Vojska je namreč zadovoljna z rezultati nedavne vojaške vaje Skok 2004, ko je tako imenovane hudournike prvič vključila v vojaško vajo. Slovenska vojska ima 11 švicarskih letal pilatus PC9, od tega jih je kar 9 opremila z najsodobnejšim sistemom oborožitve ameriškega proizvajalca. Od ideje do dejanske uporabe novoopremljenih letal pa je minilo precej časa.

"Operativna uporaba hudournika je nastopila po mnogih letih, ker se je projekt začel odvijati leta 1998, s tem, da se je njegovo testiranje začelo že prej in se je z vajo Skok 2004 samo zaključilo," je pojasnil namestnik poveljnika letalske šole, major Aleš Štimec.
Slovenski hudourniki pa imajo podobno oborožitev, kot najsodobnejša reaktivna vojaška lovska letala. Kot je razložil major Štimec: "Hudournik lahko odmetava standardna konvencionalna nevodena orožja. V glavnem pa je usposobljen za streljanje ciljev na zemlji, tu lahko uporabljamo resna bojna orožja. Za zrak-zrak pa lahko uporabljamo samo mitraljeze in imamo simulator infra rakete."

Hudournik je sicer predvsem dobro šolsko letalo turbopropelerske kategorije in omogoča tudi zahtevnejše šolanje pilotov. Za kaj drugega pa ni najbolj primerno. Prav zato smo varovanje zračnega prostora morali prepustiti Natu. Trenutno naše nebo varuje italijansko letalstvo z lovci F16. Piloti si sicer želijo sodobnih lovskih letal, kar je tudi potrdil major Štimec, ki je povedal: "Piloti bi si želeli resne bojne mašine, ki je še edina, ki manjka v SV in s tem bi tudi povečali kompletno bojno pripravljenost vojske RS."
Ker pa smo del zveze Nato in zato zavezništvo dopolnjuje pomanjkljivosti naše vojske, nakupa kakšnih resnih vojaških letal v naslednjih letih ni pričakovati.