Potem ko so minister za zdravje Dorjan Marušič in predstavniki zdravniškega sindikata Fides v sredo dosegli in podpisali sporazum, ga je danes potrdila tudi vlada. Zdaj ga morajo podpreti še na izredni konferenci zdravniškega sindikata Fides, ki bo jutri. Šele potem bodo predstavili podrobnosti o tem, kaj sporazum prinaša, je povedal Marušič po seji vlade.
Posebej je poudaril, da je vlada postavila en pogoj, in sicer da morajo biti spremembe v zdravstvu izvedene v okviru javnofinančne vzdržnosti.
V grobem pa gre pri sporazumu za dve točki. Osnovna je pravilnik, ki bi v prihodnje urejal različne oblike zagotavljanja 24-urnega zdravstvenega varstva. Tako ne bo urejal samo področja dežurstev, ampak tudi turnusne in druge oblike dela, hkrati pa bodo te oblike dela v pravilniku tudi ustrezno ovrednotili. Po drugi stani bo treba pripraviti tudi mrežo dežurnih mest, v pripravo bodo vključili tudi Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije.
Kot je dejal minister, Fides podpira ti dve usmeritvi in jih razume kot korak v optimizaciji zdravstvenega sistema oz. organizaciji modernega zdravstvenega sistema. V sporazumu pa so se tudi zavezali, da bodo odprli kolektivno pogodbo.
Minister je prepričan, da bodo z naštetimi ukrepi dosegli rešitve, da bo zdravnikovo plačilo za delo ostalo preko različnih oblik dela ovrednoteno, kot je bilo doslej. Po njegovih pojasnilih bo zdravnik v času dežurstva razporejen na dežurno mesto v skladu z razredom dežurnega mesta. V drugih oblikah, ko bo zdravnik zagotavljal 24-urno zdravstveno varstvo, na primer v turnusnem delu ali ob pripravljenosti, pa bo nagrajen v skladu s svojim plačnim razredu, ker je to neposredno povezano tudi s težavnostjo dela zdravnika. Tako sporazum upošteva vse zakone, ki so bili sprejeti v državnem zboru, je poudaril minister.
Na vprašanje, kdaj bo pravilnik pripravljen, je Marušič odgovoril, da predvidoma oktobra. Kot je pojasnil, aktivnosti že potekajo, analize so opravili v že dveh zavodih, sledile bodo še v vseh ostalih. "Gre za začrtanje ciljev, ki si jih želim uresničiti v tem mandatu: reorganizacijo in sistematizacijo zdravstvenega sistema in povečanje njegove učinkovitosti,“ je dejal in pojasnil, da bo nov sporazum veljal za vse zaposlene v zdravstvenem sistemu.
Že v ponedeljek normalno delo?
Tudi pri Fidesu, kot kaže, ne bo težav s potrditvijo sporazuma. "Če bo vlada potrdila sporazum že v četrtek, ga bo izredna konferenca Fidesa potrdila v petek," je v sredo po večurnem sestankovanju s predstavniki vlade dejal predsednik zdravniškega sindikata Konrad Kuštrin.
Fides bi lahko o vsebini sporazuma začel obveščati svoje člane že v petek ter jim s tem po besedah Kuštrina tudi svetoval, naj umaknejo preklice soglasij za delo prek polnega delovnega časa. Marušič je izrazil upanje, da se bodo zdravniki večinoma vrnili k normalnemu delu že v ponedeljek.
Pahor: Po pokojninski nas čaka zdravstvena reforma
"Ko bomo pod streho spravili pokojninsko, nas takoj čaka zdravstvena reforma", pa je napovedal premier Borut Pahor. "Najin dogovor z Marušičem je bil, da doseže razumen dogovor z zdravniki, da rešimo to vprašanje tako, da bodo zavarovane bolnikove pravice in da ne bo prišlo do nobenih odstopanj Fidesu glede njihovih pričakovanj, ki bi imele javnofinančne posledice," je pojasnil. Dogovor s Fidesom po njegovih besedah ministru omogoča, da ta problem in številne druge v zdravstvenem sistemu reši z zdravstveno reformo. Njen začetek je premier napovedal za prihodnjo pomlad.
Premier je zagotovil, da Fidesu niso ugodili v nobenih posebnih zahtevah, ki bi razburjale sindikate v javnem sektorju, zlasti tiste, ki so bili pripravljeni na začasno zamrznitev plač. Tudi ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je potrdila, da so strahovi teh sindikatov odveč.
Pahor je še poudaril, da je zdravnic in zdravnikov premalo. Če bi vlada in Fides trmasto vztrajala in nihče ne bo nič popustil, bi nazadnje plačali ceno ljudje, ki potrebujejo zdravstvene storitve. V prvi vrsti pa je njegova odgovornost varnost in zdravje ljudi.
'Vrag odnesel šalo'
Za komentar smo poklicali strokovnega direktorja Pediatrične klinike v Ljubljani Rajka Kendo, ki je bil glede zadnjih dogajanj v zdravstvu zelo kritičen. "Oddahnil sem si, da je do tega prišlo,“ je dejal najprej. "Upal sem, da se bo to zgodilo, ne nazadnje sta bili obe strani v časovni stiski. Ena zaradi bližajočih se volitev, druga pa, ker je vedno več zdravnikov spet normalno delalo. Vsekakor je trajalo manj časa, kot je sprva kazalo. Še boljše pa bi seveda bilo, če se 1. september sploh ne bi zgodil. Če bi ti, ki so zadnje dni opozarjali, kaj se bo zgodilo, in če bi vlada imela več posluha, bi bil 1. september popolnoma nepotreben.“
Na vprašanje, na kateri strani je bila stiska večja oziroma kdo je po njegovem mnenju moral popustiti, je odgovoril: "Stiska je bila seveda velika na obeh straneh, ampak predvidevam, da je morala popustiti vlada. Ker konec koncev se je vsa ta zgodba začela zaradi nespametne poteze vlade, ki je povzročila po mojem mnenju upravičeno jezo in odgovor, kakršnemu smo bili priča,“ je povedal Kenda, ki pa ni želel ugibati, kaj naj bi novi sporazum prinašal.
Napovedal je, da bo sporazum potrjen, tako na vladi kot pri Fidesu. "Na obeh straneh je namreč vrag odnesel šalo. Po moji oceni si zdaj nobena stran ne more več privoščiti, da bi se ta zgodba nadaljevala.“
Nekateri mogoče kljub morebitnemu sporazumu ne bodo umaknili preklica
Na UKC Maribor so medtem za 24ur.com povedali, da pri njih vlada optimistično vzdušje in da so zdravniki v pričakovanju. Za zdaj sicer še nihče ni na novo umaknil preklica soglasij, je dejal predstavnik bolnišnice Janez Lencl. Opozoril pa je na to, da sporazum, tudi če bo potrjen, mogoče ne bo pomenil umika vseh preklicev soglasij. "Dobil sem informacijo, da nekateri zdravniki tudi v tem primeru ne nameravajo delati čez polni delovni čas,“ je dejal Lencl in dodal, da bi bilo to lahko problematično za nekatere kadrovsko podhranjene oddelke.
"Ta možnost seveda obstaja, to je odločitev vsakega posameznika,“ je potrdila Sabina Vrhnjak z UKC Ljubljana, ki trenutno nima informacije, da bi se še kateri od zdravnikov odločil za umik preklica soglasja. "V vsakem primeru morajo ta preklic podati pisno, zato se to ne zgodi v enem dnevu,“ je še dodala Vrhnjakova. Po njenih besedah zaenkrat delo poteka po izrednem urniku, če pa bodo začeli zdravniki umikati preklice, bodo v najkrajšem možnem času vzpostavili nov urnik. Ta teden na vsak način ne pričakujejo sprememb.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.