Dvajset mesecev odsotnosti z dela za Endreja Mesaroša ob povratku za volan ni povzročilo pretiranega stresa. Že po prvih kilometrih se je za volanom počutil povsem domače. "Ajde, tako kot da sem bil na malo daljšem dopustu, ampak ne tako daljšem kot zdaj," pravi Mesaroš.
Odpoved je dobil sredi poletja 2017. Tik pred izvedbo stavke, ki je na prvi šolski dan ohromila potniški promet.
"Očitali so mi, da sem okrnil dobro ime podjetja, očitali so mi, da sem si prisvojil 90 centov," opisuje takratno dogajanje Mesaroš.
A prepričan je, da je letel predvsem zaradi nenehnih opozarjanj na slabo stanje voznega parka, na nemogoče delovnike in predvsem slaba plačila zaposlenih.
Prvi mož konfederacije sindikatov 90 Damjan Volf pove: "Tukaj moramo zelo jasno povedati, da je cestno potniški promet za delodajalce oziroma kapital zlata jama." Volf namiguje na koncesnine, ki jih je država lani skupno podelila za kar 22 milijonov evrov. Kar devet jih je v žep pospravila Arriva.
Volf nadaljuje: "Tukaj bi morala država iti korak bližje državljanom, da jim s podeljevanjem koncesije dejansko omogoča tudi to, da delodajalci spoštujejo delovnopravno zakonodajo."
Trenutno se celo zdi, da delavce, tudi z državnim denarjem, preganja, še poudarja Volf.
"Moram biti nasmejan, daj mi samo tiste posnetke, ko sem nasmejan, da vidijo," se nasmeje Mesaroš. Seveda pa se vozniku ne smeji zgolj zaradi povratka na delovno mesto. Sindikat je proti Arrivi prav danes slavil še eno pomembno zmago.
"Pred kratkim smo prejeli sodbo, da je bila stavka v Arrvi dolenjska in primorska zakonita," razloži Volf in doda, da je to le še en razlog več, da Arriva izboljša socialni dialog ali pa državnim koncesninam pomaha v slovo.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.