Na teren smo šli tudi s policijskim inšpektorjem, zanimalo nas je, kako pogosto vozniki tovornjakov kršijo predpise. Policija preverja tahografe, ki beležijo počitke. Po štirih urah vožnje mora imeti namreč voznik 45 minut počitka. Pa se tega držijo? Vozniki priznavajo, da so pogosto pod pritiski delodajalcev, ki od njih zahtevajo vožnjo preko vseh razumnih meja, preko vseh pravil. Slišali boste izpovedi voznikov.
A na koncu je vedno voznik tisti, ki se odloči, koliko bo tvegal, kako bo vozil. Mnogi vozniki goljufajo pri tahografih. Tako, da na podvozje nastavijo magnet, zaradi katerega impulzator ne pošilja impulzov proti tahografu. Na ta način tahograf kaže počitek tudi, ko voznik v resnici vozi. Delodajalci ga spremljajo na vsakem koraku, če preko satelita ugotovijo, da stoji, ga pokličejo in naderejo, naj se takoj spravi na pot. Eden od šoferjev je v raziskavi o utrujenosti dejal, da na cesti vidi pingvine pred seboj, ko vozi preko zdravorazumskih možnosti. Znan je tudi pojav tako imenovane avtocestne hipnoze, ko se voziš po dolgih enoličnih avtocestah. To pomeni, da po nekaj kilometrih ugotoviš, da sploh ne veš, kje si vozil, koliko si prevozil.
Za voznike tovornjakov velja, da v službi spijejo veliko kave, ob prostih vikendih pa nekateri posežejo po alkoholu. In to se naslednji dan pozna na cesti. Lani je smrtno nesrečo na naših cestah povzročil pijani voznik tovornjaka. V povprečju je policija previsok odstotek alkohola v krvi odkrije pri več kot enem vozniku na dan. Pri skoraj 3000 voznikih so ugotovili, da ne počivajo dovolj, 5000 tovornjakov je bilo prenaloženih, najpogostejše so kršitve hitrosti. Še bolj zaskrbljujoče pa je, da so kontrole tovornjakov redke. Da tovorni promet raste. Da bo tovornjakov na naših cestah še več. Kje so rešitve?
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.