V ospredju tokratnega vrha EU v Bruslju bo problem rekordne brezposelnosti mladih. Cilj je dogovor o oprijemljivih ukrepih, ki bi prinesli takojšnje učinke.
Drugi cilj vrha je prispevati k obnovitvi posojilnih tokov v gospodarstvu. Voditelji naj bi zagnali nov investicijski načrt z ukrepi v podporo malim in srednjim podjetjem ter za zagon financiranja gospodarstva.
Poleg tega bodo potrdili priporočila, ki jih je Evropska komisija objavila 29. maja na podlagi nacionalnih proračunskih in reformnih načrtov. Slovenija jih je dobila devet. Ključni sta opozorili glede sanacije bančnega sistema in privatizacije.
Ta vrh zagotovo ne bo čez noč čudežno odpravil brezposelnosti mladih in oživil evropskega gospodarstva, bo pa prispeval k napredku pri uresničevanju cilja – zagona rasti in zaposlovanja, pravijo viri pri EU in skeptike pozivajo, naj pogledajo "širšo sliko".
V petek bo Van Rompuy poročal o izvajanju načrtov za poglobitev in nadgraditev Ekonomske in monetarne unije. To bi morala biti glavna tema vrha, vendar bo prava vsebinska razprava morala počakati, da se 22. septembra odvijejo nemške volitve.
Prav tako bo vrh predvidoma potrdil priporočili, naj Srbija pristopna pogajanja z Unijo začne najpozneje januarja in naj Kosovo začne pogajanja o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu, ter oceno, da je Latvija pripravljena na evro.
Bratuškova se bo srečala s Barrosom
Zasedanja se bo udeležila tudi slovenska premierka Alenka Bratušek, ki se bo po vrhu v petek sestala s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom.
Slovenska premierka se bo v petek po vrhu sestala z Barrosom, s katerim se bosta pogovarjala o temah vrha in slovenskih reformah, ter z litovsko predsednico Dalio Grybauskaite. Pred zasedanjem pa se je udeležila tudi vrha evropske liberalne stranke Alde.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.