Danes do 14. ure je bilo na okužbo s koronavirusom testiranih 4346 oseb, potrdili pa so jo pri 141 osebah. Vlada v odhajanju je v četrtek sprejela še zadnje ukrepe za zajezitev širjenja virusa. Razglasila je epidemijo, s ponedeljkom pa bodo zaprli vse vrtce, osnovne in srednje šole ter fakultete. V Sloveniji je pričakovati postopno ugašanje javnega življenja.
Na meji z Italijo omejitve tovornega prometa, voznike z vročino zavračajo
Na slovensko-italijanski meji od četrtka zvečer velja omejitev tovornega prometa pri vstopu v Slovenijo, katerega končna destinacija ni Republika Slovenija. Omejitev ne velja v primeru prevoza poštnih pošiljk, zdravil, zaščitne opreme in medicinskih pripomočkov ter človekoljubne pomoči. Včeraj zvečer so mejo zaprli še za vlakovni potniški, mednarodni občasni in linijski avtobusni promet.
V preteklih dneh so na meji z Italijo vzpostavili šest nadzornih točk, kjer zavračajo tuje državljane, ki niso zdravi oz. nimajo potrdila, da niso okuženi s koronavirusom. Zaprti so vsi manjši mejni prehodi z Italijo, odprti ostajajo Rateče, Robič, Vrtojba, Fernetiči, Krvavi Potok in Škofije.
Vrtojba:
Dolgi zastoji na meji s Hrvaško, Slovenija še vedno ni dobila pojasnil
Ker Hrvaška zavrača vsa vozila, ki so prispela iz Italije, pa na mejnih prehodih s Hrvaško že več dni nastajajo dolgi zastoji tovornih vozil.
Iz Sindikata delavcev prometa in zvez Slovenije so sporočili, da so ob hitrem odzivu trgovske družbe Mercator in Darsa čakajočim voznikom tovornjakov na Obrežju zagotovili osnovno hrano in pijačo. Z Darsa pa so dodatno navedli, da voznikom v kolonah razdeljujejo vodo in sendviče ter da so ob avtocesti postavili tudi mobilna stranišča.
Hrvaška stran je pri svojih postopkih vendarle malenkost hitrejša kot v četrtek, so ocenili na Policijski upravi Novo mesto. Pojasnili so še, da promet na Obrežju danes usmerja okrepljeno število policistov, ki skrbijo predvsem, da ne prihaja do pobegov čakajočih tovornjakov na drugo cestno kolono oz. da avtocestni vozni pas ostaja odprt in prevozen tako za intervencijska kot druga vozila.
Obrežje:
Madžarska uvedla nadzor na meji s Slovenijo in Avstrijo
Na Madžarskem so izredne razmere zaradi koronavirusa uvedli v torek, od danes pa velja nadzor na schengenski meji Madžarske s Slovenijo in Avstrijo.
Iz Slovenije je vstop na Madžarsko za vse možen po avtocesti Pince–Tornyiszentmiklos in na nekdanjem prehodu Dolga vas, slovenski in madžarski državljani lahko prečkajo mejo še po lokalni cesti pri Pincah, je sporočila madžarska policija. Za tiste, ki prihajajo iz Italije, Kitajske, Južne Koreje ali Irana velja prepoved vstopa v državo. Izjema so madžarski državljani, ki morajo ob vrnitvi v domovino za 14 dni v državno karanteno.
Na meji z Avstrijo je prehod za vse možen na nekdanjih prehodih Hegyeshalom, Sopron in Rabafuzes, madžarski in avstrijski državljani lahko uporabijo še prehode Kophaza, Koszeg, Bucsu in Szentpeterfa.
Od torka opolnoči je ustavljen tudi ves avtobusni in železniški promet s Slovenijo in Avstrijo.
MNZ vsem državljanom svetuje: Ne potujte, ostanite doma!
V. d. generalnega direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge Lado Bradač je na današnji novinarski konferenci, kjer so pristojni predstavljali aktualne razmere glede koronavirusa, povedal, da so vsi ukrepi, ki veljajo na mejah, namenjeni zajezitvi širjenja virusa. "Nobena meja ni neprehodna, poskrbimo pa tudi za ljudi, ki tukaj obtičijo," je zatrdil.
Poudaril je, da tovorni promet na meji z Italijo ni prepovedan in se bo izvajal še naprej. Odredba o omejitvi namreč ne velja za prevoz zdravil, zaščitne opreme in človekoljubne pomoči, prav tako ne velja za državljane republike Slovenije in tovorna vozila, katerih končna destinacija je Slovenija. "Dobivamo vprašanja, ali živila iz Italije lahko pridejo v Slovenijo. Seveda lahko pridejo, pregledati pa jih morajo za to pristojne službe."
Težava je tovorni promet proti Madžarski, ki zavrača tovornjake iz Italije, je dejal in izpostavil primer vračanja romunskih državljanov, saj jih Hrvaška ne spusti čez mejo. "To je širši problem, ki ga ne moremo rešiti z odredbo. Treba se bo dogovoriti – ali s Hrvaško ali z Madžarsko, kako bomo te ljudi spravili domov. Gre za humanitarni problem, ki smo ga v imenu solidarnosti EU dolžni rešiti in ga tudi bomo." Kot eno od možnosti je omenil konvoj oz. način potovanja, ki bo čim manj škodljiv.
Za zdaj komunikacija poteka na ravni ministrstva za zunanje zadeve. "Če se bo to stopnjevalo in dogovora ne bo, bomo primorani za tovorni promet zapreti mejo z Italijo in iskati rešitve naprej," je napovedal.
Glede voznikov, ki so obtičali na Obrežju, je dejal, da jim zagotavljajo osnovno hrano, na poteze Hrvaške pa morejo vplivati. Vsem voznikom, ki pridejo iz Italije, zato že v naprej svetujejo, naj ne gredo proti Hrvaški.
Na drugih mejnih prehodih promet načeloma poteka normalno. Je pa danes na Obrežje pripeljal mednarodni potniški vlak, Hrvati so pregledali potnike iz rizičnih držav ter hrvaške državljane napotili v karanteno, tuji pa bi morali zanjo plačati 500 evrov. Tisti, ki so to odklonili, se vračajo. "Zadevo rešujemo, saj smo članice EU dolžne poskrbeti, da se ljudje lahko vrnejo v matično državo," je dejal. Po njegovih informacijah je 28 potnikov na poti na mejni prehod Rigonce. Kaj bo z njimi, ne ve, predvideva pa, da jih bodo zdravniško pregledali in se potem odločili, kako naprej. "Zagotovo pa ne bodo čakali v čakalnici, kot so celo dopoldne."
Bradač je poudaril še, da se razmere na meji in ukrepi posameznih držav hitro spreminjajo. "Tako tega, kako bo v prihodnje, ne morem komentirati," je dejal in izpostavil: "Lahko svetujem le: Ne potujte, ostanite doma!"
KOMENTARJI (320)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.