Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi močne burje in severnega vetra za večji del države izdala oranžno opozorilo. V noči na torek in v torek zjutraj bodo najmočnejši sunki burje na Primorskem na izpostavljenih mestih dosegali hitrost okoli 100 kilometrov na uro, v severni in vzhodni Sloveniji pa bodo sunki severnega vetra ponekod presegali hitrost 70 kilometrov na uro, opozarjajo.
Na vipavski hitri cesti, med razcepom Nanos in priključkom Selo, je zaradi burje prepovedan promet za kamp prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami do 8 ton, 1. stopnja, poroča Prometnoinformacijski center.
Močan veter je čez dan povzročal številne nevšečnosti po celi Sloveniji. Na Upravi RS za zaščito in reševanje so skupno zabeležili 33 dogodkov, od tega največ podrtih dreves ter razkritih streh. Veter je nevšečnosti povzročal na območjih občin Bled, Cerkno, Hoče-Slivnica, Hrastnik, Ilirska Bistrica, Jesenice, Kranj, Kuzma, Oplotnica, Ormož, Postojna, Ptuj, Rogatec, Slovenj Gradec, Šoštanj, Tolmin, Trbovlje, Tržič, Velenje in Zagorje ob Savi. Pri intervencijah je skupno sodelovalo 35 prostovoljnih gasilskih društev in štiri poklicne gasilske enote.
Zaradi močnega vetra so nekaj prijav o podrtem drevju čez cesto prejeli tudi na Gorenjskem. Predstavnik PU Kranj Bojan Kos je sporočil, da so imeli težave na območju Škofje Loke, Cerkelj na Gorenjskem, na Bohinjski Beli, v Javorniškem Rovtu, pa tudi na območju Kokre na poti na Jezersko, kjer je podrto drevo padlo na cesto. Cesta Spodnje Jezersko–Preddvor je bila zaradi podrtega drevja zaprta pri Kokri.

Zaradi vetra so taki dogodki možni tudi drugje. "Voznike prosimo, naj se ne ustavljajo direktno pred podrtim drevjem, ampak naj zapeljejo nazaj na bolj varno mesto, kjer naj počakajo na odstranitev ovire," so še dodali.
Ker podrta drevesa vplivajo na prevoznost cest, policisti voznike še dodatno opozarjajo, naj pazijo na območjih, kjer ceste vodijo skozi gozdove in kjer je možnost padajočega kamenja. "Vozite previdno," poudarjajo.


Naraščajo tudi nekatere reke
V jugovzhodnem in delu vzhodne Slovenije medtem naraščajo pretoki rek, medtem ko v zahodnem in osrednjem delu upadajo. Danes in v torek bodo še nekoliko narasle reke v jugovzhodni ter deloma vzhodni Sloveniji, najmočneje naraščajo reke v porečju Dravinje. Tekom dneva so predvsem ob pritokih Dravinje na najbolj izpostavljenih mestih možna manjša razlivanja ob strugi, so napovedali na Arsu. V prihodnjih dneh bodo naraščale tudi kraške reke.
Bralka Draženka nam je poslala fotografije iz Slovenske vasi, kjer je narasla Bregana podrla ograjo ob meji:
Viharni veter povzroča težave tudi na jugu Avstrije
Viharni veter povzroča težave tudi na avstrijskem Štajerskem in Koroškem. Predvsem iz Štajerske poročajo o težavah zaradi izruvanih in polomljenih dreves, ponekod je odkrivalo tudi strehe.
Gasilci so morali na več posredovanj v okolici Gradca. Odstranjevali so predvsem padla drevesa s cest in pomagali pri razkritih strehah. Še posebej hudo je bilo severno od mesta, oviran je bil tudi promet. Mestna uprava je sporočila, da je veter močno prizadel mestne parke in gozdove. Več dreves je izruvalo in poškodovalo.
Gasilci so morali večkrat posredovati tudi na avstrijskem Koroškem, kjer so sunki vetra s hitrostjo okoli 90 kilometrov na uro že v nedeljo zvečer rušili drevesa in razkrivali strehe. Nekaj cest v okolici kraja Millstatt je bilo nekaj časa tudi zaprtih.
O škodi zaradi vetra poročajo tudi iz avstrijske Gradiščanske. Tudi tam je največ težav povzročalo drevje, ki je padlo na ceste ali pa na električne vode.
Razen gmotne škode zaenkrat o večjih težavah iz Avstrije ne poročajo. Poškodovan ni bil nihče, so sporočile lokalne oblasti.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.