega delovnega časa (nadurnega dodatka) v višini 30 % osnovne bruto urne postavke. To velja za vse nadure, nastale ob zaključku vsakega posameznega 6-mesečnega referenčnega (v tem primeru koledarskega) obdobja. V danem primeru gre za nadure, ki niso bile nikoli izplačane, ampak nezakonito prenesene v naslednja referenčna obdobja, kjer so bile mimo volje uslužbencev, z enostransko odreditvijo v določeni meri kompenzirane, v določenem obsegu pa so ostale celo nekompenzirane in hkrati neplačane. Člani PSS so tožbe vložili za zastaralno obdobje petih let do vključno 3. 5. 2013, ko je začelo veljati novo, krajše, 4-mesečno referenčno obdobje, s čimer so referenčna obdobja začela teči znova, so sporočili iz PSS.
Škodo, ki jo bo moral na podlagi pravnomočnih sodb plačati delodajalec, ocenjujejo na dva do tri milijone evrov, pri čemer so upoštevani zgolj zahtevki tožnikov, dejanskih kršitev pa je bistveno več. V kolikor bi delodajalec poplačal obveznosti do vseh zaposlenih, pa bi ta številka zelo verjetno krepko presegla pet milijonov evrov.
"V PSS takšna ravnanja delodajalca, ki so izključna posledica varčevalne histerije, neupoštevanja stavkovnih zahtev, sklenjenih in veljavnih sporazumov in dogovorov, ter arogance takratnega vodstva MNZ in Policije, ocenjujemo kot nedopustna. S stavkovnimi zahtevami PSS konec leta 2012 je bilo od takratnega vodstva jasno zahtevano izplačilo nadurnega dela ob koncu leta, kar pa sta takratno vodstvo MNZ in Policije kategorično in celo s posmehovanjem zavrnila, kljub jasnim in nedvoumnim dokazom o kršitvah. Čas je, da nekdo prevzame odgovornost in za nezakonita ravnanja, ki posledično, preko višjih izdatkov iz proračuna dodatno bremenijo slehernega državljana, tudi neposredno odgovarja," so zapisali.
Nadaljevanje z nezakonito prakso prenašanja presežnih ur in presoja pravilnosti izvajanja veljavnih predpisov, pri čemer so po 3. 5. 2013 nova referenčna obdobja podvržena drugi pravni podlagi, je že predmet posebnega kolektivnega delovnega spora. Prav tako je PSS v letu 2014 s pravnomočno sodbo uspel dokazati, da je delodajalec v letu 2012 neupravičeno prenehal plačevati pokojninske prispevke delavcem, ki so na podlagi določb ZUJF izpolnili pogoje za 'prisilno' upokojitev. Posledica takšnega nezakonitega ravnanja je bilo končno poplačilo vsem oškodovanim delavcem v višini okoli 300.000 evrov, dodajajo.

"Da v naši državi glede osebne in odškodninske odgovornosti vodilnih v javnem sektorju nekaj resnično ni v redu, priča tudi dejstvo, da so bili glavni akterji za takšne škodljive odločitve v vmesnem času celo nagrajeni z zasedbo višjih položajev, na katerih prejemajo tudi višje plače. PSS je na nezakonita ravnanja delodajalca vseskozi opozarjal, posledica popolne arogance takratne oblasti pa je tudi tožba zaradi neizvedenega sporazuma med vlado RS in PSS iz leta 2010, katerega finančna posledica bo po naši oceni znašala več 10 milijonov evrov. Na podlagi prejetih informacij drugih sindikatov, tako iz gospodarstva kot iz javnega sektorja, je razbrati, da gre s smiselno uporabo zadnje sodbe Vrhovnega sodišča za množično kršitev temeljnih pravic delavcev do razumnega delovnega časa, ter za kršitev Evropske socialne listine. Ocenjujemo, da bo v nekaterih drugih dejavnostih oz. panogah finančna posledica poplačila oškodovanih delavcev še bistveno višja," so še zapisali.
V PSS vlado ob tem javno pozivajo, da vendarle končno prisluhne njihovim opozorilom in ne popušča ozkim, največkrat celo osebnim interesom nekaterih delodajalcev, tako v zasebnem kot javnem sektorju pri uveljavljanju splošne in specialne zakonodaje, ter spoštuje odločitve sodišča EU ter pravni red EU in RS pri pravicah delavcev iz delovnega razmerja.
Vse tiste, ki so v tej zadevi zoper delodajalca že vložili tožbo, seznanjajo, da se je delodajalec z morebitnimi poravnalnimi ponudbami dolžan obrniti na omenjeno pooblaščeno odvetniško družbo in ne na njih neposredno. Če se kljub temu zgodi, da bo delodajalec poravnalno ponudbo posredoval neposredno njim, naj ponudb ne sprejemajo, ampak delodajalca obvezno napotijo na pooblaščeno odvetniško družbo.
Vse zaposlene, ki tožb niso vložili, pa seznanjajo, da so skladno z omenjeno sodbo upravičeni zahtevati plačilo dodatka za delo preko polnega delovnega časa.
Ministrstvo: Že sredi lanskega leta smo ponudil rešitev za poplačilo nadur
Na poziv so se odzvali na ministrstvu, kjer pravijo, da se je MNZ z dogovorom junija lani, zavezalo, da bo v 30 dneh od podpisa aneksa reprezentativnim sindikatom v Policiji ponudil predlog dogovora glede izravnave in plačila ur policistom v prekinjenih in preteklih referenčnih obdobjih po 4. 5. 2013.
Ta predlog so tudi poslali, a je PSS predlog dogovora v celoti zavrnil, čeprav je MNZ predlagalo, da se ure poplačajo skladno s sodbami v skoraj identičnem primeru. PSS je MNZ posredoval nasprotni predlog, v katerem so predlagali, da se pri izračunu presežkov ur, v nasprotju s sodbami, ne upoštevajo manjki ur, ki so jih imeli posamezni policisti v posameznih referenčnih obdobjih. MNZ je zato pripravil nov predlog, v katerem so bili v okviru sodb upoštevani nekateri predlogi PSS, vendar je PSS predlog dogovora znova zavrnil. PSS je nato vložil predlog za kolektivni spor, o katerem še ni bilo odločeno.
Kot pravijo, so se zdaj seznanili tudi s sodbo Vrhovnega sodišča in se lotili aktivnosti, ki jih je treba izvesti, da se vsem policistom presežne ure izplačajo skladno s sodbami: "Pripravljeno je bilo izvedbeno navodilo za izplačilo presežkov ur, MNZ bo po prejemu točnih podatkov o številu presežkov ur, skladno z zgoraj navedenimi sodbami, vsem policistom izdal ustrezne sklepe in izplačal presežke ur. Glede na podatke, s katerimi razpolagamo, bo moral MNZ za plačilo presežkov ur zagotoviti približno milijon evrov, pri čemer je treba upoštevati, da so bili presežki nekaterim policistom že izplačani."
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.