Najnovejša javnomnenjska raziskava Vox populi kaže, da je podpora strankam, ki oblikujejo Koalicijo ustavnega loka, zrasla. LMŠ, SAB, SD, Levica in DeSUS bi, če bi bile volitve to nedeljo, skupno osvojile 57 poslanskih sedežev (DeSUS in SAB po pet poslancev, Levica 13, LMŠ 15 in SD 19), svojo podporo bi jim izkazalo 64 odstotkov vseh vprašanih. Tolikšne prevlade v državnem zboru v 30 letih ni imela še nobena strankarska koalicija, rezultate povzema Dnevnik.
Na drugi strani bi vladajoče SDS, NSi in SMC skupaj osvojile 31 sedežev v DZ. Med vsemi strankami SDS še vedno ohranja največjo podporo med volivci, a ji prednost pred strankami KUL iz meseca v mesec počasi kopni. Svoj glas bi ji namenilo le še 17,1 odstotka anketirancev (v primerjavi s skoraj 20-odstotno podporo januarja), kar je po anketi Vox populi najslabši izid v zadnjem letu oziroma odkar je stranka prevzela vodenje slovenske vlade. NSi bi osvojila šest poslancev, SMC pa nobenega – njena podpora se giblje okoli enega odstotka.
Že tretji mesec zapored je na drugi strani zrasla podpora Socialnim demokratom, svoj glas bi ji zdaj namenilo 13,1 odstotka vprašanih. Sledi LMŠ z dobrimi 10 odstotki podpore in Levica z 8,8-odstotno podporo. Obema je podpora v primerjavi z januarjem padla. Skorajda vse stranke sicer v primerjavi z januarjem zaznavajo nekoliko slabšo podporo.
Več kot 27 odstotkov vprašanih ni odločenih, katero stranko bi volili, če bi bile volitve to nedeljo.
Delo vlade kot uspešno ocenjuje 29,1 odstotka anketirancev, medtem ko jih 64,1 odstotka meni, da je vlada neuspešna. Gre sicer za najnižjo podporo vladi v preteklih treh letih.
Nekdanja predsednica krščanskih demokratov in sedanja evropska poslanka Ljudmila Novak pa je poskrbela za presenečenje na vrhu lestvice najbolj priljubljenih slovenskih politikov. S samega vrha je namreč izpodrinila predsednika Boruta Pahorja, kateremu je očitno škodila predvsem podpora Janševi vladi, medtem ko se je Novakova uveljavila kot evroposlanka z jasnimi stališči, ki je ni strah izraziti kritike tako leve kot desne politike. Pahor je na vrhu lestvice kraljeval vse od maja 2019. Na lestvici sledijo predsednica SD Tanja Fajon, evroposlanec SD Milan Brglez in prvak LMŠ Marjan Šarec. Karl Erjavec se je uvrstil na osemnajsto mesto, podpora pa je padla tudi premierju Janezu Janši, ki je z 21. mestom izpadel z lestvice 20 najbolj priljubljenih politikov v državi.
KOMENTARJI (787)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.