Močno sneženje je zajelo vso državo, tudi Primorsko. Prometnoinformacijski center je prebivalce pozval, naj se na pot odpravijo le, če je nujno, ter z ustrezno zimsko opremo, pred potjo naj očistijo vozilo, prilagodijo hitrost in varnostno razdaljo na cesti, ne prehitevajo plužnih skupin, pred potjo pa naj se pozanimajo o stanju na cestah.
Sneg je v zgodnjih jutranjih urah sprva zajel vzhodni del države in višje ležeče predele Gorenjske, nato pa je dež prešel v sneg tudi v preostalih delih države.
Ponekod je že zapadlo več deset centimetrov snega. Na Ribniškem je tako snežna odeja debela že skoraj 30 centimetrov, poroča naš hišni prognostik Rok Nosan. Po podatkih Arsa je v Zgornji Kapli v Podvelki zapadlo več kot 21 centimetrov svežega snega, 16 centimetrov ga je na Pohorju, 12 pa v Šmartnem pri Slovenj Gradcu. Na Vrhniki pa je snežna odeja debela več kot 25 centimetrov.
Sneži tudi na Primorskem, pobelilo je tudi Portorož in Izolo. "Sneženje ob morju je sicer še sredi zime prava redkost. Od sredine minulega stoletja do letos se še ni zgodilo, da bi našo obalo v aprilu prekrivala snežna odeja, edini dogodek s sneženjem v tem mesecu je iz daljnega leta 1970," še poroča Nosan.
Sneženju bodo sledila tri zelo mrzla jutra s temperaturami tudi pod –5 stopinj Celzija.
Po podatkih Urada za meteorološko napoved Arsa bo v sredo in četrtek zjutraj zelo mrzlo za ta čas, povsod po državi bo možna pozeba. Petkovo jutro bo manj mrzlo, predvsem v notranjosti bo še možna pozeba.
April že od nekdaj znan po vremenski muhavosti
Ta vremenska nihanja za april sicer niso nič neobičajnega, april je namreč že od nekdaj znan po svoji vremenski muhavosti. Sonce je aprila že močno, hkrati pa je nad polarnimi predeli še veliko mrzlega zraka, ki se lahko spusti tudi nad naše kraje, kar nas lahko iz skoraj poletnih razmer v kratkem času spet vrne nazaj v zimo. Ravno to se dogaja v teh dneh.
Po tej ohladitvi se bodo temperature ob koncu tedna spet vrnile v okvire pričakovanih vrednosti za ta čas, a to še ne pomeni, da ne bomo imeli kasneje v aprilu ali celo v maju še kakšen zimski preblisk. Pred pozebo bomo varni šele, ko se bo zračna masa tudi nad severnim polom toliko ogrela, da njen morebitni spust nad naše kraje ne bo več predstavljal nevarnosti za negativne temperature, kar se običajno zgodi šele sredi maja.
Nizke temperature v tem času same po sebi ne predstavljajo posebne težave, če ne sovpadajo s prezgodnjim začetkom vegetacijske sezone. Zaradi podnebnih sprememb so namreč vse pogostejša daljša obdobja nadpovprečno toplega vremena, ki jih prekinjajo kratke, a izrazite ohladitve. Ob visokih temperaturah, ki jih zadnja leta beležimo v februarju in marcu, se narava začne prebujati tudi en mesec prej, kot se je včasih, zato so poznejše ohladitve, ki so sicer nekaj povsem običajnega za ta čas, toliko bolj usodne. Letošnja pozeba bo že peta v zadnjih šestih letih.
Sneži tudi na Hrvaškem
Hladna fronta je dosegla tudi sosednjo Hrvaško. Močno sneženje in hladne temperature so v zgodnjih jutranjih urah zajele prestolnico Zagreb, pozneje pa so se razširile tudi na kraje ob Jadranu.
V večjem delu države bo težave povzročal tudi močan veter, predvsem v Dalmaciji, kjer piha orkanska burja.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.