
Rupel in Vondra sta se pogovarjala o evropski ustavni pogodbi, ki je sicer Češka še ni ratificirala, Slovenija pa že, ter o nadaljnji širitvi Evropske unije, pri čemer sta se strinjala, da je potrebno s procesom širitve povezave nadaljevati.
Rupel je Vondri predstavil tudi aktivnosti Strateškega foruma Bled ter češkega kolega povabil k aktivni udeležbi na naslednjem zasedanju foruma, ki bo konec avgusta 2007, namenjeno pa bo vprašanjem integracije in širitve EU.

Češki zunanji minister je Sloveniji tudi čestital za prevzem evra in ji zaželel veliko uspeha pri predsedovanju Evropski uniji v prvi polovici leta 2008.
Kot je dejal Vondra, sta Slovenija in Češka majhni državi, zato je njuno sodelovanje v evroatlantskih integracijah še toliko bolj pomembno. Načela in vrednote transatlantskih integracij nas združujejo, po drugi strani pa moramo spoštovati tudi naše razlike in kulturno raznovrstnost Evrope, je še dejal Vondra.
Evropa bi sicer lahko včasih imela po vzoru ZDA bolj idealističen in bolj poenostavljen pristop, da bi oblikovanje skupnih stališč potekalo hitreje, vendar pa bi po drugi strani tudi ZDA lahko večkrat prisluhnile evropskim svarilom in pomislekom, je še razmišljal Vondra, ki je slovenskim diplomatom spregovoril na temo transatlantskih odnosov.
Rupel: Slovenija ima manj sreče s sosedi
Sodelovanje v EU in NATO je bila dodatna vzpodbuda tudi za ureditev dobrih odnosov Češke z njenimi sosedami, ki so po ocenah slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla zgledni. Kot je dejal Rupel, Slovenija s svojimi sosedami "nima take sreče" kot Češka, zato je češkega kolega zaprosil za "kakšen recept". Vondra je ob tem pojasnil, da je bilo urejanje zadev v multilateralnih okvirih, zlasti v okviru tako imenovane Višegrajske skupine s Slovaško, Poljsko in Madžarsko, bolj primerno kot pa dvostransko.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.