Na levi sredini kandidira poslanec v rimskem parlamentu in nekdanji tržaški župan Riccardo Illy, na desni pa dosedanja podpredsednica in odbornica za kulturo Alessandra Guerra in Ferruccio Saro, ki ga podpira pred kratkim ustanovljena formacija Svoboda in avtonomija.
Levosredinsko zavezništvo Demokratičnega sporazuma kandidira Illyja, ki ga podpirajo Levi demokrati (DS), Marjetica (sredinsko zavezništvo, v katerem je tudi stranka Slovenska skupnost), Slovenski in italijanski komunisti (SIK), Stranka komunistične prenove (SKP), Zeleni, stranka upokojencev, lista Državljani za predsednika in lista bivšega tožilca Antonia Di Pietra. Desnosredinska koalicija Dom svoboščin, ki je doslej upravljala deželo, za predsednico vlade kandidira Alessandro Guerra, ki jo podpirajo gibanje Naprej, Italija (FI), Nacionalno zavezništvo (AN), Severna liga (LN) in Sredinska zveza (UDC). Njun tekmec Saro je sicer predstavnik FI, ki pa se je sprl z vodstvom stranke zaradi izbire predsedniškega kandidata.
Kandidati se zavedajo pomena FJK ob širitvi Unije
Leva sredina bo skušala na volitvah Domu svoboščin odvzeti vodstvo FJK v času, ko se približuje uresničitev nove širitve Evropske unije. Tekmeci v volilni preizkušnji se zavedajo, da utegne imeti FJK izjemno pomembno povezovalno in celo središčno vlogo v osrčju Evrope. To je eden glavnih argumentov zlasti volilne kampanje leve sredine, ki opozarja na pomen okrepitve vloge FJK v tem integracijskem procesu. Za dosego tega cilja potrebuje dežela korenite reforme, ki bi ji omogočile, da se novi Evropi predstavi in ponudi kot model miru in sožitja ter vrednotenja jezikovne, zgodovinske in kulturne raznolikosti v prvi vrsti z izvajanjem zakonov za zaščito manjšin.
Tudi v Domu svoboščin načelno prisegajo na pomen širitve EU in na raznolikost, vendar prihaja do precej protislovnih stališč tudi v izjavah vsedržavnih predstavnikov desne sredine, ki prihajajo na obisk v FJK. Tako je italijanski gospodarski minister Giulio Tremonti na predvolilnih obiskih večkrat svaril pred širitvijo EU na vzhod in pred vstopom Slovenije v EU, v zadnjem času pa so se zopet pojavila stališča proti vstopu Slovenije zaradi vprašanja odškodnine istrskim optantom.
V Italiji volitve v deželni parlament danes potekajo tudi v Dolini Aoste. V 49 občinah in treh pokrajinah pa poteka drugi krog upravnih volitev, potem ko 25. maja ni bila dosežena absolutna večina.