Vodja oddelka za predšolsko vzgojo in izobraževanje na Mestni občini Ljubljana (Mol) Marija Fabčič je pojasnila, da bodo šole na vpis povabile starše prvošolcev. "Če kakšen starš ne dobi povabila, se pravi, če se je pred kratkim preselil, je najboljše, da pokliče šolsko svetovalno službo," je povedala na današnji redni novinarski konferenci župana Zorana Jankovića.
Starši morajo v 1. razred osnovne šole vpisati otroke, ki bodo v koledarskem letu, v katerem bodo začeli obiskovati šolo, dopolnili šest let. Otroku se lahko začetek šolanja odloži za eno leto na predlog staršev, zdravstvene službe ali na podlagi odločbe o usmeritvi Zavoda RS za šolstvo, če ugotovijo, da otrok ni pripravljen za vstop v šolo, so zapisali na spletni strani Mola.
Otroke vpišejo v šolskem okolišu glede na stalno ali začasno prebivališče. Šolski okoliš lahko preverijo na spletni strani Mestne občine Ljubljana ali v aplikaciji Sokol na spletnih straneh ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Starši lahko vpišejo otroka v 1. razred v šolo zunaj svojega šolskega okoliša, če šola, v katero želijo vpisati otroka, s tem soglaša in se o tem predhodno dogovori s šolo iz matičnega okoliša.
Za otroke, ki ne obiskujejo vrtca, bo organiziran krajši program vrtca
Fabčičeva je spomnila, da bo za otroke, ki ne obiskujejo vrtca in bodo 1. septembra vstopili v prvi razred osnovne šole, v Vrtcu Hansa Christiana Andersena organizirali brezplačen krajši program vrtca. "Krajši program obiskujejo predvsem tujci, ki se preselijo v Ljubljano. S ciljem, da spoznajo slovenski jezik, institucijo, se naučijo sedeti in dogovarjati z drugimi," je povedala.
Krajši program bo začel delovati takoj, ko se bo prijavilo dovolj otrok. V program se lahko vključijo tudi njihovi mlajši, štiriletni sorojenci, in otroci z odloženim šolanjem, ki še ne obiskujejo vrtca. Program bo potekal v popoldanskem času v enoti Marjetica, vanj pa se lahko vpišejo otroci s celotnega območja Ljubljane.
Festival Igraj se z mano prejel nagrado
Fabčičeva je na današnji novinarski konferenci povedala še, da je mednarodni inkluzivni festival Igraj se z mano prejel nagrado projekta Evropsko teritorialno sodelovanje za trajnostni urbani razvoj (URBACT) in bil prepoznan kot primer evropske dobre prakse. Festival poteka 18 let, pripravljajo pa ga skupaj z Društvom za kulturo inkluzije ter Centrom Janeza Levca.
"Gre za mednarodni festival, ki je že gostoval v skoraj 10 državah, tudi po Sloveniji, in prinaša skupno učenje, skupno prepoznavanje in skupno sprejemanje različnosti," je dejala. Poudarila je, da festival ne pomeni le tridnevnega dogodka na Kongresnem trgu v Ljubljani, ampak poteka celo leto.
Janković pa je dejal, da projekt Igraj se z mano daje tako dobre rezultate, da ga poskušajo posnemati po Evropi. "Jaz sem izjemno vesel, ko ugotavljam, kaj vse znajo narediti otroci, ki obiskujejo Center Janeza Levca," je povedal.
Ob tem je napovedal, da bodo prizidek k Centru Janeza Levca na Karlovški cesti začeli graditi naslednji mesec, predvidoma pa bo zgrajen v enem letu.
Dodal je, da že gradijo novo enoto Vrtca Galjevica, ta mesec bodo izbrali izvajalce za novo stavbo enote Vrtca Trnovo v Karunovi ulici, do poletja pa računajo tudi na gradbeno dovoljenje za Osnovno šolo Prule in Osnovno šolo Ketteja in Murna. "Če bomo uspeli dobiti izvajalce in uvedbo v delo, bodo začeli delati 1. julija," je napovedal župan.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.