Kot je povedal vremenoslovec Brane Gregorčič, tako izjemnega padca temperature ne beležimo pogosto. Spominjamo se še 19. maja 1969, ko je pred tem bilo tudi nekaj dni z visokimi temperaturami, pa je tudi zasnežilo pokrajino v Ljubljani, je spomnil. Kot spomni, je leta 2016, 27. aprila, zapadlo še nekaj več snega in takrat smo imeli kar hud snegolom.
Zrak, ki je preplavil Slovenijo včeraj, je prepotoval dolgo pot, da je prišel do nas iz Grenlandije in Islandije, je pojasnil. Izračuni so se uresničili in na to smo se lahko pripravili, je poudaril. Kako je možno, da smo bili priča takšnim temperaturnim razlikam znotraj države? Kot pojasnjuje, se je najprej začelo hladiti na Štajerskem, nekaj ur kasneje je hladni zrak zajel osrednjo Slovenijo, potem pa še Primorsko.
Obrat je zdaj za nami, razmere so se umirile, tudi burja bo oslabela. Pred nami je daljše obdobje hladnega vremena, ki bo trajalo vsaj teden dni. Nevarnost pozebe še obstaja, temperature v naslednjih sedmih ali več dneh bodo zjutraj blizu 0 stopinj Celzija. Ne kaže na večjo pozebo, a krajevno se lahko temperature spustijo nizko, je še opozoril. Treba bo spet zakuriti peči, opozarja.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.