Če do danes uporaba posebnih prevoznih sredstev, ki jih poganja motor in presegajo hitrost gibanja pešcev, v cestnem prometu ni bila dovoljena, nov zakon v promet postavlja vsa vozila, katerih hitrost ne presega 25 kilometrov na uro in niso širša od 80 centimetrov.
Lastniki priljubljenih električnih skirojev bodo lahko odslej uporabljali kolesarski pas, kolesarsko stezo, pot in tudi desni rob vozišča. Vožnja po pločniku ni več dovoljena, ponoči in ob zmanjšani vidljivosti pa bo obvezen prednji žaromet z belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijska svetilka. Čeprav zakon določa uporabo čelade do 18. leta starosti, stroka čelado svetuje vsem voznikom ne glede na starost.
"S polnoletnostjo ne dobimo 'karbonske glave', ampak je taka kot pri 17. Udarec bo prav tako povzročil hude telesne poškodbe," pravi Manuel Pungertnik z AMZS. Samo lani so na ljubljanskem UKC obravnavali 478 poškodb zaradi padcev s skirojem. Kot pripoveduje zdravnik Uroš Tominc, gre za resne poškodbe, ki lahko ogrozijo življenje.
UKC sicer ne vodi posebnih statistik za nesreče z električnim skirojem, jih pa že dve leti vodi Policija. Uporabniki električnih skirojev so povzročili 56 odstotkov nesreč, v katerih so bili udeleženi.
"Gre za prehitro vožnjo, ogrožanje pešcev in kolesarjev ter neupoštevanje prednosti," pravi Ivan Kapun, vodja Sektorja prometne Policije na Generalni policijski upravi. Povzročitelji nesreč so večinoma stari od 18 do 44 let.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.