Oranžne vinjete z letnico 2017 veljajo le še danes, z jutrišnjim četrtkom bodo morali vozniki, ki za vožnjo uporabljajo avtoceste in hitre ceste, na vetrobranska stekla vozil nalepiti novo, modro vinjeto. Te so v prodaji sicer že od 1. decembra lani, cena je ostala nespremenjena.
Letna vinjeta za osebna vozila cestninskega razreda 2A stane 110 evrov, mesečna 30 evrov in tedenska 15 evrov. Uporabniki motorjev morajo za letno vinjeto odšteti 55 evrov, za polletno 30 evrov in za tedensko 7,50 evra, za lastnike kombijev pa so vinjete nekoliko dražje - letna stane 220 evrov, mesečna 60 evrov, tedenska pa 30 evrov.
"Vinjeta mora biti na vozilu pravilno nameščena. Po odstranitvi zaščitne folije jo morajo vozniki nepoškodovano namestiti na notranjo stran vetrobranskega stekla, in sicer tako, da je jasno vidna od zunaj. Nalepke ne smejo namestiti na mesto, kjer je vetrobransko steklo zatemnjeno, ali na stransko okno vozila. Pred namestitvijo nove vinjete je sicer treba odstraniti predhodno nameščeno oziroma neveljavno vinjeto," opozarjajo na Darsu.
Priporočajo, da vinjeto nalepite pri temperaturi nad 5°C. Pri nižjih temperaturah priporočajo, da pred lepljenjem vinjete vklopite gretje in ga usmerite na vetrobransko steklo.
Voznikom še svetujejo, da vinjete kupijo na pooblaščenih prodajnih mestih, kjer lahko Dars jamči za kakovost in verodostojnost kupljene vinjete, in da naj ne nasedajo lažnim nagradnim igram.
V Sloveniji ima Dars več kot 1500 pooblaščenih prodajnih mest, to so bencinski servisi, marketi, trafike, poštni uradi in drugi. Prodajna mesta so objavljena tudi na spletni strani Darsa.
Od oranžne do zelene in letošnje kovinsko modre
Nadzor nad obvezno uporabo vinjet na naših avtocestah in hitrih cestah opravljajo cestninski nadzorniki Darsa. V obdobju prvih desetih mesecev leta 2017, torej od 1. januarja do 31. oktobra, so izdali 49.599 plačilnih nalogov zaradi neuporabe ali nepravilne uporabe vinjet, kar je v povprečju nekaj več kot 1000 vsak teden.
"Število izdanih plačilnih nalogov ne odstopa od primerljivega obdobja v letu 2016, ko se je njihovo število za prvo desetmesečje ravno tako gibalo okrog 50.000. To pomeni, da jih po devetih letih, odkar je obvezna uporaba vinjet na naših avtocestah, še vedno izdajo v povprečju 1000 na teden," so zapisali na Darsi
Globe sicer niso prihodek družbe Dars, ampak se v celoti stekajo v državni proračun. Uporaba vinjet je sicer na slovenskih avtocestah in hitrih cestah obvezna, kršiteljem pa grozi globa med 300 in 800 evrov. Poleg tega lahko nadzorniki od voznika zahtevajo, da kupi vinjeto za nadaljevanje vožnje.
"Uporaba avtocest in hitrih cest brez veljavne in ustrezno nameščene vinjete na vozilu se šteje za kršitev Zakona o cestah in je sankcionirana z globo 300 evrov, če uporabljamo cestninsko cesto brez veljavne vinjete za določen cestninski razred, nameščene na predpisan način. V primeru, da ne namestimo vinjete na vozilo s svojim prvotnim lepilom ali z nedovoljenim posegom spremenimo oziroma da zmanjšamo njegovo učinkovitost, je globa 500 evrov," so povedali na Darsu.
"Približno enako število kazni je bilo lani izrečenih na štajerskem, dolenjskem in primorskem avtocestnem kraku, manj pa na gorenjskem," so za 24ur.com povedali na Darsu.
O pomoči za velike družine in invalide pri nakupu letne vinjete 2B bodo v prihodnje odločali centri za socialno delo, so povedali na Rdečem križu Slovenije. Centri za socialno delo bodo vloge za uveljavljanje pomoči pri nakupu letne vinjete 2B za leto 2018 pričeli sprejemati šele po uveljavitvi novele Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, o čemer bo javnost obvestilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
Dars je med 1. decembrom 2016 in 30. novembrom lani sicer prodal za 180,2 milijona evrov vinjet, kar je na letni ravni približno za 10 milijonov evrov več. Medtem ko število prodanih vinjet narašča, pa se je znižalo število izdanih plačilnih nalogov kršiteljem.
Kot je znano, so vinjete obvezne za vožnjo po slovenskih avtocestah in hitrih cestah od 1. julija 2008, ko so bile, tedaj še polletne, obarvane zeleno. Za leto 2009, ko smo prvič lahko kupili tudi celoletne, so bile oranžne barve. Čeprav se ciklus barv sedaj ponavlja, jih kovinski pridih zelo jasno razlikuje od barv iz prejšnjih let.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.