
Člani komisije iz vrst koalicijskih LDS, ZLSD in DeSUS so predlagali, da še pred odločanjem o imenovanju predsednika vrhovnega sodišča, ki se mu izteče mandat decembra, poslanke in poslanci pridobijo dodatna pojasnila. Natančen pregled delovanja pravosodja in organov pregona nameravajo v začetku novembra opraviti tudi člani odbora za notranjo politiko.
Deisinger je predsednik vrhovnega sodišča že šest let in edini kandidat za to funkcijo. In če je kazalo, da bo njegovo imenovanje zgolj formalnost so se politične stranke z izjemo SLS tokrat obrnile proti njemu. Razmere v sodstvu so še vedno porazne in zato je Deisinger najmanj objektivno odgovoren, pravijo parlamentarci.
Kviaz tudi o plači pooblaščenca za javne informacije
Državnemu zboru je komisija v nadaljevanju predlagala tudi imenovanje dveh članov statističnega sveta. Šlo naj bi za poslanca Rudolf Moge (LDS) in Milana Orožna Adamiča, ki ga predlaga poslanska skupina SDS. Še pred odločanjem se je Janez Janša (SDS) zavzel za to, da bi v svetu sedel tudi predstavnik opozicije, saj naj bi bil s tem omogočili boljši nadzor, vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič pa je opozoril na dosedanje dobro in učinkovito dela Rudolfa Mogeta.
Komisija je državnemu zboru predlagala, da na oktobrskem zasedanju določi tudi višino plače in drugih prejemkov in pravic pooblaščenca za dostop do informacij javnega značaja. Predlagajo, da Igoru Šoltesu, ki to funkcijo opravlja od 1. septembra, državni zbor določi plačo na podlagi določb zakona o varuhu človekovih pravic.

Zakon o dostopu do informacij javnega značaja namreč določa, da je pooblaščenec samostojni državni organ, ki ima status državnega funkcionarja, ne določa pa mu višine plače in drugih prejemkov ter pravic. Tako naj bi, če se bo z današnjim sklepom strinjala tudi večina poslank in poslancev na oktobrskem zasedanju, Šoltes do uveljavitve odloka o uvrstitvi posameznih funkcij v plačne razrede imel pravico do plače v višini plače namestnika varuha človekovih pravic.