Minister za pravosodje Lovro Šturm je predstavil predlog zakona, po katerem bi izgnancem iz 2. svetovne vojne povrnili premoženjsko škodo. Če bo sprejet, bo država med 100 do 150 tisoč upravičencev razdelila 520 milijonov evrov povračila.
Predlog zakona kot oškodovanca opredeljuje fizično osebo, na premoženju katere je bila v času druge svetovne vojne povzročena premoženjska škoda. V njegovem imenu lahko pravice uveljavlja tudi dedič prvega dednega reda. Pravna oseba povračila škode ne bo mogla zahtevati.
Čeprav jih veseli, da se je problematika vendarle pričela urejati, oškodovanci niso zadovoljni. Dobili bodo lahko največ 150 tisoč evrov to pa je, preračunano, veliko manj, kot je znašala škoda. Zahtevke bi zbirale upravne enote in nato tudi odločile, kdo kaj dobi. Izplačevala bi jih odškodninska družba in to ne v gotovini, ampak v obliki stvarnega premoženja. Država bo ugotovila, kaj še ima in koliko lahko da za to, je pojasnil minister. "V bistvu gre za privatizacijo državnega premoženja, ki bo namenjeno konkretnim upravičencem; tako kot smo imeli tudi neke vrste certifikate, bi bilo tu podobno,“ je razložil.
Zdi se, da minister nekaj obljublja, uresničitev obljube pa potiska v roke prihodnje vlade. Čeprav je prepričan, da bo zakon v vsakem primeru v letu dni zaživel.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.