Ker sta se premier Janez Janša in finančni minister Andrej Bajuk zadržala na seji poslanske skupine NSi, se je sestanek vrha koalicije, na katerem na zahtevo NSi razpravljajo o predlogu premierja za razrešitev ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča, začel pozno zvečer. Minister vztraja pri odločitvi, da ne bo odstopil, pri tem pa ga podpira tudi njegova NSi. Zaradi tega so na preizkušnji odnosi v koaliciji, saj ostale tri vladne stranke (in tudi opozicija) razrešitev podpirajo.
Eno od ključnih vprašanj je, ali bo Drobnič vendarle odstopil, saj se bo v nasprotnem primeru na petkovi izredni seji državnega zbora odvila široka razprava o predlogu za Drobničevo razrešitev, ki jo podpirajo vse parlamentarne stranke, razen Nove Slovenije. Če bi minister odstopil sam, bi se državni zbor z odstopom le seznanil, opozicija pa bi tako izgubila priložnost za nov napad na ministra Janševega kabineta in vlado.
Janša je 24. novembra na novinarski konferenci, na kateri je sporočil odločitev o predlogu za razrešitev, poudaril, da ima Drobnič še vedno možnost odstopiti pred razpravo o razrešitvi v DZ. Poudaril je, da v tem primeru poslanska razprava ni možna, lahko pa minister pojasni razloge za svoj odstop ali pa denimo izrazi nasprotovanje obrazložitvi predloga za zamenjavo, je poudaril Janša in tako nakazal eno od možnosti za Drobničev "častni odhod".
Predsednik vlade je še poudaril, da je v koalicijskih vladah sestava ministrskega zbora stvar soglasja med premierom in stranko, ki ministra predlaga. Tega soglasja zdaj ni več, zato je predsedniku NSi in finančnemu ministru Andreju Bajuku že predlagal, naj NSi pošlje predloge za nadomestitev Drobniča, nato pa naj bi stekla usklajevanja o kandidatu za novega ministra.
V ponedeljek pa je Janša preciziral, da novo ime od NSi pričakuje že na popoldanskem koalicijskem vrhu. Dodal je, da je Bajuka že marca prosil, da na to ministrsko mesto predlaga drugega kandidata, in sicer po tem, ko sta skupaj ocenila, da sedanji minister ni ustrezen.
Glede razrešitve Drobniča je Janša dejal, da je predlog strategije za dvig rodnosti le eden od razlogov za njegov predlog. Za premiera sta med drugim problematična Drobničevo komuniciranje s civilnodružbenimi organizacijami in nespreten način vodenja pogajanj s socialnimi partnerji. Po besedah premiera je prišlo tudi do konfliktov z njim in drugimi člani vlade zaradi neusklajenosti ter neupoštevanja procedur in koalicijske pogodbe.
V NSi v skladu s sklepom sobotne seje izvršilnega odbora, na kateri so enotno podprli Drobniča, pred koalicijskim vrhom ne dajejo izjav. Tako v stranki ni bilo moč preveriti, ali je glede Drobničevega odstopa kaj novega, niti tega, ali bodo na sestanku morebiti zahtevali razpravo o delu še katerega od ministrov Janševega kabineta.
Je pa vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok, sicer v kontekstu opozicijskih zahtev po odstopu notranjega ministra Dragutina Mateja zaradi preselitve romske družine Strojan, dejal, da mora o odgovornosti ministra presojati premier, "tako kot ocenjuje tudi v primeru ministra Drobniča". Na vprašanje o oceni NSi glede ravnanja Mateja pa je dejal, da je minister naredil napako in da bi moral premier na podlagi tega ustrezno ukrepati.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.