V izjavi je spomnila tudi, da se je ravnokar začelo sojenje enemu od profesorjev na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo zaradi domnevnega nadlegovanja študentk. "Tako da očitno je, da je na področju kulture prisoten problem spolnega nadlegovanja in tega je treba absolutno in jasno in najbolj ostro obsoditi," je dejala ministrica.
Po njenih besedah podatki o spolnem nasilju v Sloveniji govorijo sami po sebi. "Gre za velik družbeni problem, ki se ga ne naslavlja dovolj odkrito, jasno in se o tem ne pogovarjamo dovolj."
Ker področje kulture iz tega ni izvzeto, bodo po napovedih Aste Vrečko na ministrstvu sprožili vse možne postopke, da bi razmislili, kateri sistemski ukrepi so tisti, ki so v pristojnosti ministrstva, da bi se o tej problematiki bolj odkrito spregovorilo, da bi bil prostor kulture varno okolje ter da bi se žrtve opolnomočile do te mere, da bi se odločile tudi za uradne prijave, pri katerih pa se ne bi počutile zlorabljene in izpostavljene.
"Pozvali bomo tudi vse institucije na področju kulture in umetnosti, da storijo enako," je napovedala ministrica. Kot je še dodala, nameravajo z nadaljnjimi ukrepi javnost seznaniti v kratkem.
Novomeškega kulturnika doletele obtožbe o spolnih zlorabah
Kot smo poročali včeraj, se je na družbenem omrežju Instagram zvrstilo več anonimnih pričevanj o 28-letnemu direktorju festivala Fotopub iz Novega mesta. Očitajo mu vse, od spolnih zlorab do podtikanja drog za posilstvo in finančnih prevar. Policija je včeraj sporočila, da preverja informacije o sumih domnevnih kaznivih dejanj. Policija je oškodovance in očividce pozvala, naj primere prijavijo.
Vrečko je podala tudi pojasnilo o 28-letnikovem nedavnem obisku na ministrstvu za potrebe intervjuja, kamor je prišel kot urednik portala Kulturnik, ki ga ureja Beletrina, ministrstvo pa ga financira. V javnosti so se namreč pojavile nekatere fotografije, na kateri se ministrica pojavla z domnevnim storilcem. Kot je povedala, sama z njegovim obiskom ni bila vnaprej seznanjena, Beletrina pa je bila za urejanje portala izbrana na javnem razpisu maja lani. So pa na ministrstvu po njenih besedah že sprožili pregled sodelovanj z novomeškim kulturnikom, ki so se, kot je še dodala, vsa dogajala v preteklosti.
"Vse insinuacije ostro zavračam in napovedujem, da bodo dobile sodni epilog," pa je na spletu sporočil minister za delo Luka Mesec, ki trdi, da z moškim ni "nikoli imel nič". Ob tem je tudi najostreje obsodil vsakršno spolno nasilje ter izrazil podporo vsem žrtvam. Te je obenem pozval, naj pristojnim organom podajo prijavo. "Sam pa bom preveril, kaj lahko na področju našega ministrstva izboljšamo - tako za preprečevanje spolnega nasilja kot za pomoč žrtvam," je še dodal.
Skrbniki profila na Instagramu, ki je objavil anonimna pričevanja, so v odgovoru za 24ur.com zapisali, da so velika anonimna skupina aktivistk in aktivistov, ki se je vzpostavila v podporo prvotni adminki, eni od njegovih žrtev, ki je kmalu po vzpostavitvi profila ugotovila, "da sama tega ne zmore več".
Novomeščan je obtožbe označil za neutemeljene. "Obtožbe so plod moje znanke, ki mi zadnji teden grozi s smrtjo, z objavami o meni pa me izsiljuje za denar," je zapisal in poudaril, da je Instagramov profil, ki je po njegovih besedah postal zbirnik njegovih transgresij, orodje za izsiljevanje in maščevanje. Vse očitke o spolnih zlorabah je zanikal.
Lastnik blagovne znamke Fotopub ostro obsoja poslovne ter zasebne prakse zastopnika društva
Kot formalni lastnik blagovne znamke Fotopub, vpisan pri Uradu RS za intelektualno lastnino, želi zavod LokalPatriot pojasniti razmerje do Društva za sodobno kulturo Fotopub. Zaradi programske konsolidacije so leta 2014 več njihovih blagovnih znamk, med njimi tudi Fotopub, predali v upravljanje drugim novomeškim kulturnim producentom. Omenjeno blagovno znamko so v upravljanje predali Društvu ljubiteljev filma Klapa, ki se je kasneje preimenovalo v Društvo za sodobno kulturo Fotopub. "Zadnja veljavna pogodba med zavodom LokalPatriot in Društvom za sodobno kulturo Fotopub se je iztekla leta 2020 in sodelovanja nismo podaljšali," je sporočil direktor Gašper Beg.
Zavod LokalPatriot ostro obsoja v zadnjih dneh v javnosti predstavljene poslovne ter zasebne prakse zastopnika Društva Fotopub, je zapisal in dodal: "V našem zavodu so medkulturni dialog, osebnostni razvoj posameznika, enakost spolov in ničelna toleranca do kakršnegakoli nasilja in diskriminacije del naše mladinske in kulturne programske sheme vse od ustanovitve."
"V kolikor se izkaže, da so v zadnjih dneh javno izražene obtožbe zoper Društvo Fotopub in njegovega pravnega zastopnika resnične, bo zavod LokalPatriot v interesu obrambe dobrega imena blagovne znamke Fotopub zoper omenjena uporabil vsa razpoložljiva pravna sredstva," je še doal Beg.
V Inštitutu 8. marec domnevne žrtve spolnega nasilja pozivajo k prijavi
Na najnovejši primer domnevnega spolnega nasilja so se odzvali tudi v Inštitutu 8. marec. Po besedah direktorice Nike Kovač so v inštitutu pripravljeni nuditi oporo ter zbrati finančna sredstva za odvetniško oziroma pravno pomoč. S tem namenom so tudi kontaktirali administratorje profila na Instagramu.
Da pri tem sledijo črki zakona, je dejala Kovačeva, zato kot enega od načel upoštevajo tudi domnevo nedolžnosti. To pomeni, da o storilcih spolnega nadlegovanja in nasilja govorijo poimensko šele takrat, ko so postopki na sodiščih zaključeni. Iz istega razloga so tudi njihove kampanje "Nisem prijavila" in "Jaz tudi" anonimne, a z upoštevanjem, da so na strani žrtev in da so jim pripravljeni pomagati.
V inštitutu sicer opažajo, da žrtve spolnega nadlegovanja in nasilja tega ne prijavljajo iz najrazličnejših razlogov - zaradi strahu pred tem, kaj se bo zgodilo na instituciji. Te po besedah direktorice inštituta "ne ravnajo dobro", ker so izkušnje drugih ljudi s tem slabe in tudi zato, ker se žrtve pogosto sramujejo, da so bile v alkoholiziranem stanju ali da so zaužile droge.
Ob tem je dodala, da je odločitev o rabi alkohola legitimna odločitev posameznika, podobno pa velja tudi za drogo, čeprav je ta nelegalna. Da nekdo spolno nadleguje osebo, ki ni pri polni zavesti, pa je nedopustno in zakonsko prepovedano, je še poudarila Kovačeva. Žrtve tako pozivajo, da spolno nadlegovanje in nasilje prijavljajo, ne glede na to, v kakšnem stanju zavesti so bile. V povezavi z omenjenim primerom, ki se je pojavil na Instagramu, se sicer po njenih besedah na inštitut ni obrnila še nobena oseba.