Ponoči so se predvsem na severovzhodu države še pojavljale padavine, ki so bile za to območje kar obilne. V gričevnatem svetu Štajerske in Prekmurja, kjer je snežilo že včeraj čez dan, je do jutra zapadlo še dobrih 15 centimetrov snega, kar pomeni, da skupna snežna odeja marsikje v Slovenskih goricah in na Goričkem sega več kot 20 centimetrov visoko. V ravninskih predelih, kjer se je sneg občasno mešal z dežjem, pa večinoma ni zapadlo več kot pet centimetrov snega, je pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan.
Snegolom povzročal izpade elektrike in težave v prometu: na Koroškem se je prevrnil kombi
Obilno sneženje je pretekli dan povzročilo precej težav gasilcem in drugim službam, predvsem na območjih severnega in severovzhodnega dela Slovenije. Skupno je bilo zabeleženih 35 dogodkov, poroča Uprava RS za zaščito in reševanje.
Težek sneg je podiral drevje, ki je padalo na cestišča in oviralo promet, se podiralo na elektrodistribucijske daljnovode in povzročalo izpade dobave električne energije. Zaznani so bili trije izpadi dobave elektrike, za sanacijo posledic pa so bili aktivirani gasilci 16 enot, od tega ene poklicne in 15 prostovoljnih.
Nočno sneženje je povzročalo težave v prometu na Koroškem, predvsem v Dravski dolini. Na območju občine Podvelka se je zjutraj zaradi teže snega podrlo nekaj dreves na glavno cesto med Podvelko in Ožbaltom. Podrto drevo je poškodovalo tudi osebno vozilo, navaja center za obveščanje.
Na Koroškem podrta drevesa na glavni cesti med Podvelko in Ožbaltom odstranjujejo dežurni delavci cestnega podjetja Voc Celje.
Podrta drevesa so ovirala promet tudi na območju občine Muta, in sicer na cesti Muta–Sv. Primož. Podrta drevesa so odstranili domači gasilci, ki so zagotovili prevoznost ceste.
Po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje pa se je ob 4.43 se je na cesti Radlje ob Dravi–Dravograd v občini Muta prevrnilo kombinirano vozilo. Gasilci PGD Radlje ob Dravi so zavarovali mesto nesreče in postavili poškodovano vozilo na kolesa. Poškodovanih ni bilo.
Drevesa so se podrla na streho stanovanjske hiše
Na območju občine Maribor je v naseljih Bresternica, Laznica, Šober in Zgornji Slemen moker sneg podrl 21 dreves. Tri drevesa so se podrla na streho stanovanjske hiše in jo poškodovala. Gasilci JZ Gasilska brigada (GB) Maribor in PGD Pekre so drevesa odstranili.
Kot je za 24ur.com dejal Drago Žibek, dežurni vodja 2. izmene GB Maribor, so bili o posledicah močnega sneženja obveščeni že v nočnem času - med 19. uro zvečer in 7. uro zjutraj. "Dogodki so bili posledica velike količine zapadlega mokrega snega," pojasnjuje. Ko je izmeno nastopila jutranja ekipa, je ena intervencija tako že potekala. "V zgodnjih jutranjih urah smo morali na teren na Zgornje Slemen, nato so se nadaljevala posredovanja še v Gaju in naselju Šober," pravi in dodaja, da so imeli največ dela na Kozjaku.
Sledili sta še dve prijavi o podobnih dogodkih - v Zgornjem Slemenu so pod težo obilice mokrega snega klonila drevesa in se podrla na cestišče. "Občani so bili tako praktično popolnoma odrezani od sveta. Cesta je bila zaradi slabih razmer prav tako neprevozna, pri čemer pa so nam na pomoč priskočili lokalni prebivalci in nam jo pomagali očistiti," razlaga Žibek.
Nato so bili poklicani še na Šober, kjer so drevesa padla na stanovanjski objekt. "Pomagali smo pri odstranjevanju vej, na srečo pa strešna kritina ni bila huje poškodovana."
Drevesa so promet zaprla tudi v naselju Hrastje, kjer pa so jim na pomoč priskočili gasilci PGD Pekre.
Nekaj dela pa so mariborski gasilci imeli tudi z naraslimi meteornimi vodami in poplavljanjem. "V kraju Vinarje je voda zaradi neočiščenih odtokov, ki jih je zamašilo vejevje, zalila klet stanovanjske hiše. Prečrpali smo vodo in pomagali očistiti. V Limbušu pa se je zamašil prehod pod cestiščem in je voda poplavila cesto," je še povedal sogovornik.
Skupno je po njegovih besedah v intervencijah sodelovalo 11 gasilcev GB Maribor in osem prostovoljnih gasilcev. "Pričakovati je še kakšen klic, se pa zadeve že umirjajo," je še dejal Žibek.
Težave povzročalo tudi deževje
Včeraj je tudi obilno deževje povzročilo precej dela gasilcem in delavcem komunalnih, cestnih in drugih služb. Skupno so zaznali 71 dogodkov, od tega 67 v slovenski Istri, posamezne dogodke pa tudi na območju Novega mesta, Dravograda in Bleda.
Slovensko Istro so od torka popoldne namreč zajele obilne padavine, ki so v kombinaciji z visokim plimovanjem povzročale precej težav. Stanje je oteževalo dejstvo, da so tla še razmočena, reke pa narasle še od nedeljskega deževja.
V sredo so dolgotrajno deževje in visoke vode največ težav povzročili v dolini Dragonje. Med drugim je zalilo cesto proti mejnemu prehodu Dragonja. V koprskem mandraču se je zaradi visoke plime odvezalo in potopilo nekaj plovil. Morje je poplavljalo v Piranu, a so škodo preprečili z namestitvijo baraž.
Območju za bloki na Cesti na Markovec, kjer se je sprožil plaz, pa še naprej preti nevarnost, saj razmočena zemljina še naprej plazi.
Za sanacijo posledic so bili aktivirani gasilci iz skupno 15 gasilskih enot, od tega ene poklicne in 14 prostovoljnih. Gasilci in druge službe so imeli največ dela s črpanjem meteorne vode iz objektov, nameščanjem protipoplavnih vreč, sanacijo zemeljskih plazov ter odstranjevanjem podrtih dreves, ki so padla zaradi razmočenega terena.
Elektro Primorska odjemalce obvešča, da bodo transformatorske postaje na območju Gorenje Trebuše predvidoma priklopljene danes do 17.00, na območju Čekovnika pa naj bi že bile od 13. ure dalje. Na predelu Lokovca so napetost vzpostavili okoli 12. ure, v naseljih Zgornji Lokovec in Grudnica pa okoli 15. ure.
Morje zjutraj ni povzročilo preveč težav
Reke v slovenski Istri, ki so v sredo poplavljale, počasi upadajo, a še poplavljajo. V spodnjem toku Dragonje se poplavljene površine še ohranjajo, so sporočili iz Uprave RS za zaščito in reševanje.
Skladno z opozorili Agencije RS za okolje (ARSO) je morje danes zjutraj znova poplavilo nekatere dele slovenske obale, a brez hujših posledic. Tako nikjer niso sprožili siren za opozarjanje prebivalstva.
Kot je za STA povedal poveljnik piranske civilne zaščite Robert Zirnstein, je sicer poplavilo nižje predele Pirana, kjer so prebivalci tega pojava že vajeni, ni pa bilo nevarnosti za življenje ali premoženje ljudi, niti niso bili potrebni kakšni posebni ukrepi. Na roko jim je šla tudi skoraj popolna odsotnost vetra.
Zirnstein je ob tem znova pozval domačine, naj bodo pozorni in pravočasno umaknejo svoja vozila iz središča mesta, saj naj bi v petek med 5. in 8. uro znova poplavljalo nižjeležeče predele Pirana.

Sicer pa v piranski civilni zaščiti skupaj s pripadniki Rdečega križa obiskujejo najbolj prizadeta območja minulih poplav in ponujajo pomoč tistim, ki bi jo potrebovali. Danes nadaljujejo s popisom škode. Na območju Sečovelj, ki so bile najbolj prizadete zaradi poplavljanja, pa bodo med drugim preučili možnost poglobitve jaškov in odtokov, da bi voda lahko lažje odtekala.
Previdno na cesti
Prilagodite hitrost razmeram na cesti. Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste je zaradi podrtega drevja popolna zapora na cestah Spodnja Selnica–Duh na Ostrem vrhu ter Bresternica–Gaj–Sveti Jurij.
Pri Dolnji Bitnji je zaradi odprave hudournika zaprta glavna cesta Pivka–Ilirska Bistrica. Zemeljski plaz ovira promet na cesti Koper–Dragonja med Šmarjami in odcepom za Grintovec. Zaradi poplavljenega cestišča je zaprta cesta na Markovec v Kopru.
Zaradi zimskih razmer sta zaprti cesta čez prelaz Vršič ter cesta čez prelaz Korensko sedlo na avstrijski strani.
Kaj nas čaka? Bel božič po nižinah malo verjeten
Dopoldne so padavine povsod ponehale, napoveduje naš hišni meteorolog Nosan. Na Primorskem se je ob šibki burji vsaj prehodno delno zjasnilo, drugod je še oblačno. Popoldne so temperature v večjem delu Slovenije od 0 do 4, na Primorskem od 8 do 11 stopinj Celzija.
Tudi jutri bodo glavno besedo na nebu imeli oblaki. Ponekod bo lahko popoldne spet padla kakšna kaplja dežja ali priplesala snežinka, a le v simboličnih količinah.
Tudi ob koncu tedna se vreme ne bo veliko spremenilo. Zaradi oblakov in megle bodo temperaturna nihanja majhna. Po nižinah bomo izmerili večinoma nekaj stopinj nad ničlo, zato se bo sneg tam, kjer je zapadel, počasi talil.

V prihodnjem tednu bo višine dosegla občutna otoplitev, po nižinah pa bo ostalo razmeroma hladno. Anticiklon bo vsaj do 20. decembra preprečeval, da bi se fronte z obilnejšimi padavinami pomikale v našo bližino, kar pomeni, da tudi novega sneženja vsaj do takrat ne bo.
Prav tako obstaja precejšnja verjetnost, da bo tudi božič po nižinah minil brez snežne odeje, na kar pa smo se pravzaprav že navadili. Zadnji bel božič smo namreč v večjem delu države imeli leta 2007. Morda pa se napoved za letošnje božične praznike še kaj spremeni. Pustimo se presenetiti, sklene Nosan.
Razmere v visokogorju
Nevarnost snežnih plazov je trenutno nad nadmorsko višino okoli 1100 metrov znatna, tretje stopnje, v vzhodnem delu naših gora pa nad nadmorsko višino okoli 1400 metrov velika, četrte stopnje. Predvsem so nevarna mesta z napihanim snegom, kjer so zaradi močnega vetra nastale klože, je zapisano na spletnih straneh Arsa.
Že ob manjši obremenitvi snežne odeje se bodo lahko prožili kložasti snežni plazovi, pričakovano je tudi še spontano plazenje nesprijetega suhega in deloma sprijetega snega s strmejših pobočij. Pod okoli 1100 metri ter v vzhodnem delu gora pod okoli 1400 metri je nevarnost plazov večinoma zmerna, druge stopnje.
Od torka je v Julijskih Alpah ter zahodnih in osrednjih Karavankah zapadlo od 60 do okoli 100 centimetrov snega, ob sneženju je pihal okrepljen veter južnih smeri. Drugod je novega snega od 20 do okoli 50 centimetrov. Veliko je klož, vetru izpostavljeni grebeni so precej spihani in zlasti v sredogorju poledeneli. Sneg je suh in mehak in se globoko predira, ponekod je tudi zbit zaradi vetra. Višina snežne odeje je zaradi vetra precej neizenačena.

KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.