Vlada je na današnji seji sprejela sklep, da pogodb o volonterskem pripravništvu v javnem sektorju ne podpira. Kot je po seji vlade pojasnil državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Dejan Levanič, je šla debata v smeri, da je volontersko pripravništvo nedopustno in ga je treba urediti.
Zato je vlada pozvala vsa pristojna ministrstva, naj spremenijo zakonodajo in preverijo, ali so obvezna pripravništva sploh potrebna, medtem ko bo ministrstvo za delo pripravilo programe za plačana pripravništva v bodoče. "Prvi korak je bil narejen, zdaj pa bo treba spremljati aktivnosti v prihodnje. Naš ključni cilj je, da se volontersko pripravništvo odpravi," je dejal Levanič.
Po trenutni zakonodaji je tovrstno pripravništvo za nekatere poklice obvezno in pri tem mladi nimajo izbire. ''Na eni strani imamo poklice, kjer se mladi – brez opravljenega pripravništva - sploh ne morejo zaposliti (pripravništvo je pogoj za strokovni izpit, ki je pogoj za zaposlitev, na primer: socialno delo, pravo ...), ali pa je pripravništvo oziroma praksa pogoj celo za zaključek šolanja (farmacija). V teh primerih mladi dejansko nimajo izbire,'' je že pred časom pojasnila Sanja Leban Trojar, sekretarka Sindikata Mladi plus. Slednji so skupaj z Mladinskim svetom Slovenije ocenil, da gre za novodobno suženjsko obliko dela. Premierja Mira Cerarja so zato pozvali, naj država do ureditve področja prekine vsakršno razpisovanje takšnih pripravništev.
Po današnji odločitvi vlade so se v Sindikatu Mladi plus že odzvali. Vladni korak podpirajo, hkrati pa so izjemno skeptični do tega, da bodo pozivi in priporočila, ki so bili danes podani, prinesli konkretne rešitve, ki bodo mladim zagotovile dostojno plačano pridobivanje delovnih izkušenj. "Iz sporočila vlade namreč ni razvidnih nobenih konkretnih rešitev, predvsem v smislu financiranja. Prav tako ministrstvom niso bili postavljeni roki za ureditev zakonodaje na način, da bodo volonterska pripravništva prepovedana, plačana pripravništva pa zagotovljena. Zahtevamo torej, da se zagotovi sredstva za plačana in kvalitetna pripravništva, in sicer prek trajnostnega vira financiranja," pravi predsednica Sindikata Mladi Plus Zala Turšič.
V sindikatu in Mladinskem svetu Slovenije od države, poleg uvedbe nacionalne sheme plačanih pripravništev pričakujejo, da bo oblikovala tudi okvir za kakovostna pripravništva, ki naj vsebuje naslednje elemente: sklenitev sporazuma o pripravništvu, opredelitev strokovnih in učnih ciljev ter mentorstva, ustrezno priznavanje pripravništva, razumno trajanje, ustrezno socialno zaščito in plačilo pripravnika in preglednost informacij o pravicah in obveznostih.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.