Najbolj vroče je bilo danes v Podnanosu, kjer je živo srebro pokazalo 40,4 stopinje Celzija. V Biljah je bilo 39 stopinj, v Tomaju pa 38,6 stopinje Celzija, je sporočila Agencija za okolje (Arso) preko Twitterja.
Zvečer in ponoči se sicer po Sloveniji lahko pojavijo kakšne vročinske nevihte, napovedujejo na Arsu.
Jutri bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Sprva se bodo krajevne plohe in nevihte pojavljale v severni Sloveniji, popoldne pa tudi drugod. Predvsem v zahodni in južni Sloveniji bodo zvečer ob prehodu hladne fronte tudi krajevna neurja.
Pihal bo vzhodni veter, na Primorskem zvečer večinoma zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 16 do 21 stopinj Celzija, na Primorskem do 26 stopinj. Najvišje dnevne temperature pa se bodo gibale med 26 in 32 stopinj Celzija, na jugu Slovenije do 35 stopinj Celzija.
Jutri bo velika toplotna obremenitev sredi dneva in popoldne še na Primorskem in v delu južne Slovenije.
Tukaj lahko preverite, kakšno bo vreme v vašem kraju ...
Slovenski temperaturni rekord - 40,8 stopinje Celzija, izmerjen avgusta 2013 na letališču Cerklje ob Krki - te dni sicer ni bil dosežen. So se mu pa močno približali v četrtek v Podnanosu, kjer so namerili 40,6 stopinje Celzija, kar je primorski rekord.
Zaradi pregretja, dehidracije in izpostavljenosti soncu več bolnišničnih obravnav
Visoke temperature so v zadnjih dneh precej vplivale na zdravstveno stanje občutljivejšega dela populacije. S Splošne bolnišnice Novo mesto so sporočili, da so v zadnjih dneh oskrbeli nekoliko višje število starejših bolnih ljudi, ki so imeli težave zaradi pregretja, dehidracije in daljše izpostavljenosti soncu. Gre predvsem za kronične bolnike z obolenji srca, pri katerih je prišlo do poslabšanja stanja. Več pacientov so obravnavali še zaradi okužb dihal in pljučnice ter manjše število bolnikov z driskami zaradi zastrupitve s hrano.
Veste, kako prepoznati znake vročinskega udara in toplotne izčrpanosti?
Policisti opozarjajo, da visoke temperature vplivajo tudi na počutje voznikov, ki jih pozivajo, naj bodo v poletni vročini nadvse previdni, saj se pogosteje pojavi utrujenost, s tem pa močno poslabša zbranost. Voznikom svetujejo, naj si med daljšo vožnjo večkrat vzamejo čas za odmor, se sprehodijo in pretegnejo ter zaužijejo dovolj tekočine.
Poziv k previdnosti velja tudi planincem in pohodnikom. Na kranjski policijski upravi namreč opozarjajo, da je vročina nevarna tudi v gorah, kjer so možni hitri vremenski preobrati. Svetujejo, naj bo izbira poti premišljena ter prilagojena dejanskim zmožnostim posameznika in njegovemu zdravstvenemu stanju. Planincem in pohodnikom svetujejo, naj na pot vzamejo dovolj brezalkoholnih tekočin, za sestop, ko so že utrujeni, pa naj izberejo lažje poti.
Razglašena velika požarna ogroženost
Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje je danes razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja na območju občin Koper, Ankaran, Izola, Piran, Ilirska Bistrica, Pivka, Postojna, Sežana, Divača, Hrpelje – Kozina, Komen, Vipava, Ajdovščina, Nova Gorica, Kanal, Brda, Miren – Kostanjevica, Renče – Vogrsko in Šempeter – Vrtojba.
Z dnem razglasitve velike požarne ogroženosti je v naravnem okolju poleg požiganja in odmetavanja gorečih ali drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi kuriti, kuriti kresove, požigati na območjih ob infrastrukturnih objektih, izven pozidanih površin uporabljati predmete, naprave ali izvajati aktivnosti, ki lahko povzročijo požar ter izvajati ognjemete, so pojasnili.
Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta v času razglašene velike požarne ogroženosti naravnega okolja v navedenih občinah izvajala poostren nadzor.
Mestna občina Nova Gorica je že včeraj na svojem območju razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Požarno stražo pa so uvedli danes.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.