Slovenija

Vrh koalicije z zamudo

Ljubljana, 30. 11. 2006 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ali bo minister za delo Drobnič odstavljen ali bo odstopil sam, bo znano po sestanku vrha koalicije.

Ker sta se premier Janez Janša in finančni minister Andrej Bajuk zadržala na seji poslanske skupine NSi, se je sestanek vrha koalicije, na katerem na zahtevo NSi razpravljajo o predlogu premierja za razrešitev ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča, začel pozno zvečer. Minister vztraja pri odločitvi, da ne bo odstopil, pri tem pa ga podpira tudi njegova NSi. Zaradi tega so na preizkušnji odnosi v koaliciji, saj ostale tri vladne stranke (in tudi opozicija) razrešitev podpirajo.

Sestanek predsednikov koalicijskih strank, napovedan za 21. uro, se še ni začel, ker sta Janez Janša in Andrej Bajuk na seji poslanske skupine NSi
Sestanek predsednikov koalicijskih strank, napovedan za 21. uro, se še ni začel, ker sta Janez Janša in Andrej Bajuk na seji poslanske skupine NSi FOTO: Dare Čekeliš
Možno je, da dokončna odločitev o ravnanju NSi v zvezi z Drobničevim odstopom ne bo znana po koalicijskem vrhu. Po njem je namreč sklican izvršilni odbor druge največje vladne stranke, na katerem bo zvečer beseda tekla tudi o najresnejši krizi v koaliciji na polovici mandata Janševe vlade.

Eno od ključnih vprašanj je, ali bo Drobnič vendarle odstopil, saj se bo v nasprotnem primeru na petkovi izredni seji državnega zbora odvila široka razprava o predlogu za Drobničevo razrešitev, ki jo podpirajo vse parlamentarne stranke, razen Nove Slovenije. Če bi minister odstopil sam, bi se državni zbor z odstopom le seznanil, opozicija pa bi tako izgubila priložnost za nov napad na ministra Janševega kabineta in vlado.

Janša je 24. novembra na novinarski konferenci, na kateri je sporočil odločitev o predlogu za razrešitev, poudaril, da ima Drobnič še vedno možnost odstopiti pred razpravo o razrešitvi v DZ. Poudaril je, da v tem primeru poslanska razprava ni možna, lahko pa minister pojasni razloge za svoj odstop ali pa denimo izrazi nasprotovanje obrazložitvi predloga za zamenjavo, je poudaril Janša in tako nakazal eno od možnosti za Drobničev "častni odhod".

Minister Drobnič kljub pozivu Janše ni odstopil
Minister Drobnič kljub pozivu Janše ni odstopil FOTO: POP TV

Predsednik vlade je še poudaril, da je v koalicijskih vladah sestava ministrskega zbora stvar soglasja med premierom in stranko, ki ministra predlaga. Tega soglasja zdaj ni več, zato je predsedniku NSi in finančnemu ministru Andreju Bajuku že predlagal, naj NSi pošlje predloge za nadomestitev Drobniča, nato pa naj bi stekla usklajevanja o kandidatu za novega ministra.

V ponedeljek pa je Janša preciziral, da novo ime od NSi pričakuje že na popoldanskem koalicijskem vrhu. Dodal je, da je Bajuka že marca prosil, da na to ministrsko mesto predlaga drugega kandidata, in sicer po tem, ko sta skupaj ocenila, da sedanji minister ni ustrezen.

Glede razrešitve Drobniča je Janša dejal, da je predlog strategije za dvig rodnosti le eden od razlogov za njegov predlog. Za premiera sta med drugim problematična Drobničevo komuniciranje s civilnodružbenimi organizacijami in nespreten način vodenja pogajanj s socialnimi partnerji. Po besedah premiera je prišlo tudi do konfliktov z njim in drugimi člani vlade zaradi neusklajenosti ter neupoštevanja procedur in koalicijske pogodbe.

V NSi v skladu s sklepom sobotne seje izvršilnega odbora, na kateri so enotno podprli Drobniča, pred koalicijskim vrhom ne dajejo izjav. Tako v stranki ni bilo moč preveriti, ali je glede Drobničevega odstopa kaj novega, niti tega, ali bodo na sestanku morebiti zahtevali razpravo o delu še katerega od ministrov Janševega kabineta.

Je pa vodja poslanske skupine NSi Alojz Sok, sicer v kontekstu opozicijskih zahtev po odstopu notranjega ministra Dragutina Mateja zaradi preselitve romske družine Strojan, dejal, da mora o odgovornosti ministra presojati premier, "tako kot ocenjuje tudi v primeru ministra Drobniča". Na vprašanje o oceni NSi glede ravnanja Mateja pa je dejal, da je minister naredil napako in da bi moral premier na podlagi tega ustrezno ukrepati.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Franc Kavka
01. 12. 2006 00.27
Bil sem prepričan, da je minister Drobnič časten človek. Zdaj pa vidim, da je domišljavec. Politično je mrtev, za vedno.
KESS
30. 11. 2006 15.01
malasutra, naj ti na kratko odgovorim, kolikor je meni znano jih ni noben preseljen pod prisilo, saj so se strinjali in je bilo to dogovorjeno, če pa pogledamo zelo podrobno, pa so oni sami pobegnili po tistem dogodku z g.Šinkavcem, torej niso imeli čiste vesti in šele potem so se hoteli vrniti, ko pa so se res občani organizirali, vendar preselitev je bila dogovorjena, lahko pa se strinjam da je bila napaka, da niso našli ustrezno trajno rešitev in jih šele nato sporazumno preselili, pa nebi bilo nobene politizacije tega dogotka, pač verjetno res napaka ministra Mate-ja.
malasutra@gmail.com
30. 11. 2006 12.32
k.bostjan, lepo, da se vsaj deloma strinjava. vztrajam pa, da nihce, ampak nihce, ki je drzavljan/ka slovenije, ne more biti pod prisilo preseljen/a na drugo lokacijo. dejstvo je, da se problem med vecinskimi prebivalci ambrusa in romi ne more in ne sme na tak nacin izvazati drugam. dejstvo je, da bodo beli in romski prebivalci ambrusa slej kot prej morali poiskati skupni jezik in (iz)najti medsebojno sožitje, ki bo spoštljivo in miroljubno iz vseh strani. in ne gre za to, da jaz ne bi vedel kaj reči, ko me evropejci sprašujejo to in ono, preprosto gre za to, da bi vam rad povedal, da so evropejci popolnoma seznanjeni s situacijo in da nam vsa zadeva ni ravno v čast in ugled. k.bostjan, premisli, prosim, a je prav, da se je iz družine strojan naredilo nekakšne "gobavce", ki se jih vsi otepajo? menda je logično, daso sedaj vsi pograbili recept iz ambrusa: vaške straže. to dejansko ne gre. vsak državljan in državljanka slovenija ima pravico bivati tam, kjer želi (ne, kjer želijo to tvoji sosedje). če zemlja, kjer živijo strojani, res ni zazidljiva, jim mora občina ambrus zagotoviti v okviru občine nadomestno zemljišče, ki bo zazidljivo. vse ostalo pa sem že povedal: strpnost, medsebojni pogovor in dogovor o sožitju na boljših osnovah, kaznovanje vseh, ki so kršili zakon (romov in neromov) ter dosledno izvajanje zakonov ter skrb za zakonitost v prihodnje. le tako boste imeli in varnost in kultivirano okolje, za katerega verjamem, da si ga kljub temu, kar smo videli, zaslužite oboji: večinski in romski prebivalci ambrusa.
KESS
30. 11. 2006 12.18
malasutra, izjemoma se enkrat celo nekaj strinjam s tabo, saj pišeš malo bolj trezno....no vrnitev v Ambrus pa je rečena tako na pamet, saj veretno ne razmišljaš dovolj da to ni mogoče v Ambrusu (majhni kraj kot Ambrus naj premore lokacijo v vsakem trenutku, če cela slovenija nezmore ene lokacije), ker tja kjer so bili pač vrnitev ni možna, saj tam lahko obdeljujejo zemljo, skrbijo za gozd, ne pa živijo!!!!!!!!!! glede pojasnjevanja evropejcem, pa pač bodi brez komentarja, če neveš kaj točno se je zgodilo, da se ne blamiraš pred evropo...., pošlji tja Mate-ja pa naj pojasni, če je že to zakuhal!
malasutra@gmail.com
30. 11. 2006 11.41
ne glede na to, da je jasno, da je NSi užaljena zaradi drobniča, imajo prav. tudi mate je popolnoma zamočil in mora biti zamenjan. navsezadnje prihodnje leto predsedujemo EU. če želimo kolikor toliko ohraniti vtis razvite demokracije, je nujno poskrbeti za primerne ministre in seveda ustavne ter zakonite razmere v državi. mate je ustavo in zakonitost povozil, kar je še hujše, kot drobničev (zaenkrat le) spisek želja po vatikanizaciji družbe in reguliranju splava. ni dvoma: drobnič in mate (pa še kdo) morajo oditi. razmere v državi pa se morajo vrniti v zakonite okvire. dobro vemo, kaj to pomeni: romi se morajo vrniti v ambrus, sodstvo mora začeti sodne postopke proti vsem kršiteljem zakona, ne glede na to, ali so to beli ali romski ambrušani, dobro pa bi bilo, da se poskuša izpeljati mediacija med romi in ostalimi ambrušani, da se v odprtem dialogu med obema stranema (ob pomoči mediatorjev) pogovorijo o problemih in se dogovorijo za strpno sožitje na osnovah medsebojnega spoštovanja in upoštevanja različnosti. grehe iz preteklosti (enih in drugih) pa naj sankcionira sodstvo. takega absurda, da bi vladal zakon linča, zakon ulice ne vidiš vsak dan. povedano natančneje: pred janševo vlado tega še nismo videli. niti vedeli, da naj bi tako izgledala demokracija. sicer pa se mi vse bolj zdi, da bi janši odgovarjal scenarij izrednih razmer - takrat namreč ni volitev. volitve pa bi lahko janšo, če si bo leva sredina kolikor toliko opomogla od lastnih težav, odpihnile. po vsem diletantstvu in absolutističnih ambicijah si česa drugega tudi ne zasluži. samo še mimogrede: pravkar sem se vrnil iz neke mednarodne konference, kjer je potekala razprava o protidiskriminacijskih politikah EU, o njihovi implementaciji v praksi. kako mislite, da se človek počuti, ko je slovenija nenadoma top issue??? kaj naj človek reče evropejcem, ki se čudijo temu, da vlada (policija, mate) tebi nič meni nič sredi evrope preselijo romsko družino v center za begunce?! in kaj naj rečeš, ko se čudijo, da je država, ki naj bi bila najbolje pripravljena od vseh novih članic EU, nenadoma postavljena ob bok tistim vzhodnoevropskim državam, ki prav tako, kot janševa garnitura, grobo kršijo človekove pravice - koga le? - romov, seveda. to je v vzhodni evropi (kamor nenadoma sodimo) očitno trend. smo kot kazahstanci iz zdaj že razvpite filmske satire - le da ne izvajamo lova na jude, ampak na rome. jutri pa, kdo ve? družbenih "ciganov" ne bo hitro zmanjkalo, sploh, če imaš tako bujno domišljijo, kot jo janša nedvomno ima.
pomi@auspuh.com
30. 11. 2006 10.34
In ne samo Drobniča. Zadnji čas, da Janša počisti ves balast, ki se je nabral okoli njega. V nasprotnem primeru se mu bo zgodilo isto kot LDSu.
KESS
30. 11. 2006 10.04
Mirko31, brez veze podobniku govort, ker on bo še velikokrat imel možnost to dokazat, da je sls brez hrbtenice...
Gruub73
30. 11. 2006 09.10
NSi, imate možnost na svojo stran dobit še SLS, samo dovolj hitro recite Podobniku, ta je itak brez hrbtenice in se bo obrnil kot bo veter pihnu.
KESS
30. 11. 2006 09.04
Ali so razlogi za njegovo razrešitev upravičeni v zadostni meri ali ne, bi sedaj moral podati odstopno izjavo, saj če hoče častno oditi je res boljše da odstopi, ker z vztrajanjem nebo dosegel nič dobrega. Seveda pa se lahko potem nadaljuje razprava, če je Drobnič le žrtveno jagnje, saj Janša lažje žrtvuje njega, kot pa "svojega" Mate-ja ali pa Zver-a.