Vremenoslovci opozarjajo, da se je začelo večdnevno obdobje izrazito nestabilnega in pogosto deževnega vremena. Kot so zapisali na spletni strani Agencije za okolje, lahko pričakovana večja količina padavin in posledično naraščanje rek marsikje povzroča težave.
PREBERITE TUDI: Kako ravnati pred napovedano poplavo in kako, ko je voda že tu?
Padavine najprej zajele zahod države
Močne padavine so zajele sosednjo Italijo, razširile pa so se tudi na zahod Slovenije. Padavine se pomikajo v notranjost države, je razvidno iz radarske slike padavin.
PREBERITE TUDI: Kako je v Italiji?
Danes je od 7. do 18. ure v Zgornjem Posočju padlo že okoli 65 litrov dežja na kvadratni meter. V zadnjih urah se takoj za zahodno državno mejo že začenjajo pojavljati nevihte z nalivi.
V noči na četrtek se bodo padavine še okrepile in postopno zajele večji del države, poročajo na spletni strani Agencije za okolje (Arso). Četrtek bo deževen, vmes bodo tudi nevihte in nalivi. Tudi v južni in osrednji Sloveniji lahko do noči na petek pade od 50 do 100 litrov dežja na kvadratni meter. Posebej intenzivno bo vremensko dogajanje v Kvarnerju, kjer bodo pogosto nastajale nevihte, južni višinski vetrovi pa bodo nato močne padavine nosili proti osrednji in delu vzhodne Slovenije.
V petek še huje
V primerjavi s prejšnjimi izračuni se intenzivnost vremenskega dogajanja v petek ohranja, po nekaterih celo stopnjuje. Zaenkrat kaže na najbolj intenzivne padavine v osrednji, južni in zahodni Sloveniji. Meja sneženja bo na okoli 2500 metrih.
V soboto bodo padavine predvidoma slabele.
V hribovitem svetu zahodne in južne Slovenije bo lahko skupna količina padavin v naslednjih dneh tudi presegala 200 ali celo 300 litrov na kvadratni meter.
Vremenoslovci v času deževja priporočajo previdnost in redno spremljanje meteoroloških in hidroloških napovedi in opozoril.
Reke bodo naraščale
Hidrološki alarm je trenutno obarvan oranžno, hidrolog Janez Polajnar pa pravi, da se lahko v prihodnjih dneh ponekod spremeni tudi v rdečega.
Ob obilnem deževju bodo reke po državi močno naraščale. Ob močnejših nalivih lahko hitro in močno narastejo tudi manjše reke in hudourniki. Pri tem lahko posamezne reke presežejo opozorilne pretoke in poplavijo, opozarjajo na Arsu.
V noči na četrtek bodo lahko ob intenzivnih padavinah močneje narasle reke na območju severozahodne in jugozahodne Slovenije, zlasti reke v Zgornjem Posočju, Goriških Brdih, v porečjih Vipave in reke Reke.
V četrtek čez dan se bo naraščanje rek razširilo v osrednjo, severno in južno Slovenijo. Močneje lahko narastejo reke s povirji v Kamniško-Savinjskih Alpah in predalpskem hribovju Julijskih Alp, na Koroškem, Zasavju in Notranjskem.
Visokovodne razmere po državi se bodo nadaljevale tudi v petek in soboto, ko lahko znova močneje narastejo reke v osrednji Sloveniji in tudi na vzhodu države, še poudarjajo.
Civilna zaščita v polni pripravljenosti
Kot je povedal poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan, za njihove pripadnike velja povečana stopnja pripravljenosti po vsej državi. Na zalogi imajo ustrezne količine protipoplavnih vreč, pričakujejo pa predvsem poplave na "klasičnih" območjih.
Kot je dejal, je trenutno na zalogi 50.000 protipoplavnih vreč, še 200.000 jih je v dobavi. Če bo potrebno bo v pripravljenosti tudi slovenska vojska. Civilna zaščita ima sicer na razpolago okoli 60.000 reševalcev.
But: Na razmere smo dobro pripravljeni
Direktor uprave za zaščito in reševanje Darko But je za informativno oddajo 24UR ZVEČER dejal, da so na razmere dobro pripravljeni. Poudaril je, da imajo v državnih rezervah zadostno število protipoplavnih vreč in črpalk, prav tako agregatov. Če bo potrebno, bodo na pomoč na krizna območja poklicali tudi ekipe iz tistih delov države, kjer je mirno. Sicer pa je But ljudi pozval, naj po nepotrebnem ne obremenjujejo reševalcev in gasilcev ter naj jim omogočijo neovirano opravljanje njihovih nalog. "Naj se obnašajo samozaščitno," je poudaril.
Ponekod že posredujejo gasilci
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje meteorne vode težave povzročajo predvsem v Zgornjem Posočju, na Vipavskem in na Gorenjskem.
Okoli 17.30 so v naselju Bate v občini Nova Gorica gasilci krajanu dostavili vreče peska in mu nudili pomoč pri postavitvi protipoplavne pregrade, ker je meteorna voda vdirala s ceste v pritlične prostore stanovanjske hiše, poročajo na spletni strani uprave za zaščito in reševanje.
Nekaj po 20. uri je voda zalila stanovanjsko hišo v Gorenji Dobravi in Hotavljah v občini Gorenja vas–Poljane. Posredovali so gasilci PGD Gorenja vas in Hotavlje.
Nekaj po 19. uri je meteorna voda zalila kletne prostore stanovanjske hiše v Ribnem v občini Bled. Aktivirani so bili gasilci PGD Ribno.
Pospešeno delajo tudi kranjski gasilci, ki na več mestih iz objektov črpajo meteorno vodo. Pred 21. uro je zalilo več stanovanjskih hiš, večstanovanjih objektov in osnovno šolo v Bitnjah, Stražišču, Žabnici, Golniku in Kranju.
Meteorna voda je po 21. uri zalila tudi gostinski lokal v Škofji Loki.
Delo z meteornimi vodami imajo tudi gasilci v Vipavi in Idriji.
KOMENTARJI (367)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.