Žena slovenskega muftije Osmana Đogića je policistoma v civilu svojo identiteto dokazala z osebno izkaznico Bosne in Hercegovine. Na zahtevo policistov je mufti prinesel še njen potni list, ki je potrdil, da je njegova žena v naši državi zakonito. Do tega trenutka sta policista ravnala po pravilih, je ugotovila posebna policijska komisija. Branko Slak, direktor Policijske uprave Ljubljana, potrjuje, da za nadaljnji postopek tega ne bi mogli trditi. Nadaljnji postopek, ki vključuje izrek mandatne kazni, privedbo na policijsko postajo in v nadaljevanju tudi izrek pisnega opozorila, pa je komisija ocenila kot nepotrebno ali celo nezakonito, še dodaja Slak. Vrh ljubljanske policije bo o tem obvestil okrožno državno tožilstvo in se nato odločil, kako bo ukrepal zoper oba policista. Ženi muftije pa se bodo pisno opravičili. Mufti Osman Đogić v svojem in v imenu svoje žene izraža zadovoljstvo nad izjavo policije in njenim opravičilom. Kot navadnima prebivalcema Slovenije veliko pomeni, da se je izkazalo, da njun nastop v javnosti ni bil neutemeljen.
Generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc je vse enote po Sloveniji posebej opozoril, kako naj ravnajo, da se podobnim spodrsljajem izognejo. " Opozorili smo jih, da postopkov ne morejo nadaljevati, če niso izpolnili vseh pogojev. Opozorili smo jih, da zakon v policiji jasno določa razloge za legitimiranje in ti razlogi morajo biti izpolnjeni," navaja prvi mož policije.
Kazen za pozabljeni potni list v hotelu?
Veljavni zakon o policiji daje možem v modrem široka pooblastila. Po njihovi lastni oceni namreč lahko praktično legitimirajo že vsakogar, za katerega ocenijo, da bi lahko storil kaznivo dejanje. Takšen vtis pa v zadnjem času na policiste ni naredila le žena muftije, temveč tudi tujca, ki sta bivala v nekem ljubljanskem hotelu. Policija ju je denarno kaznovala, saj s sabo nista imela potnega lista. Pustila sta ga namreč v hotelski recepciji. Branko Slak opozarja, da v hotelu nikakor ne smejo vzeti potnega lista. Potni list je osebni dokument in osebni dokument je potrebno v tujini imeti vedno pri sebi.
Slovenski hoteli že petnajst let ne zadržujejo več potnih listov, vzrok pa je, da jih gostje mnogokrat pozabijo vzeti. Res pa je, da nekaterim hotelom nižjih kategorij potni listi, čeprav nezakonito, še naprej služijo kot jamstvo za plačilo, dokler gostje ne odidejo.
Je bila aretacija Nikola Damjaniča zakonita?
Slovenski državljani lahko, če policist to zahteva, svojo identiteto dokažejo z osebno izkaznico, potnim listom ali vozniškim dovoljenjem. Težave s tem je imel tudi novinar in direktor Ninamedije Nikola Damjanič. Policija ga je ustavila, ker je domnevala, da vozi ukraden avtomobil. Čeprav sta policista svojo domnevo hitro ovrgla, sta Damjaniča uklenjenega odpeljala na policijsko postajo. Novinar naj bi užalil uradno osebo, menda je odklonil alkotest, se ni želel legitimirati in naj bi med postopkom izstopil iz avtomobila.
Nikola Damjanič trdi, da je njegovo aretacijo zaradi ostrih člankov v Mladini naročil vrh slovenske policije. Primer naj bi bil po njegovem mnenju povezan z dogodkom pred enim letom, ko je policija v bližini ameriške ambasade med drugimi prijela tudi publicista Vlada Miheljaka. Pogorevc to odločno zanika, saj vodstvo policije ne more dati neposredna naročila, koga naj ustavijo in koga ne.
Vodstvo ljubljanske policije je že določilo dva inšpektorja, ki bosta preverila, ali je bil postopek zoper Damjaniča zakonit. Če je bil, potem ga bodo, tako kot so Miheljaka, predlagali sodniku za prekrške.