Po izbruhu afere, v katero je bil vpleten generalni sekretar stranke LMŠ Brane Kralj, ki je posredoval pri prvi nadzornici Uradnega lista RS Ireni Prijović glede imenovanja Igorja Šoltesa na mesto direktorja družbe, je primer pod drobnogled vzela tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK).
Kot je takrat dejal predsednik KPK Boris Štefanec, gre za zelo resno zadevo, ki jo bodo obravnavali prioritetno in z največjo pozornostjo. Danes so v prostorih KPK zaslišali vpletene v afero, poleg Prijovićeve in Kralja je poglede na celotno zadevo pred člani komisije predstavil tudi premier Marjan Šarec.
"Bil sem povabljen kot priča, bil sem vprašan, ali sem vedel za ta klic in če sem ga naročil. Povedal sem, da ne," je po koncu zaslišanja za 24UR povedal Šarec. "Po navadi tovrstnih ravnanj organov ne komentiram, se bom komentarja tudi tokrat vzdržal. Mogoče pa je bilo malenkost nenavadno, da v kakšnih bolj odmevnih primerih tega ni bilo, tukaj pa takoj. Ne vem, ni moje, da sodim o tem. Te organe spoštujem, tako protikorupcijsko komisijo kot tudi sodišča in druge, ter se v to ne spuščam. Danes sem prišel sem, povedal sem, kar vem, in to je to," pa je odgovoril na vprašanje, če je bil postopek izpeljan korektno glede na to, da je predsednik komisije na novinarski konferenci po izbruhu afere trditve Irene Prijović navajal kot dejstva.
Šarec je še povedal, da ne verjame, da je Kralj prvi, ki je to naredil. "Če je, potem je ta država res brez težav."
Po današnjem zaslišanju pa je bil bolj redkobeseden glavni akter afere, Brane Kralj. "Dokler teče postopek, ne bi dajal konkretnih izjav, da ne bi vplival nanj," je dejal. Glede njegove zamenjave pa pravi, da gre za stvar predsednika, a da se bo zgodila kmalu.
Na vprašanje, ali mu je žal za njegovo dejanje, ki je bilo po besedah Prijovićeve brutalno, pa je odgovoril. "Brutalnost razumem na povsem drugačen način, kot sta bila ton in vsebina mojega pogovora."
Prijovićeva "zaradi zaščite postopka" zaslišanja ni želela komentirat.
Zakaj je Kralj še vedno na položaju generalnega sekretarja stranke LMŠ?
Spomnimo, v medijih je konec avgusta zaokrožilo, da je Prijovićeva pristojnim institucijam, protikorupcijski komisiji in Slovenskemu državnemu holdingu (SDH), ki je 100-odstotni lastnik Uradnega lista, prijavila pritiske generalnega sekretarja stranke LMŠ Kralja. Kot je takrat razkrila Prijovićeva, jo je 21. avgusta poklical Kralj, ki ji je naročil, da "država pričakuje imenovanje Igorja Šoltesa za direktorja Uradnega lista, in zahteval poročanje o kadrovskem postopku njemu, mimo in pred kakršno koli komunikacijo s SDH".
Kralj je takrat potrdil, da je klical Prijovićevo glede imenovanja Šoltesa. Kot je dejal, je želel zgolj povedati, da je Šoltes dober kandidat. Njegovo posredovanje pa je pod drobnogled vzela tudi policija. Premier Šarec je tedaj zatrdil, da za klic ni vedel. Po pogovoru s Kraljem je premier ugotavljal, da je "resnica nekje vmes in ni bilo tako brutalno".
"Kralj ne bo več generalni sekretar LMŠ, ker pometamo pred svojim pragom. Kadar pride do takšne situacije, je treba sprejeti pravo odločitev," pa je nato svojo odločitev sporočil premier. A po več kot mesecu dni Kralj še vedno ostaja generalni sekretar stranke. "Zdaj smo v fazi iskanja novega sekretarja, zadeva se že približuje končni odločitvi. Upam, da to čim prej izvedemo, da ne bo imel kdo občutka, da ne mislimo izvesti te zamenjave. Je pa težko najti človeka za takšno funkcijo in zato to traja nekoliko dlje," je danes pojasnil premier.
Igor Šoltes, ki prav tako vztraja, da s Kraljevim kadrovskim posredovanjem nima nič, je medtem še vedno brez službe, neuradno pa naj bi bivši evroposlanec ciljal na veleposlaniško mesto na Balkanu. Tega ne komentira, a tudi ne zanika.
KOMENTARJI (397)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.