Glede na izhodišča bo obdavčena vsaka stanovanjska nepremičnina, ki lastniku ne služi za bivanje. Predsednik vlade Robert Golob je danes dejal, da je v Sloveniji po neuradnih podatkih več deset tisoč nepremičnin, ki so prazne in ne služijo svojemu namenu. Z obdavčitvijo želijo tako lastnike spodbuditi, da te prazne nepremičnine postanejo domovi. "Ali bodo postale dom potomcem, ali bodo postale dom družinskim članom, ali pa bodo na najemnem trgu na razpolago vsem ostalim, prepuščamo lastnikom stanovanj," je dejal.
Finančno ministrstvo: Ne gre za nepremičninski davek, ki bi nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča
Kot so zapisali na finančnem ministrstvu, je ključen cilj predstavljenih predlogov podpora stanovanjski politiki in v sklopu tega, prispevati k bolj učinkovitemu delovanju najemnega trga. "Ob tem dodajamo, da pri izhodiščih za novi davek ne gre za nepremičninski davek, ki bi nadomestil nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča, s katerim lokalne skupnosti skrbijo za kakovostno življenjsko okolje občanov. V izhodiščih je torej predstavljena oblika premoženjskega davka, ki po svoji funkciji podpira druge družbene politike (v tem primeru stanovanjsko politiko in razbremenitev dela).
Finančni ministrstvo je sicer v času javne razprave prejelo 521 pripomb, predlogov in komentarjev.
Na kaj je letelo največ pripomb?
Fizične osebe so tako najpogosteje opozorile, da "v nepremičninah bivajo lastnikovi starši ali otroci, da bi rešitev lahko povišala najemnine, da ima lastnik samo eno nepremičnino, v kateri pa ne živi (dela v tujini, dela v drugem kraju) ter da je predlagana stopnja neustrezna."
Zaznali so tudi pripombe z vidika predmeta obdavčitve ter visoke stopnje obremenitve, prejeli so tudi predloge v smeri ureditve splošnega davka na nepremičnine, ki bi nadomestil NUSZ in razširitve predmeta obdavčitve na vse premoženje posameznika ali na prvo nepremičnino nad določeno vrednostjo ali kvadraturo.
Golob je v DZ spomnil še, da so plače v Sloveniji preveč obremenjene, zaradi česar odhajajo mladi strokovnjaki v tujino, hkrati pa ob tisočih praznih stanovanj primanjkuje domov za mlade družine. "Namen obdavčitve druge, tretje in ostalih nepremičnin, ki niso v najemu, je, da se jih spravi na trg, da začnejo izvajati svojo funkcijo, da postanejo nekomu dom," je dejal.
Ponovil je, da dajanje obljub o znižanju obremenitve plač ni realno, če ne najdemo drugega vira. Kolikor bomo namenili razbremenitvi plač, toliko bo torej treba najti v obdavčitvi premoženja, kajti tu ima Slovenija daleč najnižjo obdavčitev v Evropi, je še dejal.
Ali bo vlada vztrajala pri davku na nepremičnine, je premierja Goloba v okviru poslanskih vprašanj na začetku redne januarske seje vprašal poslanec NSi Jernej Vrtovec. Sam mu nasprotuje, kajti, kot je dejal, ga Slovenija ne potrebuje, je v nasprotju z zdravo pametjo, predvsem pa bo prizadel najbolj pridne ljudi, ki so v preteklosti kaj ustvarili.
"To vlado si bomo zapomnili po novih in višjih davkih, pika na i pa je davek na nepremičnine," je dejal Vrtovec. Golob je na to odvrnil, da predlog zakona za obdavčitev nepremičnin še ni pripravljen, pač pa da je vlada za zdaj le potrdila izhodišča zanj. Ta so bila v široki javni in strokovni razpravi, osnutek zakona pa bo v prihodnjih tednih pripravil strateški svet za davke, je povedal.
Na finančnem ministrstvu sicer so, kot so zapisali, zadovoljni, da je razprava odprla številne širše teme iz različnih področij. Urejanje stanovanjske problematike pa da bo potrebno urejati znotraj večjih ministrstev.
KOMENTARJI (1294)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.