
Zaradi spornega poročila je leta 2013 padla druga Janševa vlada. KPK je takrat vodil zdajšnji pravosodni minister Goran Klemenčič, komisija pa je v poročilu ugotavljala korupcijska tveganja predsednikov parlamentarnih strank. Negativno oceno sta dobila Janša in Zoran Janković. V Jankovićevem primeru postopek še ni končan, trenutno se najverjetneje nahaja na vrhovnem sodišču.
Janša je takrat dejal, da komisija ni delovala v skladu s pooblastili in se pritožil nad dejstvom, da ni imel možnosti ugovora.
Vrhovno sodišče je zdaj ugotovilo, da je bilo Janezu Janši nezakonito poseženo v ustavne pravice, ki mu zagotavlja z 22. člen ustave. Osnutka poročila namreč Janša, pred objavo dokumenta, ki ga je obremenil, ni dobil v zjasnitev, s tem pa mu je bila kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic.
KPK mora odstraniti poročilo s spletne strani
Janšev zagovornik Franci Matoz je na novinarski konferenci dejal, da je Klemenčičeva KPK v poročilu navedla več neresnic. Takrat je prišlo do hudih posegov v pravice Janše, zato so se odločili za tožbo. Matoz je opisal postopek, ki se je selil z upravnega na vrhovno sodišče. Na koncu je slednje ugotovilo, da je KPK zagrešila kršitev 22. člena uprave in da je s tem kršila temeljne pravice Janši. Sodišče je poročilo odpravilo, v treh dneh po prejemu odločitve mora KPK poročilo tudi odstraniti s spletne strani.
Matoz je še izpostavil, da je vrhovno sodišče ugotovilo, da bi morala KPK morala zagotoviti, da se o vseh navedbah v poročilu Janša izjavi. To pa lahko naredi le tako, da bi Janša dobil osnutek poročila pred objavo, je še dodal.
Matoz in Janša sta poudarila, da po tej odločitvi sodišča poročilo ne obstaja več in se nanj ni več mogoče sklicevati.
'Isti dan se je začelo rušenje vlade'

Minilo je več kot dve leti, od kar je KPK izdala famozno poročilo. ''Isti dan se je začelo rušenje vlade,'' je spomnil Janša. Poročilo Klemenčiča je bilo konstrukt za državni udar in preprečitev nujnih reform, je povedal.
Sodišče je odločalo več kot dve leti, v tem času so nastale nepopravljive posledice, je dejal. ''Že od rimskega prava velja rek: Pravica odložena je pravica odrečena. Nič ti ne pomaga, da je odločeno v času, ko ni več mogoče popraviti posledic,'' je dejal.
Janša je dejal, da so sodišča namerno zavlačevala, za kar obstajajo tudi dokazi. Izreklo pa je odškodnino le v višini nekaj več kot 500 evrov, je povedal.
Nadaljeval je, da je bila posledica ''tega konstrukta policijska preiskava, ovadba in očitek, da sem na sporen način prodal nepremičnine''. Dodal je, da je sodni cenilec njegovo premoženje ocenil precej drugače kot Klemenčič v poročilu.
''Kakšne so širše posledice? Zrušena je bila vlada, preprečene reforme. Nato je leta 2013 nastopila politična kriza, nato je prišla vlada, ki je močno zadolžila našo državo, podražila se je sanacija bank, zadolževanje se je podražilo. Posledice so bile tudi pridobivanje časa za zakrivanje odgovornosti za stomilijonske kraje iz slovenskih bank, zaustavitev privatizacijskih procesov ter ohranitev monopolov za vladanje iz ozadij. Najbrž ni naključje, da nekateri, ki so sodelovali pri pripravi poročila, zdaj delajo v banki,'' je dejal Janša in poudaril, da se škoda meri v 100 milijonih.
V zvezi s poročilom je Janša na novinarski konferenci dejal še, da je bil senat KPK ob predstavitvi poročila poln bombastičnih besed, "ko pa se je kmalu začelo vse skupaj sesipati v prah, pa so kolektivno odstopili iz razlogov, ki jih niso znali pojasniti". Današnji dan je po njegovih besedah dokončno pojasnil motiv za odstop tega senata, kar se je zgodilo konec novembra 2013.
Klemenčič je po besedah Janše vsakega, ki je to poročilo resno kritiziral, ovajal tožilstvu.
Janša sodbo objavil na Twitterju
Janez Janša je medtem na Twitterju objavil sodbo in vprašanje, kdo bo zdaj odgovarjal in kdo povrnil škodo.
Že od rimskega prava velja rek: Pravica odložena je pravica odrečena. Žalosten obraz slovenske pravne države. pic.twitter.com/Xaiu5l9RC8
— Janez Janša (@JJansaSDS) February 26, 2015
SDS Klemenčiča poziva k odstopu
Na novinarski konferenci je spregovoril tudi Franc Cukjati, ki je dejal, da je Klemenčič zoper njega sprožil preiskavo zaradi besed, da ''si ne bomo pustili vzeti pritožbe in samoobrambe''. Cukjati se je vprašal, če bo tožilstvo sprožilo pregon zoper Klemenčiča, ker je z zlorabo povzročil padec vlade in nepopravljivo škodo, ki je zaradi tega nastala. Podvomil je tudi v verodostojnost vlade Mira Cerarja, v kateri je Klemenčič zdaj pravosodni minister.
Spregovoril je tudi Vinko Gorenak, ki se je vprašal, kje so zdaj takratni člani KPK. Spomnil je, da je Klemenčič minister, tako da je bil očitno ''nagrajen''. Klemenčič in Praprotnik sta opravila umazano delo in bila za to nagrajena, je dejal.
Jože Tanko je Klemenčiča pozval k odstopu.
Nekdanje vodstvo KPK: Vrhovno sodišče ni v ničemer, ne neposredno, ne posredno, odločalo o vsebini poročila
Poudarili so, da je bila ''odločitev komisije v zvezi z omenjenim poročilom večkrat potrjena na upravnem sodišču v Ljubljani in v Celju, v postopku za izdajo začasne odredbe pa tudi dvakrat na Vrhovnem sodišču. Vse to potrjuje, da nismo ravnali samovoljno, arbitrarno, pristransko ali očitno nezakonito''.

''Po več kot dveh letih je Vrhovno sodišče zavzelo drugačno stališče in Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK) prvič interpretiralo drugače od nižjih sodišč. To je bistvo instančnega sojenja in odločitev seveda spoštujemo. Vzpostavljena sodna praksa bo determinirala delovanje KPK v bodoče. Če bi obstajala že v času izdaje poročila, bi jo seveda spoštovali. Z vidika prakse, ki je obstajala (oz. ni obstajala) v času, ko je poročilo nastalo, pa lahko zgolj zatrdimo, da za svojim delom in vsebino poročila v celoti stojimo,'' so sporočili.
Nadaljevali so, da vrhovno sodišče ni v ničemer, ne neposredno, ne posredno, odločalo o vsebini poročila, o očitanih kršitvah ZIntPK, o nepojasnjenih gotovinskih zneskih in sumljivih denarnih transakcijah. ''Vsako razhajanje je zavezanec dolžan celovito in razumljivo pojasniti, česar konkretni zavezanec ni storil. Ne pred KPK, ne pozneje pred javnostjo. Navsezadnje je na spletu še vedno dostopen tudi zvočni posnetek razgovora zavezanca pred senatom komisije, v tem delu pa so pravnomočno zaključeni tudi prekrškovni postopki in začet kazenski postopek,'' so povedali.
Dodali so še, da lahko KPK postopek ponovi.
Cerar se bo pogovoril s Klemenčičem, nato se bo odločil
Premier Miro Cerar je dejal, da je treba odločitev sodišča spoštovati, ki pa je večplastna. Po eni strani razveljavlja poročilo KPK, ''vendar po drugi strani niti posredno niti neposredno ne posega v vsebino poročila, ki govori o določenih nepravilnostih''.
Cerar se zaveda, da je poročilo povzročilo politične premike, zato odločitve ne moremo vzeti na lahek način. ''Minister Klemenčič je trenutno v tujini, zato se bova pogovorila v ponedeljek, nato pa bom na podlagi vsega razmislil in se odločil, kako bom ravnal.''
Dejal je, da je zakonodaja na tem področju ohlapna in zato je takrat Klemenčič tudi odstopil ter da je to naloga za prihodnje.
Štefanec dela predhodnikov ne komentira
Aktualni predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Boris Štefanec sodbo vrhovnega sodišča v zvezi s pritožbo predsednika SDS Janeza Janše na poročilo KPK spoštuje. Dela prejšnjega senata, ki je izdalo omenjeno poročilo, ne želi niti vsebinsko niti vrednostno ocenjevati, je poudaril.
Prav tako se ni želel opredeliti do morebitnih procesnih napak v postopku, povezanem z Janševim premoženjskim stanjem. Ponovil je, da bi bilo ocenjevati delo prejšnjega senata nekorektno in nestrokovno. "Če so se odločili napak in je to vrhovno sodišče zdaj ugotovilo, so se pač odločili napak, ampak jaz tega ne vem, zato bi se težko opredeljeval," je dejal.
Glede očitkov, da na poročilo KPK ni mogoča pritožba, je spomnil, da to vprašanje rešuje zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Po tem zakonu zoper odločitve senata niso mogoče pritožbe, je pa mogoč upravni spor, kar je Janša tudi izbral. Kot pravi Štefanec, mu je žal, da zaradi spremembe sestave DZ ni prišlo do predlagane ustavne presoje tega dela zakona, torej ali je ustavno sporno, da pritožba po zakonu ni mogoča.
Tudi Erjavec meni, da je treba spoštovati odločitev sodišča

Predsednik DeSUS Karl Erjavec meni, da je treba odločitev vrhovnega sodišča spoštovati. Na vprašanje, ali mu je zdaj žal, da je DeSUS po objavi poročila izstopil iz koalicije, pa odgovarja, da današnja odločitev sodišča ni povezana z njihovo takratno odločitvijo.
V največji poslanski skupini SMC spoštujejo odločitev vrhovnega sodišča o poročilu KPK, obenem pa navajajo, da sodišče ni ugotovilo nepravilnosti ugotovitev KPK, temveč le procesno napako. Da je sodišče odločalo zgolj o postopku in ne o vsebini, poudarjajo tudi v SD in ZL, kjer opominjajo, da premoženje prvaka SDS Janeza Janše ostaja nepojasnjeno.
Janković odločitev še čaka
Ljubljanski župan Janković odločitev vrhovnega sodišča o zanj obremenjujočem poročilu KPK še pričakuje. Po odločitvi v primeru Janše glede istega poročila, pa je navedel, da verjame v pravno državo. "Sodbe sodišča, ne glede na to, kdo je v postopku, spoštujem," je še poudaril Janković v kratkem odzivu.
Po objavi poročila KPK o nadzoru nad premoženjskim stanjem Janše 8. januarja 2013 je namreč iz takratne koalicije SDS, DL, NSi, SLS in DeSUS 23. januarja 2013 najprej izstopila DL, februarja pa še DeSUS in SLS. Z izglasovano konstruktivno nezaupnico in imenovanjem Alenke Bratušek za mandatarko nove vlade je nato konec februarja 2013 vlada tudi dokončno padla.
Janša je poročilo KPK najprej izpodbijal na upravnem sodišču. To je njegovo tožbo zavrnilo, zato se je pritožil na vrhovno sodišče, ki je sodbo upravnega sodišča razveljavilo in zadevo vrnilo upravnemu sodišču v nov postopek. Slednje je Janševo tožbo kot neutemeljeno znova zavrnilo, a se je Janša znova pritožil in na vrhovnem sodišču uspel.
KOMENTARJI (4010)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.