Agencija RS za okolje je v dopoldanskih urah za SV Slovenije izdala rdeči alarm, za preostalo Slovenijo pa oranžni zaradi močnega jugozahodnika. Trenutno velja oranžno opozorilo zgolj še za SV Slovenije.
Sunki vetra so ponekod dosegali in presegali 100 kilometrov na uro. Na Rogli so tako, po podatkih našega hišnega prognostika Roka Nosana, zabeležili 110 kilometrov na uro, na letališču Maribor 99, na Krvavcu 93, v Murski Soboti pa 90 kilometrov na uro. Veter je v Celju pihal z močjo 76, v Krškem, 70, na Ptuju pa 69 kilometrov na uro.
Močan veter je povzročal težave tudi v Občini Prebold. Pred močnim sunkom vetra je klonila tudi 230 let stara lipa, sporočajo s PGD Prebold.
Škoda na hiši v kraju Marija Reka je precejšnja.
Zaradi močnega vetra težave na Celjskem in Koroškem
Zaradi močnega vetra se že od prejšnje noči s težavami spopadajo na Celjskem in Koroškem. Na območju Elektra Celje je brez oskrbe z električno energijo 341 odjemalcev, posledično je ponekod motena oskrba s pitno vodo. Težave so tudi pri oskrbi z električno energijo in posledično tudi pri oskrbi z vodo. Ta je motena na območju naselij Teharje, Vrhe in Šentjungert v celjski občini in na celotnem območju Občine Dobrna, je zapisano na spletnih straneh podjetja Vodovod-kanalizacija Celje.
Podjetje prav tako opozarja vse ostale uporabnike pitne vode vodovodnih sistemov na celotnem območju občin Celje, Štore in Vojnik, da se lahko zaradi močnega vetra pojavijo motnje v oskrbi s pitno vodo na vseh višje ležečih oziroma vetru bolj izpostavljenih predelih.
Na območju Elektra Celje je bilo ob 14. uri brez oskrbe z električno energijo 341 odjemalcev v okolici Jurkloštra, na območju Poljane v Mežiški dolini in Vojnika oz. proti Paškemu Kozjaku. Na terenu so vse elektromontažne ekipe Elektra Celje, ki se trudijo čim prej odpraviti okvare na daljnovodih, podjetje navaja na svoji spletni strani.
O težavah zaradi vetra poročajo iz Mežice, kjer je zaradi podrtega drevja zaprtih več lokalnih cest. Poškodovana je tudi streha Osnovne šole Mežica, s strehe pada strešna kritina, omejen je dostop do šole. "Otroci so na varnem. Popoldanske šolske dejavnosti odpadejo," je zapisano na spletni strani Občine Mežica.
Po podatkih celjske izpostave uprave za zaščito in reševanje je močan veter dopoldne med drugim odkril strehe na 14 hišah na območju Občine Slovenske Konjice, pa tudi na enem hlevu in na poslovnem objektu. Na območju Velenja je veter poškodoval strehe šestih hiš in enega hleva, na območju Zreč je odkril strehe na šestih hišah in dveh gospodarskih poslopjih, strehe pa je razkrival tudi na območju občin Šoštanj, Vitanje, Gornji Grad, Mozirje, Žalec, Šmartno ob Paki, Polzela, Laško in Vransko, v Šentjurju pa je odkril streho na knjižnici.
Zaradi močnega vetra obstaja nevarnost večjih vetrolomov. Kot je pojasnil vodja slovenjgraške območne enote Zavoda za gozdove Slovenije Branko Gradišnik, veter v preteklih dneh na Koroškem ni povzročal posebne škode, podrta so bila posamezna drevesa, po ocenah terenskih delavcev vsega skupaj ne več kot 2000 kubičnih metrov.
"Danes veter očitno povzroča precej nevšečnosti v Dravski dolini. Oceno škode, ki jo bo povzročil veter tekom današnjega dne, bomo od terenskih delavcev pridobili v naslednjih dneh," je sporočil Gradišnik.
Težave z oskrbo elektrike tudi drugod
Ponoči so se zgodili tudi večji izpadi pri oskrbi na območju Zreč, Apač, Lendave in Ivančne Gorice. Nekatere težave so pristojni že odpravili, a je težave pričakovati tudi čez dan.
Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je bilo nekaj po 1. uri na območju Apač brez elektrike 863 odjemalcev. Oskrba z elektriko je motena na območju Letuša, na območju Lendave oz. v Gaberju pa je bilo ponoči zaradi izpada prizadetih 274 odjemalcev. Na območju Zreč je sredi noči brez električne energije ostalo 134 odjemalcev, delavci pristojnega elektro podjetja pa so napako že odpravili.
Prejšnjo noč je okoli 23. ure na Jurčičevi cesti v Višnji Gori v Občini Ivančna Gorica zagorel električni drog, ki se je nato prelomil in padel na bližnje ciprese. Gasilci so požar pogasili, na tem območju je brez oskrbe z električno energijo bilo 1709 gospodinjstev, delavci elektro podjetja pa težave še odpravljajo, še kažejo podatki uprave za zaščito in reševanje.
Na območju, ki ga pokriva podjetje Elektro Maribor, so na terenu vse razpoložljive ekipe, ki si prizadevajo za čim hitrejšo odpravo okvar oz. da se zagotovi ponovna oskrba z električno energijo za vse uporabnike, ki jih prosijo za razumevanje. Poškodbe elektrodistribucijskega omrežja nastajajo zaradi zelo močnega vetra z intenzivnimi sunki, je na spletni strani danes objavilo podjetje Elektro Maribor, ki pa podatka o tem, koliko odjemalcev je brez oskrbe z električno energijo, ne navaja.
Podrta drevesa ovirajo promet, veter odkriva strehe
Močan veter je od nedelje zvečer povzročal težave in podiral drevesa na območju občin Šmartno ob Paki, Velenje, Zreče, Slovenske Konjice, Nazarje, Luče, Šoštanj, Vitanje. Ob 7.18 je veter delno odkril streho v naselju Beltinci. Na kraj dogodka so bili napoteni gasilci PGD Beltinci.
Pri Podvelki je umrl voznik avtomobila, na katerega je padlo drevo.
Na relaciji Frankolovo–Stranice se je na cesto podrla skala, vanjo je trčil avtobus, ki je bil na srečo brez potnikov. Voznik v trčenju ni bil poškodovan, sporočajo s PU Celje.
Drevesi sta se podrli na vozili v Slovenskih Konjicah in na območju Luč. V Mozirju je drevo padlo na vrtno uto in jo poškodovalo. Več podrtih dreves je oviralo promet tudi na relacijah Velenje–Kavče, Nazarje–Zavodice, Zgornji Kozji vrh–Brezno, Polzela–Velenje, Frankolovo–Slovenske Konjice, Mežica–Črna, v Šmartnem v Rožni dolini in drugod, so še sporočili s PU Celje, kjer voznike in druge udeležence cestnega prometa opozarjajo na previdnost.
Veter odnesel del strehe ptujske splošne bolnišnice
Močan veter je danes škodo povzročal tudi na območju Spodnjega Podravja, kjer so prostovoljni gasilci in drugi pristojni posredovali v okoli 45 intervencijah. Med drugim je odneslo del strehe na internem oddelku ptujske splošne bolnišnice. Kot je povedala direktorica Anica Užmah, so, potem ko je popoldne veter pojenjal, streho za silo sanirali.
Sunki vetra so namreč odpihnili okoli sto kvadratnih metrov pločevinaste strehe bolnišnice. Na pomoč so prihiteli gasilci in streho vsaj zasilno pritrdili, da veter ne bi povzročil še dodatne škode, za kar se jim je Užmahova tudi zahvalila.
Varnost 19 pacientov in zaposlenih na internem oddelku po njenih besedah zaradi neljubega dogodka ni bila ogrožena, tudi delo na oddelku je potekalo nemoteno. Bali so se le morebitnega deževja, saj bi poškodovano ostrešje zagotovo puščalo vodo.
Ker se je zgodaj popoldne veter le začel nekoliko umirjati, so njihovi vzdrževalci poškodovano streho nadomestili z začasno lepenko, ki je pritrjena z letvami, zato naj ne bi prišlo do zamakanja, če se bo uresničila napoved o dežju. Gre seveda za začasno zaščito, saj so v stikih s potencialnimi krovci, ki se bodo trajne sanacije lotili takoj po koncu morebitnega deževja.
O povzročeni škodi so že obvestili zavarovalnico, vsekakor pa na popolno sanacijo ne bodo mogli dolgo čakati, zato se bodo del lotili še ta teden, je še dodala Užmahova. Škoda je za zdaj ocenjena na okoli 35.000 evrov, če ne bi vsaj začasno ukrepali, bi lahko deževje povzročilo nekajkrat višjo številko.
Ministrica sklicala izredni sestanek s predstavniki Zavoda za gozdove
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki opravlja tekoče posle, Aleksandra Pivec je v luči izrednih vremenskih razmer, zaradi katerih se v gozdovih podirajo drevesa, za torek sklicala krizni sestanek s predstavniki Zavoda za gozdove in predstavniki strokovnih služb ministrstva. Stanje na terenu si bo pozneje ogledala tudi sama.
Kot so zapisali na kmetijskem ministrstvu, se je Pivčeva na izredne vremenske razmere v gozdovih že odzvala z rednim spremljanjem stanja na terenu. Po jutranjem kriznem sestanku se bo na teren odpravila tudi sama.
Pristojni zaradi vetra odsvetujejo zadrževanje v gozdu
Delo in vsakršno drugo gibanje v gozdu je v teh vetrovnih dneh izjemno nevarno, opozarjajo v Zavodu za gozdove Slovenije. Zadrževanje v gozdu zato odsvetujejo. Prejšnji teden sta pri delu v zasebnem gozdu umrla dva človeka, najmanj dva pa sta se poškodovala, so sporočili.
Kot so opozorili v zavodu, je v krošnjah ostalo veliko odlomljenih vej, ki lahko zaradi svoje teže in velike višine povzročijo težke poškodbe. Gozdove naj lastniki začnejo sanirati šele ob umiritvi vremenskih razmer, so pozvali.
Varnost ljudi je prva prioriteta sanacije gozdov po naravnih ujmah, so dodali. K sanaciji poškodovanih gozdov naj gozdni delavci in lastniki gozdov pristopajo čim bolj previdno.
"Kdor dela v gozdu ni vajen, naj se sam ne loteva odstranjevanja poškodovanega drevja. Polomljeno drevje je pod velikimi nateznimi napetostmi, zato se lahko pri nepravilnem delu zgodijo usodne poškodbe. Odstranjevanje drevja naj bo v takih primerih prepuščeno usposobljenim delavcem," so poudarili.
Že sredi prejšnjega tedna so močni sunki vetra povzročali nevšečnosti marsikje po Sloveniji, največje razdejanje pa je bilo na območju Kranja. Zaradi podrtih dreves so bile zaprte številne ceste, poškodovanih je bilo večje število vozil in objektov. Takrat severni veter je podiral tudi telefonske in električne drogove.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.