Ali se je povprečna plača v slovenski vojski v zadnjih desetih letih resnično povišala za več kot 40 odstotkov? Tako naj bi namreč po analizi Dnevnika kazali podatki Statističnega urada Slovenije, a v Sindikatu vojakov odločno zatrjujejo, da podatki, da so vojaki z zviševanjem plač v javnem sektorju največ pridobili, ne držijo.
"Analiza, ki so jo v Dnevniku pripravili je zavajajoča, saj je v njej govora o plačah vojakov, gre pa za povprečne plače v dejavnosti obrambe. Povprečna plača vojaka je dosti nižja od navedenega povprečja, s tako zavajajočim prikazovanjem plač in primerjavo z drugimi se vojakom dela ogromna škoda," so zapisali.
Sindikat vojakov pri tem navaja, da je v SV zgolj tretjina vojakov, ti pa da imajo dosti nižje plače od podčastnikov, častnikov, generalov in višjih vojaških uslužbencev. Analiza Dnevnika pa po njihovem temelji na januarski plači, s katero so bile izplačane tudi nadure za vse viške ur v obdobju od začetka julija do konca decembra 2018, nadure pa pri številnih pripadnikih slovenske vojske znesejo skupno še za eno plačo poleg redne januarske.
In še: slovenski vojaki so v januarja prejeli 19 odstotni dodatek zaradi obremenitev ki jim je bil za februar retroaktivno odvzet marca in ga v takšnem obsegu ne bodo več imeli.
In kakšna je plača slovenskega vojaka?
Na spletni strani Slovenske vojske 'Postani vojak' morebitne bodoče vojake poskušajo 'privabiti' s plačo 1043,68 evrov bruto oziroma 727 evrov neto za vojaka s IV. stopnjo izobrazbe, s V. stopnjo pa 1085,43 evrov bruto oziroma 754 evrov neto. Plača pa se nato poveča še z raznimi dodatki, kot je dodatek na delovno dobo, dodatek za stalnost in nadomestilo za povečan obseg dela - sem sodijo mednarodne vojaške vaje, migrantska kriza, pomoč pri odpravljanju posledic naravnih nesreč - v višini 19 odstotkov oziroma 210 evrov bruto na mesec. Poleg tega prejemajo terenski dodatek 3,36 evrov neto za vsakih 24 ur, prebitih na terenu izven matične lokacije.
Na Statističnem uradu pa sporočajo naslednje podatke, a zgolj od leta 2014, saj podatki pred tem letom niso povsem primerljivi, ker je v letu 2015 prišlo do spremembe v virih podatkov in s tem do preloma v časovni vrsti. Povprečna neto plača, sicer v dejavnosti obrambe, je leta 2014 znašala 1052,35 evrov, leta 2018 pa 1300,88 evrov. Hitri izračun pokaže, da se je povprečna plača v obrambi v teh letih povišala za dobrih 28 odstotkov.
Za komentar smo povprašali tudi Ministrstvo za obrambo, a nam (še) niso odgovorili.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.