Najgloblja politična kriza v mandatu premiera Boruta Pahorja se očitno odraža na podpori pokojninski reformi, saj je ta še prejšnji mesec imela 5 odsotnih točk večjo podporo.
Le tri dni po začetku kampanje naj bi iz koalicije tudi dokončno izstopil DeSUS. Zato je veliko vprašanje, ali bodo uslišane besede predsednika Danila Türka, da reforma ne sme postati talec koalicijskih prepirov. Levi trojček bo v kampanji najbrž angažiral vse sile, polno naj bi sodeloval tudi Zares, čeprav je prvi predlagal tudi Pahorjev odstop. Ker ta predlog ni uspel, dan pred referendumom vlado zapušča prvak stranke Zares Gregor Golobič.
''Mi smo imeli svoj konstruktivni namen, DeSUS ima drugega, predznaka mu sam ne bom dajal, mislim, da se bodo stvari zdaj umirile. In da bomo v nadaljevanju slišali bolj stvarno razpravo, v kateri se ne bo slišalo samo vlade na eni strani, in pa tistih, ki iz političnih in zelo kratkovidnih razlogov nasprotujejo uveljavitvi pokojninskega zakona, ampak tudi glas mnogih strokovnjakov,'' pravi Golobič.
A vlada se zaveda, da je njen največji problem nizka podpora, ki spet podira rekorde. Kar 82 odstotkov vprašanih namreč vlade ne podpira. Te razmere koristijo Janezu Janši, saj SDS odločno ohranja prvo mesto in še pridobiva podporo.
Krepi se tudi SNS Zmaga Jelinčiča, ki je četrta. DeSUS ostaja tretji, a je nekaj podpore izgubil, prav tako jo je izgubila Ljudska stranka, sicer podpornica pokojninske reforme. LDS je šesta, Zares pa ostaja zadnja med parlamentarnimi strankami, a jim je pobuda za odstop Pahorja, Kresalove in Golobiča očitno prinesla nekaj točk, saj so v zadnjem mesecu pridobili.
Vladajoča SD ostaja na drugem mestu, vendar beleži padec. Vodja njihove poslanske skupine Dušan Kumer priznava, da so politiki zavozili.
''Vsi politiki, kar jih je na Slovenskem, skupaj s politiki koalicije, smo se trudili, da slovensko družbo, državljane in državljanke prepričamo v to negativno klimo do vseh sprememb, ki jih je treba zaradi te socialne in ekonomske krize speljati. Tudi če bi danes prišli s predlogom, da nekomu nekaj daš v denarnico, mislim, da bi ljudje na referendumu glasovali proti temu,'' pravi Kumer.
Najbolj priljubljen slovenski politik ostaja predsednik republike, ki se po referendumih zavzema za predčasne volitve. Drugi je evropski komisar Janez Potočnik, ki so ga anketiranci v raziskavi za Mladino izbrali kot najbolj primernega, da na premierskem stolčku zamenja Pahorja. A dobil je nekaj manj podpore kot prejšnji mesec. Tretja je Ljubica Jelušič, četrti Radovan Žerjav, ki mu gre očitno bolje kot njegovi stranki.
Karl Erjavec, ki je kar sedemkrat Pahorju zagrozil z izstopom iz koalicije, a tokrat misli resno, pa izgublja. Padel je za devet mest in je štirinajsti. Pahorja med najbolj priljubljenimi ne najdemo več, saj ga po podatkih zadnje javnomnenjske raziskave Vox Populi, ki jo za POP TV in časopis Dnevnik opravlja podjetje Ninamedia, trenutno najdemo na 21. mestu.
KOMENTARJI (485)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.