Dan po neuspešnih pogajanjih poslanskih skupin s predsednikom Danilom Türkom o imenovanju mandatarja za sestavo vlade so oči slovenske javnosti uprte v Gregorja Viranta. Slednji je kot jeziček na politični tehtnici pomemben zato, ker se poleg koalicijskih povezovanj z Zoranom Jankovićem kot tudi z Janezom Janšo zavzema tudi za tretjo rešitev slovenskega političnega računa in ustanovitev tehnične vlade narodne enotnosti. Prav o tem pa je odločal svet stranke Lista Virant, ki po sredini seji pušča odprta prav vsa politična vrata.
Vse možnosti ostajajo odprte
Svet stranke Lista Virant bo potencialni levo- in desnosredinsko koalicijo upošteval kot enakovredni, nadaljevali pa bodo tudi z iskanjem podpore za možnost tretjega mandatarja, ki bi bil širše sprejemljiv, je po seji sveta stranke povedal predsednik stranke Gregor Virant.
Po njegovih besedah so se pripravljeni pogajati o obeh ponujenih koalicijskih pogodbah, in sicer z Zoranom Jankovićem in Janezom Janšo. Za svojo idejo vlade narodne enotnosti pa bodo strankam poslali pobudo, do katere se bodo morale opredeliti do torka. "Če bomo v torek videli, da je to nerealno, potem bomo normalno nadaljevali s pogajanji in se v relativno kratkem času, do 15. januarja, odločili o koaliciji," je pojasnil Virant.
Svet stranke je predlagane sklepe sprejel z enim glasom proti, in sicer je tako glasoval Marko Pavliha, je povedal Virant. Po njegovih besedah se Pavliha strinja z vsem, razen z možnostjo, da stranka prednostno poskuša najti soglasje za vlado ustavne večine. "On meni, da sta ostali dve možnosti enakovredni, to pa bi morali imeti v rezervi," je dejal.
Pavliha poudarja, da je predlog vlade narodne enotnosti v nasprotju s pričakovanji, s katerimi je vstopil v stranko. Sam meni, da bi bilo potrebno nadaljevati pogajanja z relativnim zmagovalcem volitev. Če bi bila ta neuspešna, bi morali nadaljevati pogajanja z drugo največjo stranko, šele nato pa bi bila aktualna vlada narodne enotnosti, a le zato, ker je to boljše od predčasnih volitev.
"Zakaj pa smo imeli volitve, če se na koncu izcimi nekaj, kar je posledica nekih seštevanj, mahinacij in permutacij. To ni prav in ljudje so upravičeno zaskrbljeni. Naša stranka mora prva to preprečiti, kajti drugače nam bo skopnelo to, kar smo rekli, da je naša prednost. Da smo povezovalni, da naj bi služili kot most med levico in desnico. To je edini razlog, da sem se stranki pridružil. Če ne, se ne bi," dodaja Pavliha.
Virant je na vprašanje glede podpore ideji vlade narodne enotnosti s strani drugih strank odgovoril, da je že večkrat povedal, da ta pobuda najbrž ni zelo realna ter da z njo ne želijo nikogar posiljevati. "Mi želimo samo povedati, da bi bila to za nas dobra možnost. In če bi bile tudi druge stranke pripravljene na to, smo mi prvi, ki stopimo korak nazaj, se odpovemo funkciji predsednika parlamenta in naredimo vlado, ki bi imela širšo podporo. Če so drugi proti, potem iz tega ne bo nič," je še povedal.
Odziv strank, ali se strinjajo z iskanjem povezovalnega mandatarja, pričakujejo torej do torka. Koncept vlade narodne enotnosti ne žanje uspeha tako niti v sami stranki Liste Virant. Za mandatarja vlade se sicer omenja več imen, med njimi tudi predsednik uprave Unicredit banke Slovenija France Arhar. Ta tega ne komentira. Dejal je le, da mu tega ni nihče ponudil niti se o tem z nikomer ni pogovarjal. Za idejo, da bi bil on mandatar, pa je, kot je dejal, slišal od novinarjev.
Za vlado narodne enotnosti verjetno ne bo dovolj podpore
Vlado, ki bi dobila dvotretjinsko večino, bi morala poleg tako imenovanega sredinskega trojčka Liste Virant, SLS in DeSUS sestavljati vsaj ena od največjih parlamentarnih strank, torej bodisi Lista Zorana Jankovića bodisi SDS in SD.
V Pozitivni Sloveniji pobude za vlado narodne enotnosti ne komentirajo, saj "pričakujejo, da jim bo predsednik republike Danilo Türk zaupal mandat za sestavo vlade". Do takrat bodo nadaljevali koalicijske pogovore, so navedli.
Tudi v SD ideje ne podpirajo. Podpredsedniku SD Patricku Vlačiču se zdi pobuda za oblikovanje vlade narodne enotnosti, potem ko smo imeli volitve, nekorektna in neprimerna. Ljudje so na volitvah povedali svoje, poudarja Vlačič in dodaja, da se s tem pri ljudeh ustvarja občutek, da politika ni sposobna reševati težav. Vlačič je še dejal, da razume, da je ideja o vladi narodne enotnosti predvsem Virantova, in da se z njim o tem v stranki SD niso pogovarjali.
V SD se sicer o koaliciji pogovarjajo z Jankovićem. Njegov odgovor na pripombe SD k osnutku koalicijske pogodbe še preučujejo, je pojasnil Vlačič. Kot je povedal, z Jankovićem za zdaj nimajo dogovorjenega nobenega sestanka, počakali bodo na vabilo in se nanj odzvali.
V poslanski skupini SDS predloga za oblikovanje vlade narodne enotnosti še ne komentirajo, saj predloga še niso prejeli. Za vlado narodne enotnosti niso niti v NSi, bodo pa, kot je povedala predsednica NSi Ljudmila Novak, zagotovo za pogovore, če bodo ti potekali "v smislu širše koalicije". Po njenem mnenju je sicer pomembno, da dobimo mandatarja, ki mu bo uspelo sestaviti čim širšo vlado.
Vodja poslanske skupine SLS Franc Bogovič je potrdil, da bodo Lista Virant, SLS in DeSUS skupaj preverjali, ali je oblikovanje vlade narodne enotnosti mogoče. Bogovič je ob tem dejal, da so bili pri Jankoviću do zdaj dvakrat na pogovorih in mu jasno povedali, da jih v koaliciji z njim ne bo, da pa želijo biti konstruktivni in sodelovati pri reformnih zadevah. V tem okviru je po besedah Bogoviča tudi prišla "ponudba oz. razmislek" Jankovića, da bi predlagal neko partnerstvo za razvoj, ki bi ga ponudil vsem strankam, tudi tistim, ki ne bi bile v koaliciji. Bogovič je potrdil tudi, da mu je Janković ponujal mesto ministra za kmetijstvo. Janković je po njegovih besedah nakazal, da bi jim prepustil omenjeni resor, kot "nosilca zgodbe" pa da vidi ravno Bogoviča.
Je vlada narodne enotnosti priložnost ali težava?
Po mnenju političnega analitika Sama Uhana vlada narodne enotnosti v sedaj predstavljeni obliki pomeni prej težavo kot rešitev, saj da gre za neki poskus sprevračanja večinske volje ljudi. Pogajanja v smeri oblikovanja vlade narodne enotnosti ocenjuje kot svojevrsten politični cinizem in izsiljevanje celotne slovenske politične javnosti za doseganje osebnih interesov, ki se maskirajo v nacionalni interes, poudarja Uhan. Kar potrebujemo, je po njegovem mnenju stabilna politična vlada.
Politični analitik Matej Makarovič pa pravi, da je trenutno takšna vlada načeloma lahko dobra rešitev, ni pa prepričan, ali si ta pojem vsi predstavljajo enako. Medtem pa se tehnična vlada tudi Makaroviču zdi zelo neobičajna rešitev za čas tik po volitvah. Sicer se mu zdi legitimno, da Lista Virant, DeSUS in SLS dajejo svoje pobude glede vlade, vendar pa nekoliko dvomi v uspeh njihovega početja.
Makarovič meni, da bi Janković moral prvi dobiti mandat za sestavo vlade, predsednik Türk pa bi mu ga moral podeliti nemudoma. Na tej podlagi pa bi se nato Janković moral pogajati z vsemi strankami in čim prej sestaviti vlado ali pa od poskusa odstopiti, če se izkaže, da se mu zadeva ne izide.
KOMENTARJI (1637)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.