Socialni partnerji so se na seji Ekonomsko-socialnega sveta v Ljubljani dogovorili za vzpostavitev tripartitne delovne skupine, ki bo takoj začela delati na usklajevanju izhodišč za nov socialni sporazum. Izhodišča vladne, delodajalske in delojemalske strani naj bi uskladili do konca marca, sledilo pa bo delo na sporazumu.
"Vlada bo glede na vse pripombe pripravila integralno besedilo, ki bo osnova za usklajevanje," je povedal predsednik ESS Jože Smole. "Delovna skupina, ki jo bodo sestavljali po trije predstavniki delodajalcev, sindikatov in vlade, se bo v naslednjih dneh skušala opredeliti do pripomb in pripraviti besedilo, ki ga bo zatem obravnaval ESS," je dejal. Sestala se bo že v torek, je dodal. "Cilj je, da se ESS do 30. marca opredeli do besedila, ga uskladi in podpiše izhodišča za socialni sporazum," je pojasnil. Usklajevanje za sporazum pa se bo začelo takoj po podpisu izhodišč, je dejal.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je zadovoljen, ker so se dogovorili o načinu oblikovanja socialnega sporazuma. Meni, da so vsi socialni partnerji in tudi širša zainteresirana javnost, nevladne organizacije, vzeli pobudo za sodelovanje pri besedilu izhodišč in pozneje sporazuma "zelo odgovorno".
Danes so se dogovorili, da pri izhodiščih obravnavajo le tiste pripombe, ki določajo okvir socialnega sporazuma, zatem pa bodo pripravili osnove za oblikovanje samega socialnega sporazuma, je pojasnil. Vladna stran bo že v ponedeljek zvečer poslala vsem socialnim partnerjem sintezo pripomb in predlogov, ki zadevajo okvir. "Ne bomo šli v same ukrepe, ker bi to najbrž pomenilo težjo pot pri usklajevanju," je dejal. Vse strani so pripravljene sodelovati s predpostavko, da bodo vsi deležniki obravnavani enakopravno. Meni, da nihče na ESS danes "ni imel problemov s tem".
Po besedah predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča so se dogovorili o oblikah sodelovanja in o rokih, "ki so realni". Meni, da je veliko pripravljenosti socialnih partnerjev, da do sporazuma pridejo do konca junija. Poudaril pa je, da je za sindikate pomembno, da bremena krize ne nosijo le najšibkejši – delavci in upokojenci, ki za krizo niso krivi. "Želimo pokazati, da je izhod iz krize možen tudi ob spoštovanju delavskih pravic in socialne države," je dejal.
Predsednik Zveze delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost Branko Celinšek je dejal, da so v zvezi pripravljeni na sodelovanje, čeprav niso med podpisniki predlaganih sprememb in dopolnitev vladnih izhodišč, ki jih je podpisalo osem sindikalnih konfederacij. Smole je kot predstavnik delodajalcev dejal, da se na delodajalski strani zavzemajo za časovno obdobje sporazuma 2012–2017. Menijo namreč, da morajo biti okviri izhodišč takšni, da bodo sprejemljivi tudi za čas po krizi, za vlado po naslednjih volitvah.
Najtežje delo – vsebina socialnega sporazuma
Semolič je po seji ocenil, da je bil rezultat današnjega srečanja pričakovan. "Ni bilo realno pričakovati, da bi na seji prišlo do usklajevanja izhodišč. Dogovorili smo se, kar je bilo nujno potrebno, to je, da se skladno z dogovorom, sprejetim na Brdu pri Kranju, čim prej oblikuje tripartitno skupino, ki bo nemudoma začela delati na usklajevanju stališč," je povedal.
Po njegovih besedah so se dogovorili, da naj bi izhodišča vseh treh strani uskladili do konca meseca, nato pa naj bi začeli delati na vsebini sporazuma. "Dogovorili smo se za metode dela, roke," je izid današnje seje ESS komentiral generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer. Tripartitna delovna skupina, ki jo bodo sestavljali trije predstavniki vsake strani, bo zdaj po njegovih besedah pripravila usklajen dokument, ki ga bo nato obravnaval ESS.
"Žal se nam mudi, če berete ekonomske podatke, jasno kažejo, da je vrag vzel šalo," je opozoril Antauer. Ocenil je, da socialni partnerji namenjajo izhodiščem veliko preveč pozornosti. "Mi se moramo odgovorno lotiti zadeve. Nimamo časa 'nabijati' velikih interesnih vprašanj. Se bojim, da če bomo predolgo 'nabijali', napoved 119.000 brezposelnih ni realna. Jih bo bistveno več. Me zanima, koga bodo potem zastopali sindikati," je bil kritičen.
Semolič in Antauer sta se strinjala, da jih po uskladitvi izhodišč čaka najtežje delo – vsebina socialnega sporazuma. Po besedah prvega moža ZSSS bo to gotovo težje delo, saj je interesno konfliktno, a zaenkrat je med socialnimi partnerji kljub problemom, ki jih je zaznati za mizo, ustrezna pripravljenost. "Čaka nas bistveno bolj resno in naporno delo na samem socialnem sporazumu," se je strinjal tudi Antauer.
Vodja pogajalske skupine dela sindikatov javnega sektorja Drago Ščernjavič je po seji spomnil, da so se glede javnega sektorja v socialnem sporazumu že pretekli teden dogovorili s predstavniki vlade, da vsebino, ki "materialno, statusno in plačno zajema javni sektor", obravnava 32-članska pogajalska skupina sindikatov javnega sektorja. "Pričakujem, da bo prihodnji teden ta problematika tudi na tej pogajalski skupini," je dejal.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.